آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اخبار کشور
۱۱
تا انتخابات

تا انتخابات-اعلام نتایج بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس

صلاحیت حدود 30 درصد نمایندگان فعلی مجلس تایید نشد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: 249 نفر از نمایندگان کنونی مجلس برای انتخابات اسفند نام نویسی کردند که با درگذشت نماینده ایرانشهر این آمار به 248 نفر کاهش یافت و در مجموع صلاحیت 90 نفر یعنی حدود یک سوم ثبت نام کنندگان تایید نشد.

قطار انتخابات یک ایستگاه دیگر پیش رفت. سخنگوی شورای نگهبان می گوید؛ در ساعات پایانی شنبه 21 دی ماه با تلاش شبانه روزی اعضای هیئت های نظارت بر انتخابات در استان ها، کار بررسی صلاحیت داوطلبان پایان یافت. کدخدایی می افزاید؛ اگرچه زمان بررسی بسیار کم و تعداد پرونده ها بسیار زیاد بود اما تلاش شد هیچ پرونده ای در این فرصت محدود، بررسی نشده باقی نماند.

در همین حال، فرصت 5 روزه برای رد صلاحیت شده ها در نظر گرفته شده است؛ شورای نگهبان دیروز در اطلاعیه ای اعلام کرد: «آن دسته از داوطلبان محترم نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته است ظرف مدت 5 روز از تاریخ 22/10/98 فرصت دارند برای اعتراض، به دفاتر استانی شورای نگهبان مراجعه نمایند. داوطلبان می توانند جهت ارائه شکایت خود  از ساعت 8 الی 16 به دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه و یا در تهران به نشانی بزرگراه بسیج، بلوار هجرت، مجموعه ورزرشی جهان پهلوان تختی مراجعه کنند.»

خبرگزاری فارس نوشته است: در بین چهره های شاخص سیاسی از میان تایید صلاحیت شده ها نام افرادی همچون مجید انصاری، مسعود پزشکیان، الهام امین زاده، مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، احمد مازنی، پروانه مافی، محمدرضا بادامچی، سیدفرید موسوی، فریده اولاد قباد، ابوالفضل سروش، علیرضا رحیمی، محمدباقر قالیباف، الیاس نادران، حمیدرضا حاجی بابایی، مجتبی ذوالنوری، علیرضا محجوب و الهه راستگو، محمدرضا رضایی کوچی، زهرا سعیدی، حمید رسایی، محمد عباسی، علیرضا زاکانی به چشم می خورد.

همچنین پیگیری های خبرنگار فارس حکایت از این دارد که بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی حسینی، نادر قاضی پور، غلامرضا کاتب و محمدرضا تابش هم ردصلاحیت شده اند.

همچنین محمدباسط درازهی، محمدعلی پورمختار، محسن کوهکن، محمد فیضی، محمود صادقی و علی مطهری هم نامشان در ردصلاحیت شده ها دیده می شود.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما و شبکه خبر گفت: 249 نفر از نمایندگان کنونی مجلس برای انتخابات اسفند نام نویسی کردند که با درگذشت نماینده ایرانشهر این آمار به 248 نفر کاهش یافت و در مجموع صلاحیت 90 نفر یعنی حدود یک سوم ثبت نام کنندگان تایید نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، وی درباره فرآیند رسیدگی به شکایات و اعتراض احتمالی داوطلبان تایید صلاحیت نشده، تاکید کرد: همه داوطلبانی که تایید صلاحیت نشدند، بدانند که طبق قانون نظارت، یک مرحله دیگر در بررسی صلاحیت ها باقی مانده است.

کدخدایی افزود: کسانی که احیانا صلاحیت شان در مرحله شورای نگهبان تایید نشد در حالی که قبلا تایید شد، فرصت ده روز دیگری برای دریافت شکایات و رسیدگی مجدد به صلاحیت وجود دارد که اصطلاحا در مرحله دوم شورای نگهبان بررسی خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد: در آن مرحله به گونه ای پیش رویم که حقی از داوطلبان تضییع نشود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد:​ چون از امروز در مرحله دریافت شکایت ها و رسیدگی به آن در شورای نگهبان هستیم، فرمانداران باید نتایج بررسی صلاحیت را به طور مکتوب به داوطلبان ارائه کنند تا تایید صلاحیت نشدگان بتوانند از مهلت قانون پنج روزه برای ارائه شکایات و اعتراض ها که از امروز آغاز می شود، استفاده کنند.

کدخدایی درباره نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس در هیئت های نظارت استانی، اظهار داشت: بررسی صلاحیت داوطلبان ابتدا در هیات های اجرایی انجام شده که در آن مرحله تعدادی از داوطلبان، تایید صلاحیت شدند و صلاحیت برخی نیز تایید نشد.

وی افزود: مرحله دوم، بررسی صلاحیت ها در هیئت های نظارت استانی بود که بررسی صلاحیت ها باید با مشورت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات انجام می شد و دیدگاه های شان را درباره داوطلبان به هیئت مرکزی ارائه کنند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: البته کار بسیار سنگینی بود و همکارانم شبانه روز در تهران و استان ها مشغول به کار بودند و بالاخره دیشب موفق شدیم، نتایج بررسی ها را از طریق فرمانداری های کشور اعلام کنیم به همین منظور نتایج بررسی به فرمانداری ها تحویل داده شد و آنان نیز طبق قانون موظفند نتایج را به طور کتبی به داوطلبان اعلام کنند.