آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
زندگی: فناوری
۱۵

در نمایشگاه محصولات فناورانه سی ای اس 2020 رونمایی شد

فناوری جدید شارژ بی سیم محققان ایرانی

یک شرکت نوپای (استارت آپ) کالیفرنیایی با استفاده از فناوری ساخت محققان ایرانی، سامانه هایی برای شارژ بی سیم ساخته که سه نمونه از آنها در نمایشگاه سی ای اس 2020 (CES2020) نمایش داده شد.

به گزارش مهر و به نقل از the Verge، فناوری واقعی انتقال بی سیم برق بدون سیم یا پد شارژ، چالش بزرگی در صنعت فناوری به حساب می آمد. اما اکنون شرکت نوپای گورو (Guru) شیوه ای ارزان و ساده برای این چالش یافته است.

آنها یک سامانه شارژ بی سیم ساخته اند که الکتریسیته را با امواج رادیویی با فرکانس بالا منتقل می کند. در حقیقت الکتریسیته به شکل موج میلی متری منتقل می شود.

شرکت نوپای گورو در نمایشگاه سی ای اس امسال سه نمونه اولیه از محصولات شارژ خود را به نمایش گذاشت. این محصولات با همکاری تولید کنندگان دستگاه های الکترونیک توسعه خواهند یافت.

این سه نمونه اولیه شامل یک سامانه شارژ رومیزی است که می تواند به طور بی سیم هر ابزار دیجیتال را از فاصله چند سانتی متری شارژ کند. نمونه دیگر یک کاشی سقفی است که قابلیت شارژ وسیعی دارد و در نهایت نمونه سوم ربات متحرکی است که می تواند در فضایی بزرگ حرکت کند و ابزارهای الکترونیک کوچک و هوشمند خانگی مانند حسگرهای اینترنت اشیا و دوربین ها را شارژ کند. این شرکت تا به امروز 15 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده است. گروهی از مهندسان الکترونیک، فیزیک کاربردی و کارشناسان مدارهای یکپارچه در سال 1396/ 2017 شرکت نوپای گورو را تاسیس کرده اند. ریشه این فناوری نیز از آزمایشگاه علی حاجی میری آغاز شد. طی دهه گذشته حاجی میری همراه بهروز عبیری و فلوریان بون نوعی از سامانه های فرکانس رادیویی را ساختند که قابلیت ارسال انرژی به فواصل دور را دارد. آنها با توسعه این فناوری و دریافت سرمایه فناوری خود را بهبود دادند.

آنها با همکاری کایروس ونچرز و دریافت سرمایه از دانشگاه کلتک و منابع دیگر چند نسل نوآورانه از سامانه های فرکانس رادیویی نوین خود را ساختند.

تیمور بروتوس قالی از همکاران شرکت نوپای گورو می گوید: مردم باید با آسودگی خاطر بتوانند از دستگاه های خود استفاده کنند و نگران شارژ آن نباشند. گورو می تواند زیرساخت های لازم برای تبدیل این فناوری به استاندارد جهانی را فراهم کند.