آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
مد ایرانی - اسلامی
۹

روی خط اخبار مد

افزایش 15درصدی نخ  در بازار پوشاک

دبیر کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک، با اعلام توقف موقتی فعالیت این کارگروه گفته در یک ماه اخیر یکباره قیمت نخ و پارچه تا 15 درصد افزایش پیدا کرد و برخلاف اینکه عده ای بر این باورند افزایش قیمت بنزین، عامل این رخداد بوده است، باید بگویم جلوگیری از واردات سبب این امر شده است. به هر حال، باید به این نکته توجه داشت که ما در ایران امکان تولید نخ به میزان نیاز را نداریم و بر این اساس جلوگیری از واردات فقط به افزایش قیمت ها منتج می شود. محمد توکلی به هنرآنلاین گفته: بالغ بر یک ماه است که هیچ گونه توزیعی از سوی کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک انجام نشده و با قاطعیت می توان گفت راه فرار از افزایش مشکلات در این بحث، حذف واسطه در امر توزیع مواد اولیه به واحدهای تولیدی پوشاک و لغو دستور جلوگیری از واردات است چراکه واردات قانونی و توزیع عادلانه محصولات می تواند قیمت ها را به سابق برگرداند. 

 
کفش های دو گیاهی ریباک

برند جهانی فیتنس و آمادگی جسمانی «ریباک» (Reebok) برای نخستین بار کفش های گیاهی خود را از جنس پنبه و ذرت وارد بازار کرد و قرار است پاییز 2020 رونمایی شود. ریباک شرکت تجهیزات ورزشی و از تولیدکنندگان انواع کفش های ورزشی، پوشاک و لوازم ورزشی است که حدود پنج ماه پیش، برای نخستین بار کفش های گیاهی خود از جنس پنبه و ذرت را  به بازار عرضه کرده است. مواد اصلی این مدل کفش ذرت و پنبه بود و در طراحی و تولید این کتانی متشکل از یک نوع پنبه ارگانیک، آب و ماده ای از ذرت با رشد صنعتی غیرغذایی استفاده شد. به تازگی برند ورزشی جهانی ریباک پس از عرضه نخستین کفش های بر پایه گیاهی خود در ماه آگوست 2018 که بخشی از برنامه پنبه و ذرت کمپانی بود، اکنون یک گام فراتر رفته و کفش دو گیاهی خود را تولید کرده است. بیل مکلنیس، معاون ریباک فیوچر، می گوید در این محصول مواد اولیه گیاهی جایگزین پلاستیک های بر پایه نفت شده است. مهم ترین چالش در تولید چنین کفشی تولید مواد اولیه گیاهی بود که از نظر کارایی بتوانند پاسخ گوی نیازهای موجود در کفش های دو باشند. این کفش که در پاییز 2020 روانه بازار می شود، درواقع نسخه به روزشده از کفش (Forever Float ride Energy) کمپانی ریباک است. 

 
چالش جهانی برای اقتصاد مد

فهرست ارزشمندترین برندهای سال 2019 از نظر ارزش در حالی منتشر شد که در آن نشانی از غول های بزرگ صنعت فشن نیست. با شروع سال نو میلادی و ورود به سال 2020، فهرست ارزشمندترین برندهای سال 2019 از نظر ارزش منتشر شده است که جای خالی غول های بزرگ صنعت فشن در این فهرست جالب به نظر می رسد. برندهای تکنولوژیک، نوشیدنی، فراغت، خودرو و رستوران در این فهرست قرار دارند اما خبری از هیچ برندی در زمینه مد و لباس نیست. درحالی که بزرگ ترین کمپانی های فعال در صنعت فشن، اروپایی و آمریکایی هستند، چین بزرگ ترین صادرکننده پوشاک در جهان به شمار می رود. فهرست ارزشمندترین برندهای سال 2019 شامل اپل (تکنولوژیک): 205.5 میلیارد دلار، گوگل (تکنولوژیک): 167.7 میلیارد دلار، مایکروسافت (تکنولوژیک): 125.3 میلیارد دلار، آمازون (تکنولوژیک): 97.0 میلیارد دلار، فیس بوک (تکنولوژیک): 88.9 میلیارد دلار، کوکا کولا (نوشیدنی): 59.2 میلیارد دلار، سامسونگ (تکنولوژیک): 53.1 میلیارد دلار، دیسنی (فراغت): 52.3 میلیارد دلار، تویوتا (خودرو): 44.6 میلیارد دلار و مک دونالد (رستوران): 43.8 میلیارد دلار است.