آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
اقتصاد
۵

گذر

سقف سهمیه سوخت وانت بارها برداشته شد

رئیس سازمان راهداری از فعالیت 2.3 میلیون وانت بار خبر داد و با بیان اینکه «فقط 70 هزار دستگاه کارت هوشمند معتبر دارند» گفت: سهمیه سوخت وانت بارها سقفی ندارد.

به گزارش تسنیم، سه روز پیش مدیرکل دفتر حمل کالای سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای درباره سهمیه سوخت وانت بارها گفته بود: بر اساس قوانین بالادستی هرگونه تردد در جاده های برون شهری نیازمند سند حمل یعنی بارنامه است. سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به منظور سازماندهی و ایجاد انتظام در نحوه بهره برداری و تردد وانت بارها در جاده های برون شهری و همچنین ارتقای سطح ایمنی در جاده های کشور دستورالعمل مربوط به ساماندهی این ناوگان را جهت تسهیل اخذ کارت هوشمند ناوگان و راننده از دو سال قبل ابلاغ کرده بود.

غلامحسین دغاغله افزود: بر این اساس صاحبان و رانندگان وانت بارها ملزم شده اند برای تردد در جاده ها سند حمل یا همان بارنامه را دریافت کنند. از سوی دیگر با توجه به اینکه بحث سهمیه بندی سوخت اجرائی شده است مقرر شده به ناوگان وانت بار بر اساس میزان پیمایش مطابق اسناد حمل، سوخت مورد نیاز تخصیص داده شود.

وی تصریح کرد: یکی از ملزومات مباحث مربوط به پیمایش این است که راننده و ناوگان باید کارت هوشمند داشته باشند تا بتوانند بارنامه گرفته و در جاده ها تردد داشته باشد. بنابراین مطابق اطلاعات بارنامه ها، میزان پیمایش وانت بارها در هر ماه محاسبه شده و سوخت بر اساس پیمایش به این ناوگان تعلق می گیرد.

جزئیات ساخت 130 هزار واحد در طرح ملی مسکن

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با تشرح جزئیات ساخت 130 هزار واحد در طرح ملی مسکن گفت: منابع مالی ساخت با سه روش تامین می شود.

به گزارش تسنیم، محمد آیینی با یادآوری اینکه حدود 130 هزار واحد در قالب طرح ملی مسکن برای ساخت وساز در بافت های فرسوده تعریف، برنامه ریزی و عملیاتی شده است، اظهار کرد: برای سال 98 ساخت 53 هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته و قرار است مطابق برنامه ریزی های انجام شده در سال 99 نیز 77 هزار واحد دیگر در قالب طرح ملی اقدام مسکن در این محدوده ها احداث شود.وی با اشاره به آغاز ساخت 28هزارو 500 واحد از مجموع 53 هزار واحد، ادامه داد: برای اجرای این طرح و به منظور تامین مالی ساخت 130 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده در قالب طرح اقدام ملی عمدتا از سه منبع تامین مالی استفاده خواهد شد. یکی از این منابع استفاده از ظرفیت های صندوق پس انداز مسکن یکم به منظور اتصال متقاضیان خانه اولی سپرده گذار در بانک مسکن به پروژه های تامین مسکن در بافت های فرسوده است.وی گفت: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، وجوه اداره شده دولتی و منابع داخلی بانک ها از مهم ترین منابع تامین مالی ساخت 130 هزار واحد مسکونی در محدوده های هدف نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری است.آیینی با بیان اینکه هر یک پلاک فرسوده شهری به طور متوسط ظرفیت ساخت 2.2 پلاک مسکونی جدید را دارد، تصریح کرد: با این اقدام می توان عرضه مسکن در بافت های میانی شهرها را که برخوردار از همه امکانات زیربنایی و روبنایی در سطح محلات است، به میزان قابل توجهی افزایش داد و از این طریق بخش قابل توجهی از نیاز به ساخت و عرضه واحدهای مسکونی برای متقاضیان به خصوص خانه اولی ها را تامین کرد.

دریافت هزینه پیامک رمز پویا از مشتریان صحت ندارد

بانک مرکزی بار دیگر در اطلاعیه ای اعلام کرد: طبق اطلاع قبلی، هزینه دریافت پیامک رمز دوم پویا بر عهده بانک ها و موسسات اعتباری است.به گزارش مهر، بانک مرکزی بار دیگر در اطلاعیه ای اعلام کرد: دریافت پیامک رمز دوم پویا به هیچ عنوان هزینه ای برای مشتریان نظام بانکی ندارد.در اطلاعیه این بانک آمده است: در پی انتشار اخباری از طرف معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اینکه 

«در مورد هزینه پیامک رمز پویا، توافقی با بانک مرکزی انجام نشده است»، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به آگاهی می رساند طبق اطلاع قبلی، هزینه دریافت پیامک رمز دوم پویا بر عهده بانک ها و موسسات اعتباری است.در همین زمینه و به منظور کسب اطلاعات صحیح، مجددا تاکید می شود مشتریان محترم بانکی و رسانه ها فقط به اطلاعیه های رسمی بانک مرکزی توجه کنند.