آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
مد ایرانی - اسلامی
۹
مد و محیط زیست

خیز مد برای حفاظت از محیط زیست

گروه مد، بخش بین الملل: توجه به اثرات زیست محیطی هنر-صنعت مد و فشن چندسالی است که مورد توجه جدی فعالان و صنعتگران این عرصه قرار گرفته است و نه تنها در ایران بلکه ابتدای این جنبش و نگرانی جهانی، از سوی برندهای بزرگی مطرح شد که علاوه بر دغدغه برای فعالیت های اقتصادی، کوشیدند صنعتی پاک و سالم مبتنی بر دوستداری محیط زیست را به جهان عرضه کنند و برای جلب توجه جامعه جهانی، کمپین های متعددی برای این مهم، طراحی و اجرا شده است. ووگ بریتانیا در ماه های اخیر گزارش داد که آن دسته از کمپانی های تولید محصولات آرایشی- بهداشتی که قابلیت بازیافت و گردش در محیط زیست را ندارند، ناچار به اعمال محدودیت در عرصه تولید هستند. این در حالی بود که هفته قبل یورونیوز گزارش داد تعداد کثیری از دوستداران محیط زیست برای مقابله با پولیورهای کریسمس که از جنس پلاستیک هستند و در ماه های دسامبر و ژانویه هر سال بیشترین گردش مالی را به خود اختصاص می دهند و بیشتر آنها از سوی چین به بازار جهانی تزریق می شوند، باید کنترل و محدود شود. در همین راستا شاهد تحرکات و تلاش های بخش دولتی در ایران و سپردن مدیریت این سامانه به فردی از بدنه سازمانی و دولتی، گویای این واقعیت است که ایران هم تمایل دارد نگرانی و توجه خود را به حفظ محیط زیست به کمک ابزارهای متعدد از جمله مد و فشن ابراز کند. زیست بوم یا اکوسیستم به مجموعه کاملی از موجودات زنده به همراه تمام اجزا و عوامل تشکیل دهنده محیطی آن در فضایی مشخص گفته می شود.

گستردگی ظرفیت ها، منابع و امکانات صنعت نساجی و پوشاک به حدی است که امکان تشکیل اکوسیستمی صنعتی بر مبنای نوآوری و کارآفرینی با هدف حفظ تمام اعضای جامعه خود را دارد. بنابراین وقتی می گوییم زیست بوم نساجی، مد و لباس یعنی اکوسیستمی متشکل از همه صنایع، خدمات و محصولات وابسته به حوزه پارچه و پوشاک که در یک محیط امن و معین گردآوری شده اند. انسیه زاهدی، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و مدیر سامانه «زیست بوم» می گوید این سامانه در پی تلاش برای ایجاد محیطی پویا و تعاملی میان تمام علاقه مندان و دست اندرکاران پوشاک کشور است.

به گفته انسیه زاهدی، سامانه «زیست بوم نساجی، مد و لباس» با نگاهی جامع و در قالب یک طرح استارتاپی شکل گرفت؛ از طراحی و تولید پارچه (پنبه، پشم و چرم تا الیاف مصنوعی) تا طراحی و تولید لباس و همه ملحقات از کیف و کفش و جوراب، زیورآلات و جواهرات تا شال، روسری و کلاه از بازاریابی، برندسازی تا فروش و حتی صادرات. همچنین سامانه «زیست بوم نساجی، مد و لباس» امکان نقد و گفت وگو، ارزیابی و درخواست و نیازسنجی، انتقال دانش، انعکاس مهارت، از ایده پردازی تا شکوفایی و نوآوری از توانمندسازی تا تسهیلگری اشتغال و کارآفرینی را فراهم کرده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و دبیر بخش علمی دانشگاهی جشنواره مد و لباس فجر که مدیریت این سامانه را هم بر عهده دارد به هنرآنلاین گفته از ابتدای مسیر و طرح این ایده باور داشتم که به منظور رونق تولید و تربیت نیروی ماهر در عرصه مد و لباس لازم است ارتباط موثری میان بخش های متعدد فعال برقرار شود و به زعم من، سامانه «زیست بوم» این توان و قابلیت را دارد که ارتباطی موثر میان بخش های فعال ایجاد کند. به همین دلیل زیست بوم با بهره مندی از امکانات فرهنگی، علمی و رسانه ای که توسط اعضای خبره و آگاه در زمینه های مختلف صنعت مد و نساجی در اختیار دارد، در راستای بسترسازی آموزش های تکمیلی، ارتباط بین افراد زیست بوم به منظور تامین نیازها، کاریابی، معرفی کسب وکارهای فعال و نوآور، کمک به ارتقای مهارت ها و تحصیلات، فراهم کردن بستری مطمئن برای پرورش و حمایت از ایده های نو، پژوهش و تحقیقات، برندسازی محصولات مد و پارچه ایرانی در بازارهای داخلی و بین المللی و انتشار اخبار و اطلاع رسانی رویدادها و نمایشگاه های این حوزه گام بر خواهد داشت.