آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
جهان
۷

رویداد

تکذیب حمله به کاروان حشدالشعبی

گروه حشدالشعبی در بیانیه ای خبر کشته شدن فرماندهان خود در حمله به منطقه التاجی در شمال بغداد را تکذیب کرد. منابع نزدیک به حشدالشعبی این حمله را به ارتش آمریکا نسبت دادند، اما یک سخنگوی نیروهای ائتلاف مسئولیت این حمله را متوجه ایالات متحده ندانست.

حمله تلافی جویانه ارتش سومالی

ارتش سومالی می گوید در حمله به یک پایگاه گروه الشباب ده ها شبه نظامی کشته و چند خودروی بمب گذاری شده نابود شد. حدود یک هفته پیش گروه الشباب مسئولیت انفجاری در موگادیشو با بیش از 90 قربانی را بر عهده گرفت.

باقی ماندن عبدالمهدی در سمت نخست وزیری

اتحادیه اسلامی ترکمان های عراق با اشاره به اینکه مذاکرات تشکیل کابینه جدید به دلیل شرایط موجود به تاخیر افتاده است، احتمال داد عادل عبدالمهدی تا سه ماه آینده نیز در پست نخست وزیری عراق باقی بماند.

تعلیق آموزش نیروهای عراقی

ارتش آلمان در بیانیه ای اعلام کرد، ایالات متحده و متحدانش آموزش نیروهای عراقی را به سبب آنچه «افزایش تهدیدها» دانستند، به حالت تعلیق درآوردند. به گزارش ایسنا، یک افسر ارشد ارتش آلمان در این نامه که به دست خبرگزاری رویترز رسید، خطاب به قانون گذاران کشورش تاکید کرد پت وایت از ژنرال های آمریکایی تصمیم گرفته تا بار دیگر «سطح حفاظت» از نیروهای مستقر در عراق، تحت «عملیات اراده قاطع» را که تحت فرماندهی اوست، افزایش دهد.

از سرگیری رزمایش با کره جنوبی

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد، این کشور از سرگیری رزمایش های نظامی مشترک خود با کره جنوبی را که به حال تعلیق در آمده اند، بسته به اینکه اقدام بعدی کره شمالی چطور خواهد بود، در نظر دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، اسپر این اظهار نظر را در جریان مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی و بعد از آنکه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی مخصوص سال نوی میلادی خود تهدید به رونمایی از یک «سلاح راهبردی جدید» کرد، مطرح کرد.

افزایش پرواز هواپیماهای اسرائیل بر فراز لبنان

رسانه های لبنان اعلام کردند، در پی حمله آمریکا به بغداد، هواپیماهای اسرائیل به صورت گسترده در طول شب گذشته در آسمان بیروت و مناطق جنوبی لبنان به پرواز درآمدند. به گفته این منابع، پرواز این هواپیماها تا صبح روز شنبه به طول انجامید و علاوه بر اراضی اشغالی مناطق مختلف لبنان از جمله بیروت و مناطق جنوبی هم مرز با این اراضی را در برداشت.

امیدواری میشل عون برای تشکیل دولت

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، با بیان اینکه تلاش ها برای تشکیل دولت جدید با چهره های متخصص ادامه دارند، ابراز امیدواری کرد که این دولت در روزهای آتی تشکیل شده و اعتماد موجود در داخل و خارج از کشور را تقویت کند.

گمانه زنی ها برای برکناری  وزیر خارجه کره شمالی

کیم ایون هان، معاون سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در یک نشست خبری گفت: ری یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی، در عکس گرفته شده در پایان نشست حزب حاکم کره شمالی دیده نمی شود. البته ما باید دیدگاهی احتیاطی داشته و زمان بیشتری داشته باشیم تا بگوییم آیا تغییری ایجاد شده است یا خیر.

از سرگیری مذاکرات صلح سودان در جوبا

مذاکرات صلح میان دولت سودان با جبهه انقلابی و جنبش مردمی -شمال- شاخه عبدالعزیز الحلو، در جوبا از سرگرفته شد. دور کنونی از مذاکرات که از ماه گذشته آغاز شده است، به مدت چند روز به دلیل جشن های سال نو میلادی به تاخیر افتاده بود.

معرفی 3 کاندیدای ریاست جمهوری تایوان

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی شنبه آتی در تایوان سه کاندیدای اصلی برای پست ریاست جمهوری دارد که از جمله آنها می توان به رئیس جمهوری کنونی این کشور اشاره کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تایوان «تسای اینگ ون»، «هان کو یو» و «جیمز سونگ» هستند.