آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
جهان
۷

خبر

لیبی برای مقابله با ترکیه اعلام آمادگی کرد: آماده باش عمومی حفتر

درحالی که خلیفه حفتر از آماده باش عمومی در کشور برای مقابله با ترکیه خبر داد، دبیرکل سازمان ملل خواهان توقف فوری جنگ در این کشور شد. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، خلیفه حفتر، فرمانده ارتش «ملی» لیبی در سخنانی خطاب به مردم این کشور گفت: اکنون زمان رویارویی و قبول چالش و صف بندی و کنار گذاشتن اختلافات رسیده است. ما جهاد و آماده باش و بسیج فراگیر را اعلام کرده و مرد و زن نظامی و غیرنظامی سلاح به دست می گیریم.

اظهارات حفتر بعد از آن ایراد شد که پارلمان ترکیه با اعزام نیرو به لیبی برای حمایت از دولت توافق ملی در این کشور موافقت کرد. حفتر گفت: بعد از اینکه تروریست ها از چهارم آوریل تمام انرژی و امکاناتشان را به کار گرفتند و حملات دردناکی را متحمل شدند، دیگر آزادی طرابلس برای کسی جای شک ندارد.

حفتر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را «سلطان عثمانی کم عقل» خواند و از مردم ترکیه خواست مقابل او و طرح های توسعه طلبانه اش که برای ایجاد فتنه بین مسلمانان و مردم منطقه تلاش می کند، بایستند. او گفت: جنگ سرنوشت ساز طرابلس در آستانه پیروزی است و جنگ رویارویی با «استعمارگر بی رحم» است. ارتش بر کسانی که شرافت را فروختند و مردانگی را از دست دادند و به کوتاه آمدن از وطن به نفع استعمارگران افتخار کردند، پیروز خواهد شد.

حفتر گفت: جنگ امروز تنها برای آزادی طرابلس نیست بلکه جنگ بی رحمانه ای برای مقابله با استعمارگر بی رحمی است که لیبی را میراث تاریخی خود و خاک آن را بی صاحب می داند. دشمن امروز نیروهایش را برای حمله به لیبی و اشغال کردن خاکمان و برده گرفتن مردممان گردهم آورد و خیانت کارانی را یافت که توافق نامه تسلیم و ننگ و عار را بدون هیچ سند مردمی، قانونی و اخلاقی با آنها امضا کردند. دشمن جنگ را اعلام کرده و تصمیم به حمله به لیبی گرفته اما ارتش ما در کمین است.

در همین راستا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای از تمامی طرف های لیبیایی خواست درگیری ها را فورا متوقف کرده و مذاکرات سیاسی را از سر بگیرند. گوترش تاکید کرد: نقض های مستمر ممنوعیت ارسال سلاح برای لیبی اوضاع را بدتر می کند. پایبند بودن به قطع نامه 1970 شورای امنیت دراین باره برای ایجاد فضای مناسب جهت توقف درگیری ها ضروری است.

وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) نیز اعلام کرد که تمامی طرف های خارجی باید از دامن زدن به نزاع لیبی خودداری و از بازگشت به روند سیاسی حمایت کنند. سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز در تماس های تلفنی با دبیرکل سازمان ملل و مشاور امنیت ملی آلمان و نماینده عالی سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره پرونده لیبی صحبت کرد. ارتش «ملی» لیبی به رهبری حفتر روز جمعه حملات هوایی را علیه نیروهای دولت توافق ملی لیبی در طرابلس انجام دادند. این حملات انبارهای سلاح و مهمات را هدف قرار داد. جنگنده های وابسته به حفتر همچنین فرودگاه بین المللی معیتیقه را هدف قرار دادند که موجب توقف پروازها در این فرودگاه شد.

بیانیه عربستان  درباره تحولات عراق

عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه در سخنانی گفت که بیانیه اخیر عربستان درباره تحولات عراق بر دیدگاه ریاض نسبت به اهمیت آتش بس تاکید می کند. او با اشاره به بیانیه کشورش درباره تحولات اخیر عراق، تاکید کرد که این بیانیه بر دیدگاه ریاض نسبت به اهمیت آتش بس برای دورکردن کشورهای منطقه از خطرات هرگونه افزایش تنش تاکید دارد. از سوی دیگر، یک مسئول در وزارت خارجه کویت خواستار خویشتن داری طرف های مختلف در قبال تحولات اخیر عراق و حل وفصل سیاسی آن شد. او گفت: کویت با نگرانی تحولات تاسف بار عراق و تداوم نشانه های تشدید تنش در منطقه را دنبال می کند و پیش تر نسبت به پیامدهای خطرناک آن برای امنیت و ثبات منطقه هشدار داده بود. این مقام کویتی در ادامه از جامعه بین الملل خواست که به مسئولیت تاریخی اش برای حفاظت از امنیت و ثبات این منطقه حیاتی برای جهان عمل کرده و آن را از هرگونه تنشی دور کند. همچنین یک منبع در سازمان هواپیمایی غیرنظامی عراق در گفت وگو با شبکه روسیاالیوم اظهار کرد که مقامات کشورش به شرکت های هواپیمایی اطمینان داده اند که اوضاع بغداد پایدار است. این منبع افزود: شرکت هایی که رسما پروازهای آنها به مقصد بغداد به حالت تعلیق درآمده، شرکت های هواپیمایی اردن هستند و شرکت هایی نیز وجود دارند که در حال بررسی اوضاع با مقامات عراقی بوده و ممکن است که برخی از آنها هم تصمیم به تعلیق پروازهایشان به بغداد بگیرند.