آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
سیاست
۳

مقام معظم رهبری در منزل سردار شهید سلیمانی: این نعمت عظیم بر حاج قاسم که شایسته آن بود، گوارا باشد

مقام معظم رهبری جمعه شب با حضور در منزل سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ضمن تفقد از خانواده شهید، شهادت آن مجاهد مخلص و عالی مقام را تبریک و تسلیت گفتند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اخلاص و فداکاری شهید سلیمانی، گفتند: حاج قاسم بارها و بارها در معرض شهادت قرار گرفته بود اما در راه خدا و انجام وظیفه و جهاد، از هیچ کس و هیچ چیز پروا نداشت.

مقام معظم رهبری، شهادت سردار سلیمانی به دست خبیث ترین افراد عالم یعنی آمریکایی ها و افتخار آنها به این جنایت را یک ویژگی ممتاز برای آن مجاهد شجاع برشمردند و خاطرنشان کردند: جهاد او جهاد بزرگی بود و خداوند نیز شهادت او را شهادت بزرگی قرار داد. این نعمت عظیم بر حاج قاسم که شایسته آن بود، گوارا باشد. حاج قاسم باید همین جور به شهادت می رسید.

ایشان با طلب نزول صبر و سکینه الهی بر دل خانواده سردار شهید و دل های همه مردم ایران، افزودند: امروز دیدید که مردم در شهرهای مختلف کشور با چه جمعیت و ارادتی به خیابان ها آمدند، مراسم تشییع را نیز خواهید دید، این نعمت ها مقابل چشم ما است تا ارزش شهادت را متوجه شویم. خوشا به حال حاج قاسم که به آرزویش رسید، او شوق شهادت داشت و برای آن اشک می ریخت و داغدار رفقای شهیدش بود. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه جهاد بیرونی متکی به جهاد اکبر یعنی جهاد درونی است، خطاب به دختر شهید گفتند: همه مردم عزادار و قدردان پدر شما هستند و این قدردانی در اثر اخلاص بزرگی است که در آن مرد وجود داشت، چراکه دل ها به دست خداست و بدون اخلاص، دل های مردم این گونه متوجه نمی شود. خداوند به همه ما و به همه ملت ایران عوض خیر عنایت بفرماید.

حضور رئیس جمهور در منزل شهید سلیمانی

رئیس جمهوری نیز صبح دیروز با حضور در منزل سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و در دیدار با اعضای خانواده شهید، شهادت آن سردار سرافراز و شجاع اسلام را به خانواده او تبریک و تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به اینکه امروز نه تنها ملت ایران، بلکه همه مردم مسلمان و آزادی خواه جهان داغدار ازدست دادن این شهید بزرگوار هستند، گفت: «با اینکه مردم ابعاد جهاد و فداکاری های او را می شناسند اما باید اقدامات و کارهای عظیم او برای همگان روشن شود». او با بیان اینکه سلیمانی سرداری بود که در این 38 سال هیچ گاه از مرکب جهاد پیاده نشد و تلاش و فداکاری او شبانه روزی بود، بیان کرد: «خدمات این شهید بزرگوار در راستای تامین امنیت کشور و منطقه به ویژه برای مردم عراق، سوریه، یمن، لبنان و افغانستان فراموش نشدنی است».

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یاد و نام این شهید بزرگوار از دل ملت ایران بیرون نمی رود و ماندگار خواهد شد، افزود: «این جنایتی که آمریکا مرتکب شد در تاریخ بزرگ ترین جنایت های فراموش نشدنی آنان علیه ملت ایران باقی خواهد ماند. آمریکایی ها نفهمیدند که چه خطای بزرگی را مرتکب شدند؛ آنها آثار این اقدام جنایت کارانه را نه فقط امروز، بلکه در طول سال های آینده هم خواهند دید. بی تردید آمریکا امروز به مراتب در میان مردم ایران و عراق منفورتر شده است».

روحانی با بیان اینکه جایگاه و مقام سردار سلیمانی چیزی جز شهادت آن هم به دست بزرگ ترین تروریست تاریخ نبود، گفت: «همه نیروهای آمریکایی با آماده باش کامل دست به دست هم دادند تا این سرمایه بزرگ را از ما و ملت های مسلمان بگیرند».

او با اشاره به اینکه خداوند این فقدان را جبران خواهد کرد، افزود: «جوانان عزیز ایران پیرو و عاشق راه سردار سلیمانی بوده و ان شاءالله ده ها سردار سلیمانی در این کشور ساخته می شوند».

رئیس جمهور گفت: «جای خالی سردار سلیمانی به راحتی پر نمی شود چراکه او نه تنها یک فرمانده جنگی و طراح عملیات های بزرگ بود، بلکه یک سیاست مدار و استراتژیست بی نظیر و بااستعداد بود. شهید سلیمانی همواره برای ملت های مظلوم و امنیت کشورهای منطقه تلاش کرد و امروز همه مسلمانان و آزادگان جهان داغدار او هستند». روحانی با اشاره به حضور شجاعانه سردار سلیمانی در مبارزه با تروریست های داعش و دفاع از حریم اهل بیت(ع)، بیان کرد: «جایگاه و اقدامات او برای تاریخ ما فراموش نشدنی است و سردار سلیمانی جاودانه در تاریخ ایران خواهد بود».

رئیس جمهور حق ملت ایران در خون خواهی و انتقام خون سردار سلیمانی را حقی بجا و حتمی دانست و گفت: «انتقام خون شهید سلیمانی آن روزی ستانده می شود که ببینیم با ادامه مجاهدت ها دست خبیث آمریکا برای همیشه از منطقه کوتاه شده است».

او با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا شرمنده خون شهیدان نباشیم، تاکید کرد: «ملت ایران با بزرگواری و حضور پرشور خود در مراسم تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ارادت خود به راه شهیدان را به نمایش خواهند گذاشت. دشمنان ملت ایران از اقدامات و برنامه ریزی های سردار سلیمانی در مسیر توسعه ثبات و امنیت منطقه بسیار عصبانی بودند چراکه با درایت او برنامه ریزی و توطئه دشمنان خیلی زود برملا می شد و به همین دلیل او را مظلومانه و با خباثت به شهادت رساندند».

حضور مقتدی صدر و  احمد جنتی در منزل سردار سلیمانی

همچنین سیدمقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز گذشته در منزل شهید قاسم سلیمانی حضور یافتند. رئیس فراکسیون امید مجلس نیز با حضور در منزل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد باید راه ایشان ادامه پیدا کند. به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در دیدار با خانواده ایشان گفت: «محبوبیت حاج قاسم به خاطر فروتنی و مردمی بودن ایشان است».

او با تاکید بر اینکه باید راه شهید سلیمانی ادامه پیدا کند، افزود: «ایشان هیچ گاه جناحی فکر نمی کرد چون خود را فراتر از جریانات سیاسی می دانست».

سخنگوی سپاه خبر  داد: اهواز، مشهد، تهران قم و کرمان میزبان سردار شهید

پایگاه اطلاع رسانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: سخنگوی سپاه در نشستی خبری به تشریح آیین های وداع، تشییع و خاک سپاری پیکر سردار سرافراز امت اسلام، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت.سردار رمضان شریف با بیان اینکه مراسم تشییع سردار سلیمانی و همراهانش روز شنبه با حضور پرشور مردم در عراق برگزار شد، گفت: «با توجه به اینکه استان خوزستان نماد دفاع مقدس است و مردم و عشایر این خطه به دلیل سابقه حضور حاج قاسم در دوران دفاع مقدس درخواست حضور پیکر ایشان را داشتند، پس از موافقت فرمانده کل سپاه، امروز پیکر حاج قاسم از ساعت 7:30 تا 9:30 در اهواز خواهد بود». او افزود: «ظهر یکشنبه پیکر مطهر این شهید والامقام به مشهد مقدس منتقل خواهد شد».سردار شریف با اشاره به جزئیات مراسم وداع و تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران عنوان کرد: «با پایان یافتن مراسم تشییع در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد مقدس، پیکر این سردار سربلند عصر یکشنبه به تهران منتقل خواهد شد و مراسم وداع با پیکر ایشان از ساعت 19:30 تا 22:30 در مصلای تهران برگزار خواهد شد».او افزود: «مراسم تشییع و نماز بر پیکر مطهر این شهید نیز از ساعت 8 صبح دوشنبه در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و بعد از آنکه مقام معظم رهبری بر پیکر ایشان نماز می خوانند پیکر آن شهید از مسجد دانشگاه به سمت میدان آزادی تشییع خواهد شد. بعد از تهران، ساعت 14 الی 16 بعدازظهر مراسم وداع با پیکر ایشان در قم برگزار می شود و بعد از آن پیکر سپهبد شهید سلیمانی برای خاک سپاری به کرمان منتقل می شود».