آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
سیاسی
۳

اخبار

دیدار ظریف با پادشاه جدید عمان

وزیر خارجه کشورمان با پادشاه جدید عمان دیدار کرد. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف که به نمایندگی از دولت و ملت ایران برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان به مسقط سفر کرده است، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان دیدار کرد و ضمن تسلیت درگذشت سلطان قابوس، آغاز مسئولیت وی را تبریک گفت و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه و تعمیق روابط دوستانه و دیرینه دو کشور اعلام داشت.

آیت الله بیات زنجانی: باب صداقت با مردم بسته نشود

آیت الله اسدالله بیات زنجانی در پیامی رخداد تلخ سرنگونی هواپیمای ایران-اوکراین را تسلیت گفت و تاکید کرد باب گفت وگو با مردم بسته نشود. به گزارش خبرآنلاین، در این پیام آمده است: اینجانب ضمن عرض تسلیت صمیمانه خدمت خانواده های عزادار پرواز سرنگون شده، به همه مسئولان حکومت می گویم که متناسب شان مردم ایران با آن ها رفتار نشده، بلکه کاملا خلاف شان شان با آن ها رفتار شده است. بدانید و بدانیم که باب صداقت که متاسفانه بسیار دیر در گفت وگو با مردم پیرامون واقعه سقوط هواپیما گشوده شده، نباید بسته شود. در برابر واکنش های به حق مردم به خاطر حاشایی که در سه روز اخیر شده است، متواضع و شنونده باشید. به جد توصیه می کنم که با شفافیت و صداقت، درباره وقایع ماه های گذشته نیز با مردم سخن بگویید. وی افزوده است: با مردم مدارا کنید، با آن ها تعامل کنید و صادقانه برای اصلاح و بازسازی رابطه خود با آنان تلاش کنید و خطاهای گذشته را اصلاح کرده و گزارش این اصلاح را یک به یک به مردم بدهید. مردم در طول تاریخ هزاران ساله شان ثابت کرده اند که اگر صداقتی ببینند، پاسخ صداقت را کریمانه خواهند داد.

 تجمعات دانشجویی در گرامیداشت یاد جانباختگان هواپیمای اوکراینی

در پی سانحه سقوط هواپیما و جان باختن تعدادی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه ها، ظهر دیروز دانشگاه های شهید بهشتی و علامه طباطبایی، خواجه نصیرالدین طوسی و علوم پزشکی شهید بهشتی مراسم یادبودی برای جانباختگان برگزار کردند که این تجمعات با اعتراضات دانشجویان نسبت به سهل انگاری مسئولان مربوطه همراه شد. به گزارش ایسنا، در پی برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، علیرضا دشتابی مدیر رسانه دانشجویی این دانشگاه در تشریح جزئیات این تجمع گفت: حدود 700 تا هزار نفر از دانشجویان در این تجمع شرکت کردند و این استقبال از سوی دانشجویان بی نظیر بود. خواسته دانشجویان در تجمع  این بود که چرا مسئولان از همان ابتدا علت سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی را اعلام نکردند و دانشجویان از این موضوع ناراحت بودند. دشتابی با تاکید بر اینکه یکی از فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه شهید بهشتی در بین جانباختگان هواپیمای اوکراینی بود، گفت: در تجمع دیروز دانشجویان دو طیف مختلف علیه موارد مورد حمایت طرف مقابل شعار دادند و البته با همراهی مسئولین این تجمع به تنش خاصی کشیده نشد. همچنین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در دانشکده های پزشکی، پرستاری، داروسازی و چند دانشکده دیگر با روشن کردن شمع و برگزاری مراسمی یاد دانشجویان و هموطنان جانباخته در سانحه هواپیمای اوکراینی را گرامی داشتند. مراسم یادبود جانباختگان سانحه هواپیما بعد از ظهر دیروز در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی هم برگزار شد.

در این مراسم هادی خانیکی، عضو هیات علمی دانشکده ارتباطات درخصوص بررسی ابعاد اجتماعی و ارتباطی این سانحه و با عنوان «جامعه در شوک! ضرورت بازسازی اعتماد و ارتباطات» به ایراد سخن پرداخت. دین پرست مدیر روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی درخصوص انتشار اخباری مبنی بر ورود نیروهای امنیتی به داخل دانشگاه خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان نیروهای امنیتی به داخل دانشگاه ورود نکردند و نیروهای انتظامی و امنیتی در بیرون دانشگاه مستقر بودند و این تجمع بدون هیچ گونه خشونتی به اتمام رسید.

دانشجویان دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی هم مانند سایر دانشجویان از ساعت 12:30 دیروز با روشن کردن شمع و خواندن شعری به صورت دسته جمعی یاد دانشجویان جانباخته در سقوط هواپیمای اوکراینی را گرامی داشتند. دو نفر از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در میان جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی بودند. همچنین  جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در ابراز همدردی با خانواده جانباختگان سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 و جان باختن تعدادی از دانشجویانی که از مسافران این هواپیما بودند، مقابل ساختمان اداری این دانشگاه تجمع کردند. تعدادی از دانشجویان این دانشگاه با سر دادن شعارهایی، خواهان برخورد قاطع با مسببان این حادثه شدند. آنها خواهان برخورد با مسئولان مرتکب این اتفاق و همچنین دلجویی از بازماندگان این حادثه بودند. در این تجمع همچنین با سر دادن شعارهایی نسبت به نحوه اطلاع رسانی در این موضوع انتقاد شد. در تبریز نیز مراسم یادبود جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تبریز برگزار شد. در این مراسم، سرود «یار دبستانی من» توسط دانشجویان حاضر در این مراسم خوانده شد.