آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
اقتصاد
۴

گزارش میدانی «شرق» از آغازین روز معامله دلار در میدان فردوسی پس از شهادت سردار

دلار در وضعیت زرد

حوالی میدان فردوسی، دلال ها مردم را می پایند. مردی زیرلب می گوید: «دلار، فروشنده ایم». خانمی نزدیک به یک صرافی می شود. یکی از دلال ها او را خطاب قرار می دهد: «خانم زحمت نکش، اگه می خوای بخری، نمی فروشن». زن مردد می شود. این پا و آن پا می کند. آخر به صرافی رفته و سراغ دلار را می گیرد. یک دقیقه نمی شود، دوباره برمی گردد و به دلال نزدیک می شود: «آقا چند می فروشی؟»

صرافی ها دلار نمی فروشند

دلال می گوید: «نگفتم نرو نمی فروشن... چندتا می خوای؟» زن جوابش را می دهد: «زیاد نمی خوام، هزار دلار». دلال: «دلاری 13 و 560؛ میشه 13 میلیون و 560» زن: «مگه 13 و 380 نیست؟» دلال: «خانم خواب دیدی خیر باشه، برو ببین صرافی بهت میده با این قیمت. دیروز تا 14 و 200 رفت بالا. الان کلی ارزون شده».

از میدان دور می شوم و صدای چانه زدن زن و دلال، محوتر می شود. آن سوتر، دلال دیگری را می بینم: «آقا، دلار چنده؟» مرد جواب می دهد: «می خری یا می فروشی؟» می گویم: «می فروشم». دلال: «خرید ما 13 و 400، فروش هم 13 و 550».

موج تردید در بازار

در فاصله همین چندمتر، دو نرخ متفاوت، اما نزدیک به هم را می شنوم.

می پرسم: «دوستم می فروشد. 800 دلار بیشتر نیست». دلال می گوید: «با همین نرخ خوبه بفروشه. تهش چقدر ضرر می کنه؟ 200، 300 هزار تومن. چیزی نیست».

با حالت تردید می پرسم: «صبر کنه بهتر نیست؟ پایین تر نمیاد؟»

لبش را انگار که یک نمی دانم در آن گیر کرده، پایین می آورد و می گوید: «خانم دیروز که سردار شهید شد، قیمت تا بالای 14 هزار تومان رفت. حالا هم اومده پایین تر. اما نمی دونیم روزهای بعد چی میشه. واقعا نمی دونیم. هیچی معلوم نیست». می گویم منصرف شدم و راهی خیابان فردوسی می شوم تا ببینم ردیف صرافی های فردوسی، کاروبارشان چطور است.

تابلوهای ساکت

خیابان شلوغ است. قدم زنان تابلوی یک به یک صرافی ها را می بینم؛ دلار برای فروش، 13 هزار و 450 و خرید، 13 هزار و 350. یورو هم برای فروش به آستانه 14 هزار تومان رسیده، 14 هزار و 950، خرید هم فقط 100 تومان ارزان تر، 14 هزار و 850. نرخ دلار تقریبا روی همه تابلوها یکسان است تا اینکه به نزدیکی صرافی ملی ایران می رسم و صفی که توجه را جلب می کند. قیمت ها تقریبا به حوالی 13 هزار و 380 تومان می رسد. از این سوی خیابان نگاه می کنم. صف طویلی روبه روی صرافی ملی ایران و بانک ملت که کنارش قرار دارد، شکل گرفته است.

نیروهای نگهبان

قبل از آنکه به آن سمت خیابان بروم، با یکی از دلال هایی که از قضا خیلی جوان است، وارد گفت وگو می شوم: «آقا دلار داری؟»

مرد جوان: «چقدر می خوای؟»

می گویم: «دوهزارتا».

بی درنگ پاسخ می دهد: «دلاری 13 هزار و 650».

می گویم: فقط 100 تومان در فاصله کوتاهی از سر میدان تا داخل خیابان!

گوشی را از جیبش درمی آورد و حساب می کند: «27 میلیون و 300. بانکتون چیه؟»

اسم بانک را می گویم. می گوید: «برای اینکه خیالت راحت باشه، من اول می خوابونم به حسابتون، بعد شما پولو به من بده».

در همین گیرودار صحبت، پلیس نزدیک می شود. خطاب به مرد جوان می گوید: «چی کار می کنی؟»

مرد جوان هول می شود. پادرمیانی می کنم: «چیزی نیست، من ازشون یک راهنمایی کوچیک گرفتم».

مردی تقریبا پا به سن گذاشته با لباس نیروی انتظامی، به من لبخند می زند و می گوید: «خانم خریدوفروش توی پیاده رو خلافه».

با لبخند جوابش را می دهم: «حواسم هست. چیزی خریدوفروش نمی شد. ممنونم از تذکر».

مرد جوان نفس راحتی می کشد. از او دور و وارد صرافی می شوم. پسر جوانی مدام فاکتورها را این رو و آن رو می کند و با ماشین حساب سرگرم محاسبه است. از پسر جوان دلار طلب می کنم.

دلار نداریم

می گوید: «نداریم» و سرش را دوباره پایین می اندازد و حساب وکتاب می کند.

با تعجب نگاهش می کنم. سرش را دوباره بالا می آورد: «صبح داشتیم. تمام شده».

می دانم راست نمی گوید. این را دلال ها هم گفته بودند. فروش دلار در این وضعیت زرد بازار که هیچ چیزی روشن نیست، برایشان به صرفه نیست.

صف طویل روبه روی صرافی ملی

به آن سوی خیابان می روم. مرد و زن و پیر و جوان در صف ایستاده اند. منتظرند که نوبتشان برسد و دلار بخرند. البته این وجه مشترک همه آنهاست وگرنه صرافی های دیگر، دلار را به راحتی می خرند. تابلو را نگاه می کنم، نرخ روی همان 13 هزار و 380 تومان ثابت مانده.

تردید در فضا موج می زند. تردید توامان با نگرانی از آینده که معلوم نیست دلار راهی کجا خواهد شد؛ سر به زیر می آورد و آرام می گیرد یا با جرقه ای در وضعیت منطقه، دوباره صعود می کند و تنش را به بازار می کشاند.

فردای طلا و ارز / رکورد چهارماهه بازار جهانی دلار شکسته شد
میثم رادپور. کارشناس اقتصادی

خبر ترور سردار قاسم سلیمانی باعث ایجاد یک جابه جایی در بازار ارز شده است. بعد از انتشار این خبر، فقط بازار داخلی تاثیر نگرفته اند و در بازارهای جهانی هم شاهد افزایش قیمت ارز بوده ایم. در این بازارها دلار رکورد چهارماهه خود را شکست و به بالاترین سطح خود رسید. معنی این نکته است که خبر ترور، خبر مهمی در جهان است. تغییر شرایط در بازار ارز بستگی به رویدادهای سیاسی دارد و قضاوت کردن درباره تغییرات آن کار بسیار دشواری است. درحال حاضر خبری آمده است که جنس آن عدم اطمینان است و از جنس در معرض بودن نیست. این خبر عدم اطمینان ها را افزایش می دهد و در ابتدا باعث می شود که تقاضایی به سمت بازار ارز گسیل شود. افزایش قیمت ارز در بازار ایران به این دلیل است که افرادی که تمایل به خروج سرمایه داشتند، روی تصمیم خود تعجیل می کنند و فشار تقاضایی در بازار ایجاد می شود. تا قبل از اینکه معلوم شود پاسخ ایران به این رویداد سیاسی چیست و آیا وضعیت بحرانی در منطقه حاکم می شود، تقاضا به بازار فرستاده می شود. عدم اطمینان به وجودآمده در بازار به طور مستقیم اولین متغیری را که نشانه می گیرد، در حساب تراز پرداخت ها و متغیر حساب سرمایه است. این مسئله خروج سرمایه را رقم می زند. خروج سرمایه هم به دو شکل می تواند باشد؛ یا افراد ارز را نقدی می گیرند و در کشوی میزشان نگهداری می کنند یا اینکه حواله می گیرند و به نحوی آن را از کشور خارج می کنند. شرایط آتی را نمی توان به درستی پیش بینی کرد. اگر تنش ها در منطقه بیشتر شود، بازار آماده جنبش های جدی به سمت بالا بعد از تجربه فشار اولیه خواهد شد. درحال حاضر بازار بین 10 تا 15 درصد تغییر کرده است. اگر وضعیت نگران کننده ای پیش نیاید، انتظار داریم شرایط به حالت عادی بازگردد. از آنجا که سکه تحت تاثیر دو متغیر قیمت دلار و بهای اونس است، جنبش های طلا قدری بیشتر از دلار خواهد بود؛ زیرا طلا علاوه بر دلار از تحرکات اونس جهانی هم اثر می پذیرد. اگر رفتارها غیر از این باشد، تغییرات قیمت دلار مشابه طلا خواهد بود. اگر عدم اطمینان ها با گذر روزها و هفته ها کاهش یابد، به نظر می رسد حداقل چون عاملی نداریم که روی آن تکیه کنیم، تحولات بازار طلا چیزی شبیه بازار دلار خواهد بود.

افزایش 1000 تومانی قیمت دلار در بازار
محسن قادری، کارشناس اقتصادی

بر اثر ترور سردار قاسم سلیمانی قیمت دلار در بازار هزار تومان افزایش پیدا کرده است و این یعنی بازار ارز حدود هفت تا هشت درصد تغییر کرده است. رفتار بازار را در سناریوهای مختلف متفاوت خواهد بود. در صورت بروز شرایط بحرانی قیمت دلار بازهم بالاتر خواهد رفت اما صعود بیشتر قیمت ها، بستگی به این خواهد داشت که سطح واردات چقدر کنترل شود. در صورت بروز شرایط خاص اگر تقاضا نباشد، قیمت دلار نمی تواند خیلی بالاتر برود. در صورتی که شرایط بحرانی نشود، نمی دانیم بی ثباتی بازار ارز  تا چه زمانی ادامه می یابد. همه چیز به تحولات سیاسی بستگی دارد. وقتی کشوری در آستانه شرایط خاص قرار دارد، فاکتور دیگری به جز این فاکتور برای تاثیرگذاری بر بازار وجود ندارد و تمام تحلیل ‎ها حول این محور شکل می گیرد. در ارتباط با بازار سکه و ارز نیز از آنجا که دلار به طور مستقیم بر بازار سکه و ارز اثر دارد، احتمال افزایش حباب سکه در بازار وجود خواهد داشت. البته اگر در روزهای آتی اتفاق خاصی در عرصه سیاست رخ ندهد، بازار کمی تعدیل خواهد شد. در هر صورت پیش بینی بازار در شرایطی که اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، کار دشواری است. در صورت بروز شرایط بحرانی در نهایت بازار روی قیمت خاصی توقف می کند. به این دلیل که سطح واردات کم می شود، کنترل ها شدیدتر می شود، پول راحت جابه جا نمی شود و بیرون نمی رود. در شرایط صلح بازار به حالت عادی باز خواهد گشت و در شرایطی که نه جنگ و نه صلح است، بازار پیش بینی ناپذیر خواهد بود و بسته به واکنش های طرفین منازعه، بازار شرایط خود را تعیین می کند.