آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
زندگی: فناوری
۱۵
دنیای ذهن

محققان راهکارهایی را توسعه می دهند که انواع اعتیاد را از طریق یادگیری کاهش دهند

رابطه یادگیری و اعتیاد

مریم قادری اسماعیلی

امروزه بسیاری از خانواده ها درگیر مساله اعتیاد هستند و تاکنون راه حل قطعی برای درمان آن ارائه نشده است. آیا می توان از طریق یادگیری میزان اعتیاد را کاهش داد. یادگیری به چه صورت رخ می دهد؟ اگر قرار به درمان اعتیاد از طریق یادگیری باشد، مغز به چه صورت ایفای نقش خواهد کرد؟

برای یادگیری، توجهی بیش از قبل به جهان نیاز است. باید یاد گرفت کدام منظره، صدا و احساس در محیط از اهمیت بیشتری برخوردار است تا بدانیم انسان و حیوانات چگونه این جزئیات را ردیابی می کنند.

در ابتدایی ترین شکل، یادگیری از طریق بازخورد صورت می گیرد. برای مثال، اگر سردرد دارید و دارو مصرف می کنید، انتظار دارید سردرد شما به واسطه داروی مصرفی کاهش یابد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، دفعه بعد که دچار سردرد شدید، آن دارو را مصرف خواهید کرد، در غیر این صورت سراغ داروی دیگری می روید.

روان شناسان و متخصصان علوم اعصاب این جنبه از یادگیری را به طور گسترده مورد مطالعه قرار داده و آن را در قسمت های خاصی از مغز بررسی و ردیابی کرده اند. زیست شناسان دانشگاه استنفورد در مجله ساینس گزارشی ارائه کرده اند مبنی براین که بخشی از مغز به نام تالاموس همچون نوعی دروازه بان عمل می کند. به این صورت که می تواند جزئیات یک وضعیت را شناسایی و ردیابی کند.

برای بررسی این مورد، محققان به تعدادی موش، بوهای خاصی ارائه کردند و زمینه ای فراهم کردند تا هریک از بوها را با نتایح خوب و بد مرتبط کنند. یکی از بوها نشان می داد یک جرعه آب در حال ورود است، درحالی که دیگری نشان از ورود باد ملایمی داشت. در مرحله بعد، ورود باد با شوک الکتریکی خفیف همراه شد. این تیم دریافتند نورون های موجود در هیپوتالاموس این تغییر را ردیابی می کند. اولین مرتبه که هوا و شوک الکتریکی با هم وارد شدند، دوسوم سلول های عصبی هیپوتالاموس، به بو پاسخ مثبت و یک سوم پاسخ منفی دادند.

در کل به بوی ارائه شده پاسخ مثبت داده شد و با تکرار ورود هوا و شوک الکتریکی، پاسخ سلول های عصبی منفی شده و باعث فاصله گرفتن موش از بو شد. نتایج مطالعه پاسخ سلول های هیپوتالاموس به بوها نشان داد مغز و به ویژه سلول های هیپوتالاموس به چیزی بیشتر پاسخ می دهند که حیات موجود زنده را تهدید کند و براساس پاسخ های ارائه شده توسط سلول ها، موجود زنده یاد می گیرد به سمت چیزی سوق پیدا کند یا از آن فاصله بگیرد.

نتایج حاصل از این بررسی می تواند ارائه کننده راه حل هایی باشد که به واسطه آن بتوان انواع اعتیاد را از طریق یادگیری کاهش داد، اما این که این روش چگونه روی انسان اجرا خواهد شد، مساله ای است که باید منتظر بود تا رخ دهد.