آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
حوادث
۱۱

پنج قاره

16 کشته در پی شورش در زندان مکزیک

شورش در یکی از زندان های مکزیک که با درگیری مسلحانه میان زندانیان همراه بود، دست کم 16 کشته و پنج مجروح برجای گذاشت. برخی رسانه های محلی منشا نزاع و درگیری میان زندانیان را یک مسابقه فوتبال عنوان کرده اند.

مقامات محلی در مکزیک با اعلام این خبر تصریح کردند که در جریان این شورش درونی، گروه هایی از زندانیان با اسلحه کمری و چاقو به جان هم افتادند و در این میان 16 نفر از آنها کشته شدند. وزارت امنیت عمومی مکزیک نیز با تایید این خبر یادآور شد، ناآرامی در زندان ایالت زاکاتکاس تحت کنترل درآمده و چندین قبضه سلاح گرم و نیز چاقو کشف و ضبط شده است.

در بیانیه وزارت امنیت عمومی مکزیک آمده است یک زندانی حامل سلاح سرد دستگیر شده و سه قبضه سلاح کمری و چندین قبضه چاقو که در نزاع از آن استفاده شده نیز در بازرسی از بندهای زندان کشف و ضبط شده اند.

مقامات زندان پس از این درگیری برای یافتن احتمالی سلاح های دیگر، تمام سلول ها را بار دیگر مورد بازرسی قرار دادند. این در حالی است که زندان ایالت زاکاتکاس؛ جایی که نزاع و درگیری مسلحانه در آن 16 نفر را به کشتن داد، به همراه یک زندان دیگر در همین منطقه اوایل هفته جاری مورد بازرسی قرار گرفته بود.

کارشناسان محلی وقوع درگیری و موارد متعدد برخوردهای خشونت آمیز در زندان های مکزیک را ناشی از ازدحام بالای جمعیت زندانیان و نیز حضور باندهای سازمان یافته در بازداشتگاه ها عنوان کرده اند. یکی از آخرین موارد شورش در زندان های مکزیک به ماه اکتبر بازمی گردد. در جریان این واقعه، شش نفر، از جمله رئیس یک باند تبهکار فعال در زمینه قاچاق مواد مخدر در یکی از زندان های ایالت مورلوس، واقع در مرکز مکزیک کشته شدند.

یک کشته و 2 مجروح در حمله با چاقو در پاریس

حمله یک فرد مجهز به سلاح سرد در جنوب پاریس دست کم یک کشته و دو مجروح برجا گذاشت. بنابر اعلام پلیس، این حادثه حدود ساعت دو بعدازظهر جمعه به وقت محلی در محله «ویل ژوئیف» و در مجاورت یک مرکز خرید رخ داد. در این حمله فرد مهاجم با کارد و به صورت کور به رهگذران حمله کرد.

سه زخمی این حادثه به بیمارستان اعزام شدند که یک نفر از آنان در اثر شدت جراحات جان باخت. ضارب نیز با شلیک پلیس از پای درآمد.

21 کشته بر اثر وقوع سیل در اندونزی

وقوع سیلاب در جاکارتا، پایتخت اندونزی، به فوت دست کم 21 نفر منجر شد.

مقامات محلی در جاکارتا اعلام کردند: بارش باران های سیل آسا و وقوع سیلاب موجب شده تا بخش های گسترده ای از این شهر و مناطق اطراف آن به زیر آب فرو بروند. در این حادثه دست کم 21 نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر وادار به تخلیه خانه های خود شده اند.

بنابر اعلام آژانس مدیریت بلایای اندونزی، برق گرفتگی، غرق شدگی و رانش زمین عامل فوت قربانیان این حادثه طبیعی است.

همچنین در جریان این حادثه برق صدها منطقه در جاکارتا که حدود 30 میلیون سکنه دارند، برای پیشگیری از خطرات احتمالی قطع شده است.