آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
اقتصاد
۵

رشد 40 درصدی قیمت دارو و 517 درصدی سود داروسازان هم زمان با دریافت ارز دولتی

عددهای عجیب در شرکت های سوبسیدی

پرویز بابایی

درحالی که صنایع دارویی در سال گذشته بیش از 2.3 میلیارد دلار و در شش ماهه اول سال 98 حدود یک میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی دریافت کرده اند؛ اما قیمت فروش دارو توسط 23 شرکت دارویی بورسی 40 درصد و سود خالص این شرکت ها بیش از 517 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که این روزها داروسازان با جوسازی و سروصدا قیافه طلبکار به خود گرفته اند و با فشار بر دولت برای حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی، به دنبال فروش محصولات خود به چندبرابر قیمت و تحمیل 24 هزار میلیارد تومان بار مالی حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی به دولت، بیمه ها و مردم هستند.

 افزایش 40 درصدی میانگین قیمت دارو

 دولت در سال 98 هم 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی با نرخ چهار هزار و 200 تومانی بابت یارانه به دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی به داروسازان تخصیص داد که حدود 1.2 میلیارد آن به حوزه تجهیزات پزشکی و 2.3 میلیارد دلار به واردات مواد اولیه یا داروهای ساخته شده تعلق گرفت تا دارو و درمان مردم با افزایش نرخ ارز تحت تاثیر قرار نگیرد، اما میانگین قیمت دارو در شش ماهه گذشته 40 درصد و سود خالص شرکت های دارویی 517 درصد افزایش یافته است.نتیجه این افزایش قیمت  و سود سرسام آور، چندبرابرشدن ارزش شرکت های دارویی است، به نحوی که در هشت ماهه گذشته از سال 98 و در ابتدای آذرماه ارزش بازار و قیمت 23 شرکت دارویی بورسی 564 درصد بالا رفته و از 83 هزار میلیارد ریال به 333 هزار میلیارد ریال صعود کرده است. نتیجه این تاخت وتاز قیمتی و رشد سرسام آور، انحصاری شدن صنعت دارو در بین شرکت های موجود و ممانعت از ورود سرمایه ها و شرکت های جدید به دلیل بالارفتن شدید قیمت ‎ها خواهد بود و آینده صنعت دارویی کشور در معرض تهدیدها و خطرات هولناک قرار خواهد گرفت.این تحقیق در بازه 23 شرکت بورسی دارویی با اطلاعات در دسترس صورت گرفته و اطلاعات شرکت های دارویی تازه وارد؛ فرابورسی و شرکت های خارج از بورس به علت دردسترس نبودن کامل اطلاعات در این تحقیق دخالت داده نشده است. بر اساس این تحقیق مشخص شد که میانگین قیمت فروش دارو توسط این 23 شرکت در پایان آبان 98 نسبت به ابتدای سال 40 درصد بالا رفته که بیشترین افزایش نرخ دارو در محصولات داروسازی روزدارو با 131 درصد، داروسازی سینا 67 درصد و ایران دارو 60 درصد مشاهده می شود و درمقابل شیمی دارویی داروپخش بدون افزایش قیمت نرخ فروش دارو، داروسازی کوثر با 15 درصد و داروسازی اکسیر با 21 درصد افزایش نرخ دارو، کمترین افزایش نرخ را داشته اند. مبلغ فروش دارو در این 23 شرکت دارویی در شش ماهه اول سال 74 درصد نسبت به شش ماهه اول سال 97 افزایش یافته، درحالی که سود این شرکت ها 517 درصد و ارزش بازار و قیمت سهام این شرکت ها 564 درصد رشد داشته است. بر اساس اطلاعات کدال، بیشترین افزایش سود شش ماهه در شرکت های روزدارو با چهار هزار و 632 درصد؛ یعنی 46 برابر رشد سود؛ داروسازی زاگرس فارمد پارس با دو هزار و 316 درصد و داروسازی فارابی با دو هزار و 276 درصد رشد سود مشاهده می شود و شرکت دارویی لقمان با 27 درصد کاهش سود، داروسازی سینا، سه درصد و البرزدارو با 33 درصد رشد سود، کمترین رشد سود خالص را در شش ماهه اول 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم زده اند.

 افزایش لجام گسیخته ارزش شرکت ها

رشد لجام گسیخته و بدون نظارت قیمت و سود و ارزش شرکت های دارویی در حالی رخ می دهد که نسبت قیمت به سود یا P/E شرکت های دارویی در پایان آذر 98 بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط سازمان بورس به 17 واحد رسیده که بیش از 2.5 برابر میانگین بازار است و عملا نشان می دهد چشم انداز و انتظار افزایش قیمت و سود شرکت های دارویی چنان زیاد است که خرید سهام دارویی ها در قیمت های بالاتر را توجیه پذیر می کند و خریداران چشم انتظار افزایش سود و قیمت فروش شرکت های دارویی هستند تا مجددا با تعدیل سود، نسبت قیمت به سود کاهش یابد. درحالی که با رقم فعلی این نسبت قیمت به سود؛ یعنی 17 واحد سود، پیش بینی شده نسبت به قیمت، معادل یک هفدهم یا حدود شش درصد و انتظار خریدار برای بازگشت قیمت خرید سهام 17 سال است. درحالی که با تورم حداقل 30 درصدی امسال، کسب سود شش درصدی جذابیتی ندارد و خریداران با امید افزایش نرخ دارو و سود دارویی ها، در قیمت های بالا اقدام به خرید سهام کرده اند.

در پایان سال 97، سود و درآمدهای واقعی شرکت های دارویی بورسی شامل 26 شرکت  حدود 20 هزار و 517 میلیارد ریال و نسبت قیمت به سود P/E صنعت دارو حدود هشت واحد بود. درحالی که در پایان آذر 98 با گذشت 9 ماه درآمدهای واقعی و سود 28 شرکت دارویی با رشد 62درصدی به 33 هزار و 152 میلیارد ریال و نسبت قیمت به سود با رشد 112درصدی به 17 واحد رسیده است. رشد لجام گسیخته صنعت دارو به حدی است که ارزش برخی شرکت ها به ارقام اعجاب آوری رسیده است. برای مثال ارزش داروسازی عبیدی این روزها به بیش از 80 هزار میلیارد ریال رسیده است. در حالی که حقوق صاحبان سهام این شرکت حدود چهار هزار و600 میلیارد ریال و کمتر از شش درصد ارزش این شرکت است. هرچند شرکت های دیگر هم رشدهای عجیب وغریبی داشته اند و در هشت ماه گذشته با وجود رشد ارزش و قیمت سهام 23 شرکت دارویی بورسی از 83 به 333 هزار میلیارد ریال، بیشترین افزایش ارزش در شرکت های داروسازی زاگرس فارمد پارس با پنج هزارو 620 درصد یعنی رشد 56 برابری، پارس دارو با 913 درصد افزایش ارزش و ایران دارو با 605 درصد رشد ارزش در هشت ماه گذشته، پیشتاز رشدهای حبابی بوده اند و در مقابل کمترین رشد ارزش و قیمت سهام در شرکت های فراورده های تزریقی ایران با 90 درصد، داروسازی اسوه با 122 درصد و دارویی رازک با 150 درصد رخ داده است.

 افزایش 121 هزار میلیارد ریالی ارزش بازار در یک ماه

ارزش بازار کل صنعت دارو شامل 29 شرکت بورسی در پایان آذر به حدود 609 هزار میلیارد ریال رسیده که فقط در یک ماه  25 درصد رشد داشته، درحالی که ارزش این شرکت ها در پایان آبان ماه 487 هزار میلیارد ریال بوده است و در یک ماه 121 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

در مقایسه با ابتدای سال 98 که ارزش بازار و سهام 29 شرکت دارویی بیش از 185 هزار میلیارد بوده با رسیدن ارزش این شرکت ها به بیش از 609 هزار میلیارد ریال در پایان آذر 98 عملا 230 درصد بالا رفته که جای حرف وحدیث زیادی دارد.

هرچند در لایحه بودجه سال 1399 ارز دارو و تجهیزات پزشکی دولتی 4200 تومانی مانده است و به رغم درخواست های متعدد صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور مبنی بر نیمایی شدن ارز دارو و تجهیزات پزشکی، بازهم ارز 4200 تومانی به صنعت دارویی تعلق خواهد گرفت اما همچنان بیم آن می رود که سودجویان و محتکران و سفته بازان دارویی، چنان اختلالاتی در بازار دارو ایجاد کنند که دولت ناچار به حذف ارز 4200 تومانی شود؛ با این حال باید گفت اگر قرار باشد نرخ نیمایی به عنوان ارز دارو تعیین شود، 24 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تامین این عدد با توجه به شرایط فعلی دولت، نگرانی و دغدغه و بار مالی سنگینی بر دوش دولت و بیمه ها و مردم ایجاد و سود داروسازان را حداقل سه برابر می کند.

درهر حال امید است که با افزایش و تشدید نظارت های وزارت بهداشت، صنایع، گمرک و... امکان تخلف در بیت المال و گران فروشی و احتکار دارو به صفر برسد و درعین حال با نظارت دقیق تر بر مرزهای کشور نیز از قاچاق معکوس داروهای بیماران ایرانی به آن سوی مرزهای کشور جلوگیری شود.