آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
ورزش
۱۴
گزارش

شانس کسب سهمیه المپیک نزدیک به صفر

ایران ناامیدتر از همیشه

تیم ملی فوتبال زیر 23 ساله های ایران دیروز در دومین دیدار مرحله گروهی مسابقات قهرمانی آسیا که 4 تیم برتر آن سهمیه المپیک توکیو 2020 را کسب می کنند به میدان رفت و مقابل کره جنوبی با نتیجه دو بر یک شکست خورد. تیم زیر 23 ساله های ایران، روز سه شنبه و در بازی سوم خود از ساعت 13:45 به وقت تهران به مصاف چین خواهد رفت. تیم ملی امید ایران در دیدار مقابل کره جنوبی عملکردی نه چندان درخشان داشت که امیدوارکننده نبود و باید در دیدار آخر ضمن برتری مقابل چین، چشم انتظار اتفاقات دیدار تیم های کره جنوبی و ازبکستان هم باشد. تیم ملی امید از ماه های پیش مشکلات بسیاری داشت و فرهاد مجیدی به دلایل گوناگون از جمله کسب نتایج ضعیف و دخالت مدیر تیم (حمید استیلی) در کارهای سرمربی، از هدایت این تیم استعفا داد. بعد از استعفای فرهاد بود که حمید استیلی خود سکان هدایت این تیم را برعهده گرفت و به نظر می رسد به روشی نه چندان صحیح به چیزی که مدت ها در پی آن بود رسید. حواشی این تیم بسیار بود، اما به دلیل چهل ساله شدن حسرت صعود به المپیک و حس همدلی که از طرف مردم پشت این تیم بود، اغلب رسانه ها ترجیح دادند در قبال این وضعیت نابسامان سکوت کنند. بدون اینکه شاهد اعتراضی از سوی مربیان لیگ برتری باشیم، تیم ها به یک تعطیلات زمستانی طولانی مدت رفتند تا بازیکنان تیم که تمام شان جز دو لژیونر، لیگ برتری هستند، با خیالی آسوده در اردوی تیم ملی امید شرکت کنند.

به نظر می رسد تعطیلی لیگ برتر و برگزاری اردو بی فایده بوده و کمترین اثری از هماهنگی در ترکیب تیم ملی امید دیده نمی شود. برنامه تاکتیکی این تیم نامشخص است و کارشناسان این تیم را، تیمی آشفته می دانند. این تیم بیش از روال عادی سایر تیم های شرکت کننده در اردو بوده و با مساعدت باشگاه ها، ستاره های تیم در هفته های اخیر در اختیار حمید استیلی بودند. اینکه چرا این اردوها و جلسات تمرینی باعث نشده تیم به فرم خوبی برسد و امیدوارکننده ظاهر شود، نکته ای است که حمید استیلی باید به زودی به آن پاسخ بدهد. جدای از استیلی، فدراسیون فوتبال هم باید توضیح بدهد بر چه اساسی مدیریت تیم را به فردی خارج از مجموعه فدراسیون سپرد و این فرمول بر چه اساسی به کار گرفته شده؟ فدراسیون باید دلایل به کارگیری حمید استیلی به عنوان سرمربی تیم ملی امید را توضیح بدهد و کنجکاوی خبرنگاران تا اینجا به پاسخ واضحی ختم نشده است. فدراسیون در دوران کفاشیان - تاج، به تیم ملی امید به چشم یک فرزند ناخواسته نگاه کرده که این نگاه باعث بروز فجایعی در بازی های آسیایی و همچنین شکست در قهرمانی آسیا و البته ناکام ماندن در صعود به المپیک شده است.

کمتر کسی می تواند توضیح بدهد که چرا امید نورافکن، یکی از بهترین هافبک های این فصل لیگ برتر ایران که با سپاهان یکی از بهترین فصل های فوتبالی اش را سپری می کند به یک باره به پست دفاع میانی منتقل می شود. او توانایی بازی در دفاع چپ را هم دارد، اما مربی ها به خوبی می دانند که بازدهی امید در پست هافبک چپ بسیار بیشتر است. با این وجود، حمید استیلی نورافکن را به قلب خط دفاع برد تا هم از نعمت وجود او در خط هافبک بی بهره شویم و هم اینکه دفاع مان بسیار آسیب پذیر شود. در هنگام نواخته شدن ضربات کرنر نورافکن داخل محوطه جریمه مترصد رسیدن توپ بود تا با ضربه سر دروازه حریف را تهدید کند، حال آنکه هر کسی می داند او با 180 سانتی متر قد بازیکن سرزنی نیست و اگر در چنین مواقعی پشت محوطه جریمه باشد، با توجه به قدرت شوت زنی فوق العاده اش برای حریفان بسیار خطرناک تر خواهد بود. اشتباه در انتخاب نفرات نهایی و نبردن یک مدافع میانی تخصصی، فاجعه ای برای حمید استیلی رقم زد که کاربران شبکه های اجتماعی حالا کمترین امیدی به این تیم ندارند.

تیم حمید استیلی اصرار داشت توپ را به کناره ها ببرد و از آنجا با ارسال های بلند روی دروازه حریف موقعیت ایجاد کند. بدیهی است در شرایطی که مهاجم های تیم مهدی قائدی و اللهیار صیادمنش هستند، چنین فرمولی پاسخگو نخواهد بود و پرواضح است که با چنین روشی تیمی با میانگین قدی زیر 180 نمی تواند به پیروزی برسد. در حالی که بازیکنان خط حمله این تیم در تیم های شان متخصص بازی در عمق و روی زمین هستند و ترکیبی از محبی، قائدی و صیادمنش می تواند روی زمین کار هر تیمی را در سطح زیر 23 ساله های آسیا تمام کند؛ اما افسوس که اتخاذ تدابیر اشتباه، کار را برای تیم امید به حدی سخت کرده که صعود این تیم به المپیک، حالا نیازمند معجزه است.

تیم امید در 15 دقیقه ابتدایی نیمه ها بسیار خوب کار می کند و مشخص نیست دقیقا طی چه فرآیندی این برتری از بین می رود و بازیکنان دچار سردرگمی می شوند؟ استرس را می توان در هر حرکت بازیکنان دید و واقعا عجیب است که در دیدار دوم مقابل کره هم همین وضعیت حاکم بود و بازیکنان به دلیل فشار بالا، حتی از استپ کردن توپ ها هم عاجز بودند. در دیدار مقابل کره جنوبی در حالی که مانند دیدار با ازبکستان بازی را بهتر آغاز کرده بودیم، گل اول را روی بی دقتی دفاع دریافت کردیم. بعد از این گل که در دقیقه 22 به ثمر رسید، ایران در پی جبران بود که در دقیقه 30 دومین گل هم وارد دروازه و امیدهای ایران ناامید شد. با وجود اینکه رضا شکاری در دقیقه 54 موفق شد روی یک ضربه کرنر دروازه کره را باز کند، اما در ادامه خوش شانس بودیم که دروازه فرعباسی باز نشد. این دیدار در نهایت با همین نتیجه به پایان رسید. حبیب فرعباسی، امید نورافکن (کارت زرد)، عارف آقاسی، مجتبی نجاریان، متین کریم زاده، رضا دهقانی، مهدی مهدی خانی (کارت زرد)، رضا شکاری (امیرحسین حسین زاده-81)، مهدی قائدی (جعفر سلمانی- 76)، محمد محبی (علی شجاعی- 42) و اللهیار صیادمنش (کارت زرد)، بازیکنان ایران در این مسابقه بودند. تمام نگاه ها روز چهارشنبه به تایلند خواهد بود تا بازیکنان ایران با عبور از دیوار چین و پیروزی کره جنوبی مقابل ازبکستان، خودشان را به مرحله حذفی برسانند.