آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
حوادث
۱۰

پرسه در فضای مجازی

بازداشت سفیر انگلستان در ماجرای تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر یکی از عجیب ترین خبرهای چند روز اخیر بود، خبری که به سرعت با واکنش های کاربران فضای مجازی همراه شد. علاوه بر این توییت های ترامپ به زبان فارسی در حمایت از آشوب و معترضان معلوم الحالی که اقدام به پاره کردن عکس های شهید حاج قاسم سلیمانی کردند نیز با واکنش برخی از چهره های بین المللی و آمریکایی همراه بود.

#سفیر_انگلیس

 سیدیاسر جبرائیلی: «حداقل اقدامی که وزارت امور خارجه باید در رابطه با سفیر انگلیس انجام دهد، ابلاغ شناسایی وی به عنوان عنصر نامطلوب و اخراج از ایران است.»

 زینب سادات: «‏همان خبیثی که روزی باعث کشته شدن 9 میلیون ایرانی شد امروز می خواهد با راه اندازی شورش و فتنه، آرامش، امنیت و استقلال 80 میلیون ایرانی را بکشد، ما هم به پیروی از رهبرمان می گوییم انگلیس خبیث.»

 محمدحسین آزادبخت: «اخراج رابرت مک ایر، سفیر انگلیس به دلیل حضور و هدایت علنی در تجمع غیر قانونی و هتاکانه شب گذشته تهران جدی ترین و درست ترین اقدام دیپلماتیک است اگر وزارت خارجه نخواهد رویکرد منفعلانه داشته باشد.»

 عبداله گنجی: «انگلیس صریحا از ترور سردار شهید حمایت کرد، مقابل دانشگاه امیرکبیر تعدادی علیه شهید سلیمانی شعار دادند، سفیر انگلیس در این تجمع دستگیر شد، بلافاصله ترامپ توئیت فارسی زد و از این تجمع حمایت کرد؛ حالا شما در رسانه بخوانید دانشجویان به سقوط هواپیما اعتراض کردند.»

 حمید رسایی: «سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر در حالی که عکس و فیلم می گرفته، دستگیر شده و هنگام بازداشت، شلوارش را خیس کرده! منتظریم ببینیم مدرک دکترای گلدین گلاسکو و قهقهه های دیدار با جانسون، معجزه می کند یا استقلال ملت ایران رعایت می شود و پوز این روباه به خاک مالیده می شود.»

 پرهامی: «این لانه هم مانند لانه جاسوسی آمریکا باید از بین برود. انگلیس و آمریکا دو کشوری هستن که هر اتفاقی تو ایران بیفته شریک جرم هستن و رد پای اونا دیده میشه.»

 زینب شفیعی: «سردار شهید، شرمنده ایم که عکست رو پاره کردن، اشکال از ماست که خائنین و منافقین تو این کشور و با آرامش توطئه می کنند، سفیر انگلیس باید از ایران اخراج بشه.»

 مرتضی: «سفیر ما، وزیر خارجه ما، حتی خبرنگاران ما حق ندارند از محدوده خاصی در آمریکا و کشورهای غربی خارج شوند. سفیر انگلیس آن چنان فضا دارد که عملا فرمانده میدانی آشوب خیابانی می شود. چه کسانی این فضا را ایجاد کرده اند؟»

#ترامپ

 تیم اندرسون نویسنده بین المللی، خطاب به ترامپ درباره حمایت از مردم ایران نوشت: «آیا تا به حال هیچ تمساحی چنین اشک دروغین را ریخته است؟ تحمیل یک جنگ اقتصادی برای گرسنگی مردم ایران، سپس ارسال قاتلین مجاهدین خلق برای کشتن صدها نفر، تهدید بعدی از بین بردن میراث فرهنگی ایران، اکنون هم معرفی خود به عنوان قهرمان مردم ایران.»

 مارک همیل بازیگر آمریکایی: «لطفا از این واقعیت غافل شوید که من یک ممنوعیت مسافرت برای شما ایجاد کردم و تهدید کرده ام که سایت های فرهنگی شما را بمباران می کنم.»

 هالی داگرس، تحلیلگر مسائل ایران در شورای آتلانتیک هم با طعنه به توییت ترامپ نوشت: «ما به اندازه ای به مردم ایران اهمیت می دهیم که دولت من نه فقط ورود ایرانی ها به خاک ایالات متحده را ممنوع کرد، بلکه من از طریق توییتر یک روز آنها را تهدید به از بین بردن اماکن فرهنگی کشورشان کردم. پس من عاشق ایرانی ها هستم!»