آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
اقتصاد
۴

خبر

یارانه معیشتی برخی شهروندان در مرحله دوم هنوز پرداخت نشده است

با وجود تاکید ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایتی معیشتی مبنی بر پرداخت یارانه معیشتی به تمام افرادی که در دور اول یارانه دریافت کرده اند، یارانه معیشتی تعدادی از مردم در دور دوم، با وجود دریافت در دور اول، هنوز پرداخت نشده است. به گزارش تسنیم، دور دوم سبد حمایت معیشتی دولت در زمان تعیین شده (10 دی ماه) به حساب سرپرست خانوار واریز شد. بر این اساس، خانواده یک نفره 55 هزار تومان، خانواده دو نفره 103 هزار تومان، خانواده سه نفره 138 هزار تومان، خانواده چهار نفره 172 هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان یارانه معیشتی دریافت کردند. حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی، پیش تر با بیان اینکه حدود چهارمیلیون و 900 هزار کد رهگیری دریافت کرده اند، افزود: از این میان، وضعیت سه میلیون و 70هزار و 531 خانوار بررسی شد که برای 419هزار و 304 خانوار، یعنی یک میلیون و 221هزار و 190 نفر پیامک ارسال و اعلام شد که یارانه معیشتی دو ماه آنها یک جا به حسابشان واریز خواهد شد. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: اگر هم وطنانی هستند که یارانه معیشتی مرحله اول را دریافت کرده اند، اما در مرحله دوم این مبلغ به حسابشان واریز نشده است، باید با مراجعه به بانک موضوع را پیگیری کنند؛ چون یارانه معیشتی هیچ خانواری در مرحله دوم قطع نشده است. در حالی طبق اعلام سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی تمام هم وطنانی که در دور اول یارانه معیشتی دریافت کرده اند، در دوره دوم هم دریافت کرده اند که بررسی ها نشان می دهد برخی مردم ازجمله بازنشستگان که در دوره اول یارانه معیشتی دریافت کرده اند، در دور دوم هنوز این یارانه را دریافت نکرده اند و با مراجعه به بانک متوجه شده اند مشکلی در حساب بانکی آنها وجود ندارد.

سود سهام عدالت اسفند واریز می شود

رئیس کل سازمان خصوصی سازی از آغاز واریز سود سهام عدالت از اوایل اسفند به حساب مشمولان خبر داد. به گزارش سازمان خصوصی سازی، علیرضا صالح درباره میزان سود واریزی به حساب مشمولان گفت: رقم دقیق این سود فعلا مشخص نیست و باید در ابتدا سود مدنظر از شرکت ها دریافت و سپس به حساب دارندگان سهم واریز شود. رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: برای مشخص شدن اینکه چه میزان سود سهام به مردم تعلق می گیرد، باید تا بهمن صبر کرد؛ اما به طور حتم در اسفند سود در نظر گرفته شده برای مشمولان سهام عدالت، به حساب آنها واریز می شود. وی ادامه داد: سودهایی که از سوی شرکت ها در اختیار ما قرار می گیرد، برای مردم است؛ بنابراین هر میزان سود به حساب سازمان خصوصی سازی واریز شود تا رقم آخر به مردم پرداخت خواهیم کرد. صالح در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در ابتدا قرار بود سود سهام عدالت در آذر به حساب مشمولان پرداخت شود، در حالی که زمان تعیین شده عقب افتاده است، گفت: طبق قانون شرکت ها هشت ماه فرصت دارند سود خود را در اختیار ما قرار دهند و با توجه به اینکه مجامع آنها در تیر برگزار شد تا پایان بهمن فرصت دارند سود سهام عدالت را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند. وی با بیان اینکه سهام عدالت تا آبان سال 99 آزادسازی می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد، افزود: یکی از اهداف اصل 44 قانون اساسی، تشویق مردم برای سرمایه گذاری در بورس است که امیدواریم این امر هرچه زودتر با آزادسازی سهام عدالت محقق شود. رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین گفت: در حال حاضر برگه های عضویت سهامداری ملاک بهره مندی مشمولان طرح توزیع سهام عدالت نیست؛ چراکه امکان دارد در فرایند تکمیل، ثبت نام نهایی دارندگان این برگه ها انجام نشده باشد. بر این اساس، فعلا برگه ای تحت عنوان برگ سهامداری به مشمولان نهایی تهیه و ارائه داده نشده است و این برگه ها قابل خرید و فروش و انتقال به غیر نیست.

تراز تجاری مثبت در 9ماهه امسال صادرات 18.5 درصد افزایش یافت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تراز تجاری 9ماهه امسال مثبت بوده است، از صادرات 103 میلیون تن کالا از ابتدای امسال خبر داد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در ادامه این نشست با اشاره به وضعیت تراز تجاری کشور با بیان اینکه در 9 ماه امسال صادرات کشور با حدود 103 میلیون تن کالا، بیش از 18.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، بر ضرورت وفور کالا در سطح عرضه تاکید کرد و گفت: برخی تولیدات استراتژیک تاثیر عمده ای روی خودکفایی و قطع وابستگی کشور دارند و باید در دستور کار ویژه باشند و با جدیت مسائل آنها را پیگیری و از آنها حمایت کنیم.