آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
فرهنگ و هنر
۲۱

برخی از چهره های هنری از حضور در جشنواره های فجر انصراف دادند

همراهی هنرمندان با داغداران پرواز ناتمام

دنیای اقتصاد : در شب و روز گذشته موج همدردی هنرمندان با خانواده های داغدیده و مردم سوگوار و همچنین انتقادها از پنهانکاری در روزهای پس از حادثه هواپیمای اوکراینی فضای شبکه های اجتماعی و رسانه های رسمی را به خود اختصاص داد. برخی از هنرمندان در حوزه های مختلف با اعلام همدردی با مردم از حضور در جشنواره های هنری فجر انصراف دادند، برخی فعالیت های هنری خود را در روزهای پیش رو لغو کردند و برخی نیز در اعتراض به شیوه اطلاع رسانی در صداوسیما ادامه فعالیت در برنامه های آن را متوقف کردند. البته این موج با انتقادهایی نیز همراه بود و برخی رسانه ها از آن به عنوان «شوآف» یاد کردند. به هر روی خبری که شنبه شب در فضای مجازی بیش از همه بازتاب پیدا کرد، انصراف مسعود کیمیایی از حضور تازه ترین فیلمش در جشنواره فیلم فجر بود. او در پیامی ویدئویی که در شبکه های اجتماعی بارها بازانتشار شد، با اعلام اینکه سوگوار است و به مردم تسلیت می گوید، گفت: «دوست ندارم فیلمم در جشنواره فجر نمایش داده شود.» او افزود: «من هیچ وقت اهل جشنواره نبودم و سمت و سویم همیشه مردم هستند و نگاه می کنم و می بینم که مردم روزگار سختی را می گذرانند و روزی نیست که خبرهای بد نشنویم. دلم نمی خواهد فیلمم در جشنواره فجر نشان داده بشود به دلیل تسلیتی که به این همه آدم دارم.»

بر همین اساس خبرهای بسیاری در رسانه های مختلف با عنوان «انصراف کیمیایی از حضور در جشنواره فجر» منتشر شد. این خبر به عدم نمایش فیلم «خون شد» تازه ترین ساخته کیمیایی در جشنواره سی و هشتم فجر می پرداخت، اما زمان زیادی نگذشت که جواد نوروزبیگی تهیه کننده فیلم در واکنش به انصراف کیمیایی اعلام کرد فیلم در جشنواره حضور دارد و کیمیایی فقط می تواند از حضور خودش در رقابت کارگردانی انصراف بدهد. این در حالی بود که کیمیایی گفته بود نمی خواهد فیلمش در جشنواره نمایش داده شود. اختلاف کارگردان و تهیه کننده بر سر حضور فیلم در جشنواره هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اما آنچه قطعی است این است که کیمیایی در فجر 38 حضور نخواهد داشت.

اما در ادامه نیز به گزاش «ایلنا» میترا ابراهیمی، کارگردان مستند «کامی» با اعلام انصراف از حضور در جشنواره فیلم فجر نوشت: «پیش از این با افتخار گفتم که فیلم را در جشنواره فجر اکران خواهم کرد چون کامی برای این مردم است چون نمی خواهم با پزهای روشنفکری ببرمش آن طرف و جایی اکرانش بکنم که درکش نمی کنند، اما حالا برایم هیچ افتخاری نیست. حالا پنج سال تلاشم را کوچک می بینم در مقابل داغی که بر دل مردم ایرانه! کامی هم به نوعی قربانی شد اما اکرانش بماند به زمانی بهتر با دلی خوش تر. این کمترین کاری بود که از دست من برمی آمد. با عذرخواهی از عوامل فیلم که بسیار زحمت کشیدند. اینکه اولین فیلمت به اکران مهم ترین جشنواره کشورت برسد شاید آرزو باشد، اما انسان سوگوار آرزویی ندارد.» فیلم مستند کامی به تهیه کنندگی پیمان قاسم خانی و کارگردانی میترا ابراهیمی ساخته شده است.

همچنین به گزارش سایت خبری عصر ایران کیوان ساکت، نوازنده، موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر نیز از حضور در رویدادهای هنری فجر انصراف داد و در صفحه شخصی اش نوشته است: «من به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم دیده سرزمین ام، امسال در هیچ یک از جشنواره های هنری فجر حضور نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمند شرکت کننده، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده هیچ یک از آثار.» اما در کنار این دو هنرمند مطرح، برخی دیگر از هنرمندان حاضر در بخش داوری جشنواره ها نیز اعلام کردند که در جشنواره های فجر شرکت نخواهند کرد. چنان که «ایرنا» اعلام کرده است، ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به همراه تعدادی از دبیران و داوران بخش های این جشنواره از حضور در جشنواره یادشده انصراف دادند که برخی از اعضای این گروه های داوری در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی نیز این اخبار را تایید کرده اند. دبیر بخش پوستر جشنواره تجسمی و همچنین هیات داوران بخش عکس جشنواره تجسمی فجر که به صورت دسته جمعی از حضور در این رویداد انصراف داده اند، از جمله کسانی هستند که شخصا خبر انصراف و استعفای خود را تایید کرده اند. افزون بر این چنان که «ایلنا» گزارش داده است، سه گروه نمایشی مشتمل بر صد هنرمند مشهدی از حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر انصراف دادند. گروه های «آدیداس»، «جانی سکیکی» و «خدای جنگ» که از مشهد به سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافته بودند، در ابراز همدردی با مردم داغ دیده ایران در پی ماجرای هواپیمای بوئینگ 737 از حضور در این جشنواره انصراف دادند. همچنین همه گالری های تهران دیروز به نشانه سوگواری تعطیل بودند، علیرضا قربانی نیز به نشانه همدلی با سوگواری مردم کنسرت دی ماه خود را لغو کرد و تعداد قابل توجهی از تئاترهای در حال اجرا نیز اعلام کردند که امروز روی صحنه نخواهند رفت.