آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
اقتصاد
۱۰

خبرخوان

اخذ سود مرکب از جرایم بانکی حذف می شود

با ابلاغ قانون تسهیل تسویه بدهی های بدهکاران شبکه بانکی، سود تسهیلات اعطایی و جرایم آن بر اساس نرخ سود ساده و غیرمرکب محاسبه می شود. بر اساس این قانون، در صورتی که قرارداد تسهیلات گیرنده با بانک یا موسسه اعتباری تجدید یا امهال نشده باشد، همان قرارداد، ملاک محاسبه مانده بدهی تسهیلات گیرنده براساس این قانون خواهد بود. همزمان با ابلاغ این قانون، بانک مرکزی نیز در بخشنامه ای اعلام کرد که بدهی و معوقات و چک برگشتی احتمالی آسیب دیدگان مانع از دریافت تسهیلات موضوع حوادث غیرمترقبه نیست.

زیرسازی خط ریلی زاهدان- میرجاوه به یک قرن قبل برمی گردد

سعید رسولی، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تخریب زیرساخت های خط آهن زاهدان- میرجاوه بر اثر آبگرفتگی گفت: این خط قدمت 100 ساله دارد و از جمله خطوط فوق عریض محسوب می شود که فقط قطارهای پاکستان از این طریق وارد زاهدان می شوند که تعمیر اساسی آن جزو اولویت هاست. وی ادامه داد: این خط برای تردد قطار پاکستان به ایران است و تردد روی این خط بسیار کم است و زیرسازی های آن به یک قرن قبل برمی گردد. با هر بارندگی سیل آسا شاهد انسداد این مسیر هستیم. بنابراین بازسازی اصلی و استاندارد این خط آهن در اولویت قرار دارد.

تامین 90درصد نیاز به چادر مشکی از جنوب شرق آسیا

حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فاصله بسیار زیادی بین نیاز کشور به چادر مشکی و ظرفیت تولیدی این کالا در کشور وجود دارد. سرمایه گذاری برای تولید کالاهایی که وابستگی بسیار کمتری نسبت به چادر وجود دارد یا در کشور با کسری آن مواجه هستیم دارای مزیت و توجیه اقتصادی است، اما به رغم اینکه سالانه به 70 تا 80 میلیون مترمربع چادر مشکی نیاز داریم و سالانه حداکثر 10 تا 12 درصد این مقدار چادر مشکی در کشور تولید می شود؛ سرمایه گذاری قابل توجهی در این رابطه انجام نشده است که جای تامل و بررسی دارد. البته سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در تولید چادر مشکی واهمه دارند و معتقدند ممکن است دولت با در نظر گرفتن ترجیحاتی برای واردات این کالا موجب لطمه به تولید شود. در مجموع سالانه حدود 150 میلیون دلار ارز صرف واردات چادر مشکی به کشور می شود.

شرایط بازار ارز کاملا عادی است

سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان گفت: بازار ارز در 10 روز گذشته کمترین میزان افزایش قیمت ها را داشت و حتی در روزهای اخیر هم قیمت ها در این بازار کاهش یافت. در حال حاضر می توانیم بگوییم که فعلا مشکلی در بازار ارز مشاهده نمی شود. او افزود: ارز توسط بانک مرکزی به قیمت های مختلف از 4200 تومان برای کالاهای اساسی گرفته تا ارز نیمایی حدود 12 هزار تومان و ارز حدود 14 هزار تومان عرضه می شود و در حال دادوستد است.

روایت یک نماینده مجلس از لابی پشت پرده پزشکان

رضایی کوچی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه در همه جای دنیا پزشکان و کسانی که درآمد زیادی دارند، مالیات قابل توجهی هم می پردازند، افزود: لابی هایی از بیرون مجلس و پزشکان داخل مجلس باعث شدند تا برخلاف نظر دولت، مدل پنج پله ای مالیات بر درآمد در تلفیق تصویب نشود. او اضافه کرد: کاهش پله های مالیاتی از پنج پله به دو پله برخلاف عدالت است، بر اساس مدل دوپله ای کسانی که حقوق سه و نیم میلیونی و 21 میلیونی می گیرند ، مشمول پرداخت نرخ ثابت 10 درصد مالیات می شوند.