آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
اقتصاد
۴

هم زمان با اقدام تروریستی آمریکا

شورای عالی بورس به صورت فوق العاده جلسه تشکیل داد

شورای عالی بورس هم زمان با اقدام تروریستی دولت ایالات متحده آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی، صبح روز گذشته جلسه ای فوق العاده تشکیل داد و بر تداوم عملیات روزانه بازار سرمایه تاکید کرد.

در جلسه فوق العاده شورای عالی بورس ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به کاروان سردار سپاه اسلام و گرامیداشت یاد سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، تاکید شد: فرایند و عملیات اجرائی روزانه بازار سرمایه کشور متوقف نمی شود.

این شورا تاکید کرد بخش های مختلف بازار سرمایه با دقت و هوشیاری به مسیر خود ادامه می دهند و همه تلاش خود را برای تداوم فعالیت های روزانه بازار سرمایه به کار خواهند برد.

شورای عالی بورس با اشاره به نقش صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد: در صورت لزوم، صندوق تثبیت بازار از سرمایه گذاران بازار سرمایه حمایت خواهد کرد؛ ضمن اینکه بازیگران حقوقی بازار نیز از فرایند داد و ستد روزانه حمایت کافی را به عمل خواهند آورد.

در این جلسه شورای عالی بورس ضمن تسلیت به جامعه سهام داری همبستگی و همدلی خود را با ملت شریف ایران اعلام کرد.

شرکت های حقوقی حامی بازار سرمایه هستند

مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه ملی گفت: شرکت های حقوقی بزرگ در بورس حامی بازار و سهام داران خرد هستند.

علی مهدوی پارسا در گفت وگو با فارس، درباره حمایت از بازار بورس در شرایط کنونی که منجر به رفتار هیجانی سهام داران خرد و تشکیل صف فروش می شود، گفت: شهادت سردار قاسم سلیمانی مطمئنا آسیب بزرگی برای کشور بود، اما درباره بازار سرمایه و بورس و کلیت اقتصاد، قطعا مدیران اقتصاد کشور تدابیر لازم را خواهند داشت و جای نگرانی برای کلیت بازار سرمایه وجود ندارد. وی در ادامه گفت: سهم های بنیادی بزرگ بازار و سهم های ارزشمند وجود دارد. به گفته این مدیر شرکت بورسی، سهم های بزرگ بازار از نظر بنیادی دارای ارزش هستند و جای فروش ندارند و توصیه می کنم سهام داران در بازار به کار سهام داری حرفه ای بپردازند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی با نماد وتوسم گفت: شرکت های حقوقی از جمله شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی دیروز از بازار حمایت کرده و در روزهای عادی هم از بازار حمایت می کنند و امیدواریم بازار فردا یا پس فردا به تعادل برسد و به نظر من هیجانات بازار یکی، دو روزه است. مهدوی پارسا درباره اینکه برخی سهام داران خرد به شایعات و مطالب فضای مجازی عمل می کنند، گفت: سهام داران خرد بدون توجه به شایعات برای خرید و فروش به مشاوران سرمایه گذاری و تحلیلگرانی که از بورس مجوز دارند، مراجعه کنند و دنبال خرید سهام براساس مطالب کانال ها و شایعات نباشند که موجب ضرر خواهند شد.

او تاکید کرد: یک سری از سهم ها در بازار هستند که ارزنده اند و باید خریداری شوند. مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی با تاکید بر اینکه در حرکت اخیر بازار صنایع بانکی رشدی نداشته اند، گفت: درعین حال سهام برخی بانک ها جای رشد دارد و سهام داران می توانند از تحلیلگران مشورت بگیرند.

مهدوی پارسا درباره اینکه عده ای شایعه کرده بودند که بازار سرمایه بسته می شود، گفت: نیازی به بسته شدن بازار نیست، بازار و بورس خودش را متعادل می کند و حجم سهم های بنیادی که دیروز بنیادی شد نشان می دهد سهم های خوب در حجم بالا معامله می شود، البته یک سری از سهم ها نیز بسیار کم حجم بودند که نشان می دهد ارزندگی ندارند، اما سهام های بنیادی مانند سهام ملی فولاد و یا سهام فملی مشکلی ندارند و ممکن است قدری افت قیمت داشته باشند، اما به نظر من از روز دوشنبه بازار متعادل می شود.

افت 16هزارو 765 واحدی شاخص بورس

اما شاخص کل بورس تهران دیروز 16هزارو 765 واحد افت کرد و به رقم 367هزارو 333 واحد رسید. گرچه روز گذشته ارزش معاملات بورس تهران و فرابورس ایران به حدود چهار هزار میلیارد تومان رسید، یعنی در مقابل فروش سهام، خریدار نیز وجود داشت، اما شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در واکنش به رفتار هیجانی معامله گران حقیقی دیروز افت شدیدی داشته و شاخص کل با کاهش 16هزارو 765 واحد، به رقم 367هزارو 333 واحد رسید.

کارشناسان دلیل ریزش شاخص بورس را رفتار هیجانی سهام داران حقیقی در قبال حوادث روز جمعه و اقدام ددمنشانه آمریکا در شهادت حاج قاسم سلیمانی و ترس از افزایش تنش می دانند و درعین حال کارشناسان به سرمایه گذاران توصیه می کنند، از رفتارهای هیجانی و به ویژه دنباله روی از شایعات فضای مجازی خودداری کرده و بر اساس تحلیل کارشناسان و مشاوران رسمی بازار بورس اقدام کنند و نیز تازه واردان به جای خرید مستقیم سهام شرکت ها، سهام صندوق های سرمایه گذاری را خریداری کنند که هم ریسک کمتری دارد و هم از پرتفوی مناسب برخوردار بوده و هم افراد حرفه ای و تحلیلگر در آن صندوق ها اقدام به خریدوفروش می کنند که از این بابت خیال سهام داران صندوق ها راحت است.

گرچه در یک طرف بازار سهام داران حقیقی به دلیل هیجانات بازار فروشنده بودند، اما فعالان حقوقی بازار از طرف دیگر خریدار این سهام بوده و این نشان می دهد، هنوز ارزندگی سهام و نقدشوندگی در بازار وجود دارد و دیروز بیش از چهار هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس ایران سهام خریده شده و این نکته مهمی است که باید سهام داران حقیقی به آن توجه کرده و از رفتار هیجانی بپرهیزند. دیروز شاخص کل با معیار هم وزن چهار هزار و 797 واحد کاهش یافته و به رقم 116 هزار و 690 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران دیروز به بیش از هزار و 338 تریلیون تومان رسیده است. دیروز معامله گران بورس بیش از 6.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 296 هزار نوبت معامله و به ارزش سه هزار و 41 میلیارد تومان را دادوستد کردند. دیروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی چهار هزار و  485 واحد افت کرده و به رقم 98 هزار و 283 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن سه هزار و 204 واحد افت کرده و به رقم 77 هزار و 929 واحد رسید. شاخص آزاد شناور 20 هزار و 384 واحد کاهش یافته و به رقم 433 هزار و 328 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس 12 هزار و 763 واحد کاهش یافته و به رقم 262 هزار و 422 واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس 31 هزار و 495 واحد افت کرده و به رقم 767 هزار و 517 واحد رسید. دیروز عمده نمادهای مهم بورسی در کاهش شاخص اثرگذار بوده اند که از آن جمله می توان به نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، صنعتی و معدنی گل گهر، گروه مپنا، پالایش نفت بندرعباس و تاپیکو اشاره کرد.

دیروز نمادهای پربیننده بورسی شامل بانک ملت به قیمت هر سهم پنج هزار و 861 ریال، بانک تجارت 458 ریال، بانک اقتصاد نوین سه هزار و 125 ریال و نماد شرکت سرمایه گذاری سایپا، فولاد مبارکه، نوش مازندران، سایپا، ماشین سازی اراک و صنایع شیمیایی ایران بوده اند.

دیروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل 223 واحد کاهش یافته و به رقم چهار هزار و 797 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 276 تریلیون تومان رسید. دیروز معامله گران فرابورس بیش از 1.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی را در قالب 917 میلیارد تومان و در قالب 139 هزار نوبت معامله دادوستد کردند. دیروز نمادهای پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، تولید نیروی برق دماوند، توسعه مولد نیروگاهی جهرم و بیمه کوثر همگی در کاهش شاخص فرابورس موثر بودند و نمادهای پربیننده دیروز مربوط به شرکت های صنایع کاغذ پارس، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، بانک دی، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، کشاورزی و دامپروری بینالود و کارخانجات صنعتی تبرک بوده اند.

دیروز همچنین با پیام ناظر بازار برخی از نمادها متوقف شده، برخی بازگشایی و تعدادی نیز مشمول حراج شدند. از جمله می توان به توقف نماد تامین سرمایه نوین، ادامه توقف نماد داروسازی کوثر و توقف نماد کابل شهید قندی، اشاره کرد. در پیام دیگری، بازگشایی نماد حق تقدم سیمان شمال، نشر اطلاعیه در مورد حق تقدم های استفاده نشده سرمایه گذاری آذربایجان، حق تقدم داروسازی فارابی، بانک پارسیان، خاک چینی و سیمان هرمزگان اشاره کرد. همچنین می توان به بازگشایی نمادهای سیمان شمال، غذایی سالمین و همکاران سیستم اشاره کرد. بازگشایی نماد پارس مینو و شرکت کنترل خوردگی تکین کو با پیام ناظر صورت گرفت.

حراج مجدد نمادهای معاملاتی داروپخش، خاک چینی ایران، سیمان هرمزگان و سرمایه گذاری توسعه آذربایجان نیز انجام شد.