آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
حوادث
۱۹

تلنگر

معمای مرگ پدر و 2 دختر ایرانی در کانادا

خانواده مرد میانسال شیرازی در حالی عروس سابق خانواده را در قتل شوهر سابقش و دو نوه خانواده در کانادا مقصر می دانند که او منکر نقش داشتن در آتش سوزی مرگبار شد. پلیس کانادا اعلام کرده مرد فوت شده خود عامل آتش سوزی مرگبار بوده است.

به گزارش خبرنگار جنایی جام جم، اوایل دی امسال خانواده ای با حضور در دادسرای جنایی شهر شیراز در استان فارس، با طرح شکایتی اعلام کردند که فرزند میانسال خانواده همراه دو دختر 15 و 22 ساله اش در جریان آتش سوزی خانه شان در کلگری در جنوب استان آلبرتای کانادا فوت شده اند. آنها مدعی بودند که عروس سابق خانواده در این ماجرا نقش داشته و اکنون در شمال تهران زندگی می کند. بنابراین به اتهام قتل از او شکایت کردند.

همزمان با این شکایت پرونده از سوی بازپرس دادسرای جنایی شهر شیراز، به طور نیابتی در دستورکار دادسرای جنایی تهران قرار گرفت تا درباره ابعاد مرگ دو خواهر و پدرشان تحقیق کنند. بنابراین پرونده نیابتی در دستورکار ساسان غلامی، بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی تهران قرار گرفت و زن میانسال به دادسرای تهران احضار شد و در تحقیقات قضایی گفت: من و شوهرم 27سال پیش با هم ازدواج کردیم و دو دختر 22 و 15ساله داشتیم. سال ها پیش برای ادامه زندگی به کانادا سفر کردیم. از دسامبر 2018 من و شوهرم دچار اختلاف و درگیری های متوالی شدیم و با شدت گرفتن این اختلاف ها، سرانجام 30 می از هم جدا شدیم. حضانت دختر 22 ساله ام را گرفتم و در تلاش برای گرفتن حضانت دختر 15 ساله ام بودم، اما با دستور قضایی قرار شده بود او نیز با من و خواهرش زندگی کند. ما در آپارتمانی در کلگری در جنوب ایالت آلبرتای کانادا زندگی می کردیم و شوهر 56 ساله ام بعد از جدایی در مکان دیگر ساکن شده بود. او رفتارخوبی با من و بچه ها نداشت.

 وی افزود: 28 می 2019 (دهم خرداد امسال) دو دخترم در خانه تنها بودند. من هم برای انجام کارهای روزانه و خرید از خانه بیرون رفتم و ساعاتی بعد که بازگشتم با صحنه دلخراشی رو به رو شدم.

خانه ام آتش گرفته و شوهر سابقم و دختر 22ساله ام در آنجا فوت شدند و دختر کوچکم که حالش وخیم بود به بیمارستان منتقل شد که در آنجا فوت کرد. پلیس و ماموران آتش نشانی در آنجا بودند. نمی دانستم با توجه به این که شوهر سابقم نباید به خانه من و دیدن بچه ها می آمد، چرا آن روز آنجا بوده و این آتش سوزی مرگبار رخ داده است. این در حالی بود که تحقیقات پلیس کانادا درباره آتش سوزی مرگبار نشان می داد، خانه شماره 42 که این زن و دو دخترش در آنجا زندگی می کردند، عمدی آتش گرفته و به نظر می رسید که پدر خانواده، خانه را به آتش کشیده و باعث مرگ خود و دخترانش شده است. همسایه ها به پلیس گفته بودند قبل از آتش سوزی مرگبار صدای مشاجره در آن خانه شنیده اند. همه این اطلاعات صحتی برعمدی بودن ماجرای این جنایت آتشین داشت.

 بعد از آن که تحقیقات از عروس سابق خانواده شیرازی انجام گرفت، پرونده نیابتی برای تحقیقات تکمیلی به دادسرای جنایی شهر شیراز ارسال شد.

جمجمه ای در میان نخاله های ساختمانی

بررسی کارشناسان پزشکی قانونی روی جمجمه کشف شده در میان نخاله های ساختمانی جنوب تهران نشان داد، ده سال از مرگ او می گذرد. به گزارش خبرنگار جنایی جام جم، چند روز پیش مردی با مراجعه به ماموران کلانتری خانی آبادنو مدعی شد؛ جمجمه انسانی را در میان نخاله های ساختمانی یافته است. ماموران به محل مورد نظر رفتند که معلوم شد ماجرا صحت دارد و موضوع کشف آن به بازپرس کشیک قتل دادسرای جنایی تهران گزارش شد. با دستور قضایی، جمجمه انسان به پزشکی قانونی منتقل و دیروز کارشناسان نظر دادند، مرگ این فرد مربوط به ده سال پیش بوده است، اما علت مرگ او به درستی مشخص نبود؛ قرار شد تیم جنایی پلیس آگاهی تهران پرونده های افراد گمشده در ده سال اخیر را که در مرکز پلیس ثبت شده بررسی کند تا شاید هویت فرد فوت شده به دست آمده و ماجرای مرگ او فاش شود.