آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
استارتاپ
۸
دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی درون گرا

(12)
علیرضا کاربر

13 - خصوصیات محتوای خوب - قسمت چهارم

در دو شماره گذشته به خصوصیت های یک محتوای خوب و اثرگذار اشاره هایی کردم و در این شماره بخش دیگری از این خصوصیات را با خوانندگان گرامی به اشتراک می گذارم. به طور خلاصه در شماره های گذشته خصوصیات زیر را به عنوان خصوصیات یک محتوای خوب معرفی کردم:

- محتوای خوب «درگیرکننده» است.

- محتوای خوب «ارزش» انتقال می دهد.

- محتوای خوب باعث «نفوذ» کسب وکار می شود.

- محتوای خوب منتقل کننده «شوق و اشتیاق» است.

- محتوای خوب «روابط بین مشتریان و کسب وکار» را مستحکم تر می کند.

سپس توصیه هایی پیرامون تولید محتوای خوب بیان شد:

- محتوای اصیل تولید کنید. (Original Content)

- عناوین قدرتمند، بامعنی و جذاب انتخاب کنید.

- محتوا را عملیاتی عرضه کنید.

و در ادامه توصیه های مطرح دیگری درخصوص محتوای خوب ارائه می شوند:

- در انتشار محتوا، دقیق و حساب شده عمل کنید.

یادتان باشد آنچه شما در وبلاگ، شبکه های اجتماعی و دیگر بسترهای انتشار محتوا منتشر می کنید، بازتاب شرکت شما هستند. رابطه مستقیمی بین اعتبار و شخصیت کسب وکار شما و محتوایی که منتشر می کنید وجود دارد. آمارها، اخبار و اطلاعات و کلیه مطالبی که توسط شما منتشر می شود باید تاییدشده و قابل اتکا باشند. تصور کنید تعدادی از کاربران براساس آنچه شما منتشر کرده اید تصمیماتی را می گیرند، دیگر سایت ها و وبلاگ ها به شما ارجاع می دهند، موتورهای جست وجو مطلبی که شما منتشر کرده اید را در نتایج جست وجو به کاربران نمایش می دهند و اگر این مطلب دقیق و قابل اتکا نباشد، اولین چیزی که آسیب می بیند اعتبار و شخصیت کسب وکار شماست و این وظیفه شماست که از اعتبار و شخصیت کسب وکار خود مراقبت کنید.

- محتوای تامل برانگیز منتشر کنید.

اگر تمایل دارید ذهن مخاطب را درگیر کنید، باید محتوای جذاب تولید کنید که باعث درگیرشدن ذهن مخاطب با محتوای شما شود.خصوصیت های یک محتوای تامل برانگیز را می توان در سه بخش خلاصه کرد: 

 جملات اول محتوای شما همیشه تاثیرگذارترین بخش محتوای شماست. اگر چند خط اول محتوای شما بتواند ذهن مخاطب را درگیر کند به احتمال زیاد مخاطب تا انتهای محتوا را دنبال خواهد کرد.

 تنها زمانی که مجاز هستید محتوا را بدون پایان مشخصی به پایان برسانید، زمانی است که مطلب شما با تعدادی سوال درگیرکننده به پایان برسد.

   مخاطبان به داستان علاقه دارند. تلاش کنید مطالب خود را داستان گونه تعریف کنید. داستان یکی از ابزار بسیار مهمی است که می تواند مخاطب را با محتوا درگیر کند.

- از قدرت ویدئو و تصویر غافل نشوید.

بعضی از مردم با دیدن یک مطلب آن را بهتر درک می کنند و بعضی دیگر با شنیدن آن. اما تاثیر دیدار در یادگیری و درک و به یادماندن مفاهیم با هیچ حس دیگری قابل مقایسه نیست. هیچ مخاطبی علاقه ندارد محتوایی با چند پاراگراف متنی را بدون دیدن حتی یک تصویر مطالعه کند. کتاب ها، روزنامه ها، مجلات و... را ببینید. همه آنها برای ایجاد تمرکز و توجه بیشتر مخاطب از تصاویر، نمودارهای تصویری و دیگر جلوه های بصری استفاده می کنند. تصویر می تواند به محتوای شما ارزش دوچندانی بدهد، به این شرط که اولا از تصاویر مرتبط و مکمل بحث استفاده کنید و ثانیا بین متن و تعداد تصاویر تعادل از نظر میزان و تعداد برقرار کنید.

- محتوای کوتاه و مشخص (درباره یک موضوع خاص) بنویسید.

شاید یکی از کارهای سخت و زمان بر برای متخصصان تولید محتوا، نوشتن محتوایی کوتاه و در عین حال کامل باشد. باید تلاش کنید محتوا را تا جایی که امکان دارد خلاصه، کوتاه و مشخص (درباره یک موضوع خاص) بنویسید. از کلی گویی و جزئی گویی خودداری کنید. هیچ گاه نوشتن یک مطلب طولانی، دلیلی بر خوب یا باکیفیت بودن آن مطلب نیست. مخاطب علاقه دارد با مطالعه یک مطلب خلاصه و کوتاه آنچه در ذهن نگارنده است را دریافت کند. بنابراین تلاش کنید خلاصه بنویسید.

- مطالب دنباله دار (سریالی) عامل جذب مخاطب و موتورهای جست وجو

اگر بتوانید مطالب دنباله داری در وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود به صورت مستمر منتشر کنید هم باعث دنبال کردن مطالب توسط مخاطبان می شود، هم موتورهای جست وجو، سایت یا وبلاگ شما را به عنوان سایت یا وبلاگی که به صورت مستمر و منظم به روز می شوند در نظر گرفته و رتبه بسیار بهتری در میان رقبا به شما اختصاص می دهند.

در پایان اگر بخواهیم به صورت خلاصه خصوصیات مهم و کاربردی یک محتوای خوب را بیان کنیم باید بگوییم محتوایی کاربران را به سمت رسانه شما می کشاند که با کیفیت و اصیل تولید شده و مستمر و منظم منتشر شود.