آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
اقتصاد
۱۱
اطلاعیه

عذرخواهی سازمان هواپیمایی کشوری از مردم

تحت هیچ فشاری برای کتمان حقیقت نبودیم

سازمان هواپیمایی کشوری که پس از مشخص شدن علت اصلی حادثه سقوط هواپیمای اوکراین، عصر روز شنبه اطلاعیه ای را در سایت رسمی خود منتشر و پس از دقایقی آن را حذف کرده بود، روز گذشته (یکشنبه) در اطلاعیه ای جدید خطاب به مردم ایران، آنچه در روزهای گذشته رخ داده را تشریح کرد و از مردم بابت ارایه نشدن حقیقت در روزهای ابتدایی عذر خواست.

سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نماد حاکمیتی ایران در صنعت هوایی، مسوول اصلی بررسی سانحه رخ داده است. این سازمان بر اساس کنوانسیون بین المللی شیکاگو باید اطلاعات مربوط به سانحه را جمع بندی کرده و البته مقدمات لازم برای حضور نمایندگان کشورهای ذی نفع در فرآیند بررسی جعبه سیاه هواپیما را فراهم کند. در شرایطی که این سازمان در روزهای ابتدایی حادثه اخیر، احتمال اصابت موشک به هواپیما را بسیار پایین می دانست، پس از اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح تمام فرضیه های خود را پس گرفت. بر اساس اعلام سردار حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان هواپیمایی کشوری در جریان علت اصلی این حادثه نبوده و این سازمان نیز در اطلاعیه خود بار دیگر بر این موضوع تاکید کرده است. در ابتدای این اطلاعیه آمده: هر سانحه هوایی برای سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران، رویدادی تلخ است و کارکنان این سازمان، در اوج اندوه باید به انجام وظایفی در بررسی سوانح و نظارت های تخصصی بپردازند تا امانتداری شایسته برای ایمنی و آسایش هموطنان در بخش هوایی باشند. پس از چند روز تلاش بی وقفه و شبانه روزی، اطلاع یافتن از اصابت موشک پدافندی به پرواز 752 اوکراینی، تاسف و ناراحتی ما را نیز مضاعف کرد. شجاعت و صداقت مثال زدنی نیروهای مسلح پرافتخار جمهوری اسلامی ایران در بیان واقعیت و پذیرفتن مسوولیت فاجعه ای که در یک بافت پرتنش، از خطایی انسانی ناشی شده است، دلیل سانحه رخ داده را روشن کرد. این سازمان تصریح کرده: بیان توضیحاتی تخصصی از قبیل فرآیندهای محدود یا بسته اعلام کردن فضای کشور، مشاهدات و نتایج به دست آمده در بررسی های اولیه سازمان و اقدامات و هماهنگی های بین المللی انجام شده، به دلیل پرهیز از ایجاد تلقی و سوءتفاهم مبنی بر توجیه این شرایط، در فرصت های آتی ارایه خواهند شد. آنچه توسط مردم عزیز مشاهده شد، این بود که سازمان با قدرت و قطعیت فرضیه اصابت موشک به هواپیما را رد و برای موضع خود دلیل و تحلیل نیز ارایه می کرد و اکنون مشخص شده است که واقعیت همان بوده که سازمان آن را نفی می کرد.

پس از ارایه این توضیحات، سازمان هواپیمایی کشوری به اتفاقات رخ داده در روزهای گذشته پرداخته و دلیل عدم ارایه اطلاعات صحیح از سوی خود را تشریح کرده است. در این اطلاعیه آمده: سازمان خود را امانتدار مردم و نظام می داند، اعتماد صاحب امانت، بزرگ ترین سرمایه امانتدار و از دست دادن آن، بزرگ ترین خسران برای اوست. سازمان هواپیمایی کشوری، بابت تناقض در اطلاعات ارایه شده، ابتدا از بازماندگان محترم شهدای این واقعه پوزش می طلبد سپس از تمامی هموطنانی که با نگرانی اخبار منتشر شده را دنبال می کردند و این تناقض را مشاهده کردند همچنین تمامی علاقه مندان و تحلیلگرانی که بر این مبنا، به دفاع از صنعت هوانوردی کشور پرداختند، صمیمانه عذرخواهی می کند. ما تحت هیچ فشار و توصیه ای برای کتمان واقعیت نبوده ایم و هیچ نیتی برای پنهان کردن واقعیت نداشته ایم. ما اطلاعاتی که در اختیار و به آن باور داشتیم را منتشر کردیم و از بابت اشتباه بودن آن متاسفیم. صنعت هواپیمایی ایران، از دسترسی به آنچه سایر رقبا از آن برخوردارند بی بهره بوده و این صنعت تنها به اتکای نیروی انسانی متخصص ایرانی و پشتیبانی مسافران و مردم عزیز به رشد خود ادامه داده است.

در بخش پایانی این اطلاعیه نیز آمده است: سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران، ضمن تسلیت مجدد این سانحه به محضر مقام معظم رهبری، بازماندگان این سانحه در ایران و سایر کشورها و عموم ملت شریف، اطمینان می دهد که استوارتر و هوشمندانه تر از قبل، به نمایندگی از حاکمیت و مردم به انجام وظیفه در این صنعت خواهد پرداخت و با دقت و صداقت نسبت به شناسایی مداوم نقاط ضعف و رفع آنها و تقویت فرصت های موجود همت خواهد گمارد.