آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
زندگی: سلامت
۱۴
سیب سلامت

گفت و گو بادکتر علیرضا اسلامی نژاد، فوق تخصص ریه

کاهش اثرات آلودگی هوا، چگونه ؟

 علائم حاد مواجهه با آلودگی هوا بر اندام های مختلف بدن چه هستند؟

هنگام مواجهه حاد، ابتدا علائم در سطح مخاطی است. مخاط چشم دچار قرمزی و سوزش چشم و اشک ریزش می شود. مواد آلاینده از راه تنفس وارد مجاری هوایی شده و باعث تحریک پذیری، خارش و سوزش مجاری هوایی و سرفه کردن می شود. وقتی آلودگی به مجاری تحتانی می رسد، باعث تحریک پذیری و سرفه می شوند. بعلاوه اگر کسی حساسیت قبلی دارد علائم بیشتری را تجربه می کند و دچار خس خس سینه و تنگی نفس می شود.

علائم مواجهه طولانی مدت با آلودگی هوا چه هستند؟

تشدید برخی بیماری ها، سرفه، خلط و سینوزیتی که منشا آلرژیک دارد بر اثر مواجهه طولانی با آلودگی هوا تشدید می شود.

افراد باید چه مراقبت خاصی از دستگاه تنفسی شان در روزهایی که هوا آلوده است، داشته باشند؟

بیش از هر چیز، شست وشو قابل توصیه است.هم سطح مخاط را تمیز می کند و هم باعث مرطوب شدن مخاط می شود. شست وشو با نرمال سالین 9/0درصد کمک کننده است. برای تهیه آب نمک در منزل می توانید در یک لیوان آب جوشیده ولرم به اندازه نوک قاشق چایخوری نمک بریزید و از بینی بالا بکشید. شست وشوی بینی کمک کننده است.

آیا استفاده از ماسک واقعا در پیشگیری از آلودگی کمک کننده است ؟

بهترین راه کاهش مواجهه است. سعی کنید وارد محیط آلوده نشوید. اگر کار ضروری ندارید از خانه بیرون نروید و از شهر آلوده خارج شوید. اگر می توانید مسافرت کوتاه داشته باشید. ماسک باید فیلتر دار (ان 95 و ان 99) باشد. ماسک کاغذی کمک زیادی نمی کند. ماسک طوری باید روی صورت فیکس شود که از کنار آن هوا جابه جا نشود. ماسک های فیلتردار زمان مصرف خاص دارند از 12 تا 20 ساعت فیلترشان کار می کند. این اطلاعات روی بروشور ماسک درج شده است. ماسک را در محیط خشک نگهداری کنید و آن را تا نکنید و داخل جعبه بگذارید.

آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا هنگام آلودگی هوا خوب است؟

دستگاه تصفیه برای از بین بردن عوامل میکروبی موجود در محیط است، چون فیلتر آن میکروب و ویروس را جذب می کند. برخی ذرات آلاینده را هم جذب می کند، اما همه آلاینده ها را جذب نمی کند و استفاده از آن صرفا کمک کننده است.