آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
سیاسی
۳

سلامی: هدف ما در حمله به عین الاسد کشتن سربازهای دشمن نبود / بابت حادثه هواپیمای اوکراینی عذرخواهیم و جبران می کنیم

گزارش فرمانده سپاه به مجلس

گروه سیاسی: دیروز مجلسی ها باز هم کار خود را با یک جلسه غیرعلنی شروع کردند، جلسه ای با حضور سردار سلامی، فرمانده کل سپاه. او به بهارستان آمده بود تا راجع به دو چیز توضیح دهد؛ عملیات موشکی علیه پایگاه امریکایی ها در عراق و ماجرای ساقط شدن اشتباهی هواپیمای اوکراین توسط پدافند سپاه. فرمانده سپاه این گونه توضیح داد که در جریان انتقام گیری از امریکایی ها اولویت ایران این بوده که طوری بجنگد که از یک جنگ بزرگ تر جلوگیری شود. سلامی درباره ساقط شدن هواپیمای اوکراینی هم توضیح داد که سازمان هواپیمایی کشور هیچ اطلاعی از اصل ماجرا نداشته.

فرمانده سپاه در حالی دیروز میهمان جلسه غیرعلنی مجلس بود که برای اولین بار سخنان یک سخنران جلسه غیرعلنی مجلس تقریبا به صورت کامل از تلویزیون پخش شد. در جلسه دیروز البته برخی از نمایندگان هم فرصتی برای بیان نظرات و سوالات خود پیدا کردند. آن طور که قاسم میرزایی نیکو به «ایران» گفته، تمام این نمایندگان از اعضای فراکسیون ولایی بودند و بیشتر به تمجید از عذرخواهی سپاه و عملیات موشکی علیه پایگاه امریکایی ها پرداختند. علیرضا رحیمی نیز دیروز در توئیتر خود نوشت که نمایندگان با طرح دو موضوع می خواستند به فرمانده سپاه در این جلسه «دلگرمی» بدهند. به نوشته رحیمی، این دو موضوع از این قرار هستند: «باید تامل کنیم که مرگ افراد در مراسم سردار سلیمانی شاید نقشه بوده است برای تخریب مراسم» و «سبب حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، امریکا است و روی این باید مانور بدهیم.»

سردار سلامی در سخنان دیروز خود در جلسه غیرعلنی مجلس که با تاخیر چند ساعته از تلویزیون هم پخش شد، با اشاره به واکنش ایران به ترور سردار شهید سلیمانی گفت: ما هیچ گزینه ای جز عکس العمل قدرتمند در مقابل اقدام امریکا نداشتیم؛ اگر غیر از این انجام می شد، شاهد ادامه این رفتار به مقیاس وسیع تا رسیدن به جنگ گسترده می بودیم. به گزارش ایسنا، فرمانده سپاه پاسداران گفت: ما بعد از ترور و شهادت سردار عزیز و همرزمان ایشان کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با امریکا قرار گرفتیم. بعد از حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار و شکوه و اعتبار ملت بزرگ ایران تحت تاثیر حادثه شهادت، آسیب دیده است. ما برای لحظاتی با احساس جزر در اقتدار ملی مواجه شدیم. نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم.

سلامی افزود: ما از یک طرف تحت فشار سرعت العمل برای انتقام بودیم، باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می دادیم. فکر کنید ما باید به سرعت پاسخ می دادیم، در عین حال که دشمن می گفت عکس العملش در مقابل پاسخ ما سنگین خواهد بود. در اینکه باید عکس العمل مان مقتدرانه می بود، هیچ گزینه دیگری نداشتیم. غیر از آن اگر انجام می شد به ادامه این رفتار به مقیاس وسیع تا رسیدن به جنگ گسترده مسیر دیگری نمی ماند. فرمانده سپاه با بیان اینکه ما باید چند توفق به دست می آوردیم، یادآور شد: یکی توفق اطلاعاتی بود. ما باید تعیین می کردیم کجا را، چقدر و با چه شدتی بزنیم. دوم توفق فناوری بود که آنچه را پرواز می دادیم آسیب نبیند و سالم به مقصد برسد. اندازه آن هم باید با مقیاس عمل امریکا تناسب داشته باشد؛ چراکه او شهید ما قاسم سلیمانی را شهید کرده بود و همچنین باید قبل از تدفین شهیدمان این اتفاق می افتاد. سلامی در ادامه تاکید کرد: ما باید اطلاعاتی از نقاط هدف به دست می آوردیم. جنگ با امریکا در میدان تکنولوژیک جنگ نقطه هاست نه مساحات. بعد از آن به گونه ای باید عمل می کردیم که تصور دشمن را در عکس العمل فرو می نشاندیم. ما باید با شکل دهی به واقعیت های سخت او را روی زمین متوقف می کردیم و این دشوارترین کار به نظر می رسید. فرمانده کل سپاه همچنین گفت: قسم می خورم فرماندهانی که در این عملیات نقش داشتند، در چند شبانه روز شاید برای یک ساعت نخوابیدند و اگر هم ساعتی خوابیدند، این خواب توام با دغدغه فراوان بود نه نگرانی. او گفت: قرار بود به یک جنگ ناشناخته قدم بگذاریم و می خواستیم برای اولین بار با امریکا رودررو شویم. این شجاعانه ترین، حکیمانه ترین و الهی ترین تصمیم تاریخ ایران است که بر پایه منطق، تدبیر، تفکر و قدرت استوار است. سلامی در ادامه تاکید کرد: ما این بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم و واقعا هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود و اهمیتی نداشت. آنجا تجهیزات راهبردی دشمن مثل بالگردهای بلک هاوک، آپاچی ها، پهپادهای اوکیو9 و غیره در آشیانه ها و سوله های متعدد نگهداری می شدند ولی باید نقطه به نقطه زده می شد.سلامی با اشاره به حادثه رخ داده برای هواپیمای اوکراینی هم توضیح داد: قبل از اینکه متوجه شویم موشک ما هواپیما را زده سقوط هواپیما ما را تلخکام کرده بود. ما در آن زمان در بالاترین سطح آماده باش بودیم. این برادر ما در بالاترین حد آمادگی قرار داشت. خبر پرواز کروزها به او داده شده بود و ارتباط او قطع شده بود. با همان تصور روی صفحه رادار به یقین رسیده بود، این تهدید است و جدی است و موقعیت پرواز هواپیما طوری بود که نزدیک شونده تلقی می شد. این فضا فضای جنگی است. به این فرد خبر رسیده و او اقدام به شلیک می کند و تصور می کند کروزی را منهدم کرده است. او با بیان اینکه برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شدند، گفت: خدا گواه است خودمان منشا این فرضیه شدیم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد اگر خودمان مبدا شکل گیری این فرضیه نبودیم هیچ کس نمی توانست متوجه قضیه شود.

وی گفت: با بررسی های بیشتر، احتمال اصابت این فرضیه بیشتر می شد، اما ما هرگز تا غروب چهارشنبه اطمینان پیدا نکردیم، به همین دلیل هم ستاد کل نیروهای مسلح یک تیم از متخصصین را تعیین کرد و آنها هم شروع به بررسی ماجرا کردند. سرلشکر سلامی ادامه داد: حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد، اگر میخواستیم همه چیز را بررسی کنیم، شاید مدتها طول می کشید، اما در چند روز به این مسئله رسیدیم و خود ما کمک کردیم به اثبات این مسئله، تا اینکه تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته این هواپیما سقوط کرده و شروع به تنظیم بیانیه و اطلاع رسانی کردیم. در حالی که فرمانده ما که در جنگ بود و ما که در میدان قرار داشتیم، هنوز و همین الان هم معرکه را پایان یافته اعلام نکردیم.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: دوست داشتم با آنها داخل هواپیما باشم. با آنها سقوط کنم و بسوزم. خدا گواه است جان فرزندانم را با این حرف معاوضه می کنم. خودم و برادرانم در سپاه هیچ آرزویی نداریم جز اینکه روزی به پای آرزوهای این ملت تکه تکه شویم.فرمانده کل سپاه اضافه کرد: ستاد کل نیروهای مسلح تیمی از متخصصین را صورت بندی کرد. ما متخصصین خود را در اختیارشان قرار دادیم و آنها ماجرا را از همه زوایا از جمله شاهدان عینی، اپراتورهای سامانه و حضور میدانی در نقطه سقوط و مشاهده همه قطعات بررسی کردند. ما حتی این کار را هم نکردیم که قطعات را برای تست به آزمایشگاه ببریم و نتیجه بگیریم که آیا مواد منفجره وجود دارد و یا ترکشی از جنس سامانه است.سلامی  اضافه کرد: اینها خانواده ما، بچه های ما، مادران و پدران و برادران ما بودند. من هیچ وقت در طول عمرم اینقدر شرمنده نبودم. ممکن است که خطا کرده باشیم که کردیم و تعدادی از هموطنان به خاطر خطای ما شهید شدند. اما غیرعمد بوده، عذرخواهی می کنیم و جبران می کنیم و اجازه نمی دهیم یک نفر از مردم ما آسیب ببیند. وی با بیان اینکه ممکن است این تصور ایجاد شود که می خواهم حادثه بعدی را در این حماسه بزرگ ادغام کنم، افزود: من اکراه دارم بگویم که چه اتفاقی افتاده است. وی در ادامه تاکید کرد: داستان رجزخوانی امریکا برای ایران تمام شده است. ایران بلند شده و سر برافراشته است. امروز همه جهان قدرت ایران را باور دارد.

فرمانده کل سپاه پاسداران درباره نحوه اطلاع رسانی سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: چون هواپیمای کشوری به دلیل حیطه بندی هایی که وجود دارد در جریان مسائل ما نبودند ممکن است در اطلاع رسانی صحبت هایی کرده باشند اما آنها مطلع نبودند. به خدا آنها آدم های صادقی بودند و این نظام بهترین نظام است. سلامی با تاکید بر اینکه حاضریم هر تصمیمی هر چه که باشد بپذیریم، افزود: ما تسلیم اراده ملت عزیز و بزرگوار ایران هستیم. ما بیش از همه ناراحتیم چون مسئولیت داریم و هیچ وقت فکر نمی کردیم روزی توسط ما به مردم مان آسیب وارد شود.

برش
بیانیه تشکر مجلس از صداقت سپاه

دیروز 186 نماینده مجلس برای همدردی با خانواده جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراین بیانیه دادند اما در بهارستان نظرها درباره این اتفاق متفاوت است؛ عده ای معترض و منتقد تاخیر در اطلاع رسانی اصل موضوع بودند و عده دیگری این تاخیر را منطقی می دانستند. همان طور که برخی عذرخواهی فرمانده هوافضای سپاه را کافی و اقناع کننده دانستند و برخی هم گفتند نیاز به استعفا و حتی محاکمه برخی دست اندرکاران این اتفاق است.  

در بیانیه دیروز 186 نماینده، ساقط شدن هواپیمای اوکراین توسط پدافند سپاه به عنوان عامل از بین رفتن شیرینی حضور مردم در تشییع جنازه شهید سردار سلیمانی یاد شده. این بیانیه بابت اینکه مقامات سپاه «با صداقت تمام اعلام نمودند این اقدام بر اثر اشتباه انسانی بوده و خود را مسئول می دانند» از این ارگان تشکر کرده اند. در پایان این بیانیه آمده است که «فراموش نمی کنیم در یک رویارویی شرافتمندانه و قدرتمندانه با رژیم امریکای جنایتکار هستیم و اجازه نمی دهیم اشتباه یک عضو خانواده باعث سوء استفاده دشمنان گردد؛ ما نمایندگان مجلس بدین وسیله حمایت قاطع خود را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک نهاد انقلابی و برنامه ها و اقدامات این سازمان در پشتیبانی و حمایت از مردم و نظام اعلام می داریم.» این بیانیه همچنین صحبت های روز گذشته سردار سلامی، فرمانده کل سپاه در جلسه غیر علنی مجلس را هم سخنانی دانسته که «از عمق صداقت ایشان نشات می گرفت و لاجرم بر دل می نشست.»