آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
جامعه
۱۲
گزارش

تجمع دانشجویان در دانشگاه های بهشتی و علامه طباطبایی: سوگ و مطالبه همچنان ادامه دارد

گروه اجتماعی: سوگ در دانشگاه ها همچنان ادامه دارد. روز یکشنبه، درست یک روز پس از آنکه حضور مردم و دانشجویان در برابر دانشگاه های امیرکبیر و شریف برای گرامیداشت یاد جانباختگان پرواز هواپیمایی اوکراین خبرساز شد، دانشجویان در دانشگاه های دیگری دور هم جمع شدند تا این یاد را همچنان در دانشگاه زنده نگه دارند.

شمع ها، پارچه های سیاه و عکس های خندان جانباختگان پرواز 752 زینت دانشگاه های مختلفی شده است. دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی از حوالی ظهر روز گذشته شروع به ارسال فیلم ها و عکس های تجمع گسترده شان در محوطه این دانشگاه کردند. تجمع دیروز هم البته به مانند اجتماعات روز شنبه تنها به خاطر سوگواری نبود. مطالبه همچنان ادامه دارد: چرا سکوت کردید؟ چرا خلاف واقع گفتید؟ علیرضا دشتابی مدیر یکی از رسانه های دانشجویی این دانشگاه در تشریح جزییات این تجمع به ایسنا گفته است: «امروز ساعت 12:30 قرار بود دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که سوگوار جانباختگان سانحه پرواز تهران-کی یف بودند در دانشگاه جمع شوند که حدود 700 تا هزار نفر از دانشجویان در این تجمع شرکت کردند و این استقبال از سوی دانشجویان بی نظیر بود. خواسته دانشجویان در تجمع امروز این بود که چرا مسوولان از همان ابتدا علت سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی را اعلام نکردند و دانشجویان از این موضوع ناراحت بودند. تجمع امروز از اول به این شیوه برنامه ریزی شده بود که ابتدا دانشجویان عزاداری کنند و سپس تجمع به سمت طرح گلایه ها و اعتراض به سمت مسوولان برود.» در ویدیوهایی که از دانشگاه شهید بهشتی رسید دقایقی از جو التهاب و تنش میان دانشجویان هم مشاهده شد. دانشجوی این دانشگاه به ایسنا توضیح داده است که دو طیف مختلف دانشجویان علیه شعارهای هم نیز شعار داده اند اما تجمع به تنش غیرقابل کنترلی کشیده نشده است.

بعدازظهر یکشنبه، دانشگاه علامه طباطبایی هم شاهد گردهمایی دانشجویانش بود. گردهمایی ابتدا به صورت رسمی و در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه با سخنرانی تشکیل شد و بعد تبدیل شد به تجمع خودجوش دانشجویان در محوطه این دانشگاه. در مراسم بزرگداشت جانباختگان، هادی خانیکی، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در جمع استادان و دانشجویان صحبت کرد و از لزوم احیای جامعه بعد از شوک گفت: «جامعه ایران در پی وقوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراین دچار شوک شده است و نیاز به احیا دارد. در چنین شرایطی احیای جامعه باید به گونه ای باشد که جامعه دچار خطر و فرسایش سیاسی و اجتماعی نشود.» ایرنا همچنین به نقل از خانیکی نوشت: «از نظر ارتباطی ها اتفاق سقوط هواپیما روز 18 دی ماه تمام ارزش های خبری را دارا بود، حتی اگر اذهان به دنبال کشف پشت صحنه ها نباشند، این حادثه آنقدر بزرگ بود که توانست ایران و جهان را تکان دهد. هرچند سانحه هوایی به صورت کلی از نگاه روزنامه نگاران همواره یک خبر بوده است اما سانحه هواپیمای اوکراین تنها یک سقوط عادی هواپیمایی نبود، بلکه حادثه ای بود که فرزندان نخبه کشور نیز در آن کشته شدند و این نخبگان در شرایط عاطفی خانواده های خود را ترک کرده بودند.» او با اشاره به اینکه سقوط هواپیمای اوکراین پس از حادثه جان باختن تعدادی از افراد در کرمان در مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی به وقوع پیوست و همین موضوع سبب نامناسب شدن زمینه های اجتماعی شد، ادامه داد: «پس از وقوع اتفاقات سخت و دردناک در جامعه معمولا تمام افراد در بحث های تخصصی نظر خود را بازگو می کنند؛ اگر در این زمینه مدیریت بحران به درستی انجام می شد و اجازه چنین پروازی در آسمان های ایران داده نمی شد، میزان شوک و اعتراض های مردمی به شدت کاهش می یافت. مردم نسبت به چگونگی و سازوکار سقوط هواپیما و همچنین به اطلاع رسانی نشدن به موقع علل این حادثه معترض هستند؛ بنابراین امکان ساماندهی بهتر اطلاع رسانی در مورد این حادثه توسط نهادهای مختلف وجود داشت. در چنین شرایطی مخابره باید منطقی تر انجام شود تا با جلب مشارکت مردمی بار منفی این قضایا به حداقل برسد.»

هادی خانیکی سقوط هواپیما را با پدافند خودی، اتفاق بزرگی دانست که بار فکری و روانی آن نه فقط خانواده ها که گروه های مختلف مردم به ویژه دانشجویان را درگیر کرده است. این شرایط به گفته او بحرانی است که نه باید تبدیل به مخاصمه های شخصی شود و نه محلی برای کم کاری باقی می گذارد. زمان آن رسیده است که اقدام مناسبی انجام شود: «حادثه محل تسویه حساب شخصی نیست، ارتباطات بحران باید در این شرایط اقدامات مناسبی انجام دهند. بحران نباید تهدیدزا باشد چراکه در این شرایط جامعه دچار یک نوع شوک روانی می شود، بسیاری از دانشجویان پس از این حادثه اعلام کردند که در شرایط امتحان نیستند چرا که فکر آنان دایم درگیر حادثه سقوط هواپیماست. در شرایط جنگ و بحران باید درست ترین تصمیم را در کوتاه ترین زمان ممکن گرفت اما اعتماد باید در شرایط بحران مورد توجه باشد. در حوادث باید در عین حال به دور از واکنش های هیجانی به زمینه عقلانی امور نیز افزود.» خانیکی معتقد است دانشگاهی که اکنون داغدار برخی از مستعدترین فارغ التحصیلان و اعضای خانواده اش شده است از قضا باید به کمک جامعه بیاید: «دانشگاه علامه طباطبایی با داشتن حوزه های الهیات و معارف تا فلسفه و مدیریت باید در چنین شرایطی به کمک جامعه بیاید و در این شرایط باید به جامعه بفهماند که در موقعیتی به سر می برد که ظرفیت از دست رفته را ترمیم و احیا کند.»