آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
جامعه
۱۳

خداحافظی کوچک ترین برادر لاریجانی ها از وزارت بهداشت

سریال ادامه دار خداحافظی برادران لاریجانی با مهم ترین منصب مدیریتی خود به قسمتی تازه رسید و در قصه این قسمت، کوچک ترین فرزند این خانواده پرنفوذ قرار است با صندلی معاونت آموزشی وزارت بهداشت خداحافظی کند. «محمدباقر اردشیر لاریجانی» دلیل این استعفا را «بروز شرایط ویژه به دلیل بیماری همسر» اعلام کرده و البته در متن این استعفا به طور صریح گفته در دیگر مناصب مرتبط با بهداشت به کار خود ادامه خواهد داد. کناررفتن لاریجانی 58ساله از معاونت مهم وزارت بهداشت در حالی است که او از اوایل دهه 70 و در دوره وزارت «علی رضا مرندی» پا به ساختمان این وزارتخانه گذاشته بود و در سه دهه گذشته نیز همواره نقشی مهم در سیاست های وزارت بهداشت داشته است. استعفای کوچک ترین فرزند «آیت الله میرزا هاشم آملی» در حالی است که پیش از این و در ماه های گذشته دیگر یا از منصب خود کنار رفتند یا دوره کاری آنها به پایان رسیده است؛ در این مدت «صادق لاریجانی» صندلی خود در ریاست دستگاه قضا را به «ابراهیم رئیسی» سپرد، «محمدجواد لاریجانی» هم  پس از حدود 15 سال از ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضائیه کنار گذاشته شد و «علی لاریجانی» هم با ثبت نام نکردن در انتخابات مجلس یازدهم عملا به دوران 12ساله ریاست خود بر مجلس ایران پایان داد. حضور حدود سه دهه ای محمدباقر در مناصب مهم وزارت بهداشت البته با حاشیه و حرف و حدیث هایی هم همراه بود که در گزارش پیش رو به برخی از آنها پرداخته می شود.

 ده ها منصب مهم لاریجانی کوچک

تنها پزشک خانواده لاریجانی، غیرسیاسی ترین فرزند این خانواده هم هست، هرچند همین فرد غیرسیاسی هم از گزند رفت و آمدهای گروهی و حزبی در امان نبود. محمدباقر لاریجانی متولد سال 40 در قم است که در 26سالگی از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد و سه سال بعد در رشته تخصصی بیماری های داخلی (1369) صاحب بورد شد. این روند کسب مدارک بالاتر باز هم ادامه پیدا کرد و لاریجانی در سال 72 با کسب بورد تخصصی غدد درون ریز و متابولیسم به درجه اعلایی از سواد پزشکی رسید تا نوبت به کسب مناصب مهم و تصمیم گیری در حوزه سلامت ایرانیان برسد. لاریجانی از این پس به کرسی مدیریت مناصب مهمی در وزارت بهداشت ایران رسید؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس بخش غدد بیمارستان شریعتی از 1380 تاکنون، رئیس پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم بیمارستان شریعتی از 1380 تاکنون، رئیس شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت 1388 تاکنون، رئیس شبکه تحقیقات دیابت و استئوپروز 1389 تاکنون و همچنین چندین سال معاونت در حوزه های مختلف این وزارتخانه بخشی از کارنامه لاریجانی است.  او در رشته تخصصی خود صاحب مقالات فراوانی است و حتی از سوی پایگاه اطلاعات علمی ESI، در جمع صد دانشمند برتر جهان در فاصله سال های 2001 تا 2011 هم قرار گرفته است. انتخاب به عنوان چهره ماندگار علم در سال 89 و همچنین دانشمند برتر جهان اسلام هم برخی از سابقه های لاریجانی در حوزه علم است. لاریجانی مانند دیگر برادرانش با دختر یکی از چهره های شاخص ازدواج کرده و همسرش «فاطمه حسن زاده آملی» دختر آیت الله حسین زاده آملی است.

 دلیل استعفا خانوادگی است؟

لاریجانی که عمری را در وزارت بهداشت و مناصب مهم این وزارتخانه پشت سر گذاشته و آمدن ورفتن وزرای زیادی را به چشم دیده ، دیروز از استعفای خود پرده برداشت و دلیل آن را شرایط ویژه و مسائل خانوادگی دانسته است. او در متن استعفای خود خطاب به وزیر بهداشت نوشته است: «متاسفانه بروز شرایط ویژه برای بنده در طول یک سال گذشته به دلیل بیماری همسر و نیاز به مراقبت از ایشان، اوضاع را به گونه ای دشوار نموده است که بیش از این فرصت حضور تمام وقت و تمرکز مطلوب بر حوزه آموزش را برای بنده فراهم نمی نماید». لاریجانی در این نامه، ماجرای تلاش برای استعفای خود را به چند ماه گذشته نسبت می دهد که البته تا پایان ترم تحصیلی آن را رسانه ای نکرده است: «همان گونه که در چند ماه گذشته نیز مکرر بیان شد، از جناب عالی استدعا دارم عذر بنده را از تصدی مسئولیت حوزه آموزش پذیرا باشید. البته ازآنجا که به هیچ عنوان راضی به دغدغه مند شما برای انتخاب فوری جایگزین نبودم، پیرو مذاکرات تا پایان این نیم سال تحصیلی همچنان ادامه خدمت دادم». یکی از نکات این استعفا، اعلام رسمی لاریجانی برای ادامه فعالیت خود در دیگر مناصب مهم این حوزه است: «البته از انجام وظیفه در زمینه های دیگری مانند کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و شورای عالی اخلاق پزشکی حسب ضرورت که مستلزم بار اجرائی سنگین و تمام وقت نباشد، فروگذار نخواهم کرد». لاریجانی البته درحال حاضر به غیر از دو مسئولیت اشاره شده در این نامه، چندین مسئولیت دیگر را هم بر عهده دارد و ریاست بخش غدد بیمارستان شریعتی یکی از این موارد است.

 ماجرای حذف اولین وزیر زن؛ اصرار احمدی نژاد به حذف لاریجانی

ماجرای بحث و درگیری «محمود احمدی نژاد» با خانواده لاریجانی را حالا همه می دانند و حتی همین اصطلاح «برادران قدرتمند لاریجانی» را هم اولین بار رئیس دولت های نهم و دهم به طوررسمی و در نقد قدرت آنها به کار برده است. احمدی نژاد که در دولت دوم خود تنش های فراوانی با رئیس وقت مجلس داشت، عملکرد لاریجانی، ریاست مجلس و دیگر برادرانش را سدی در برابر برنامه های خود می دانست و در خفا و آشکار به شدت از آنها انتقاد می کرد. او زمستان 91 از وزیر وقت بهداشت، مرضیه وحیددستجردی می خواهد که محمدباقر لاریجانی را از مناصب مهم این وزارتخانه و ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران کنار بگذارد اما با مقاومت وزیر خود روبه رو می شود و این مقاومت هم در نهایت اولین وزیر زن تاریخ جمهوری اسلامی را به زیر می کشد. همان سال 91 و ساعتی پس از اعلام برکناری وحیددستجری از وزارت بهداشت، ماجرای مخالفت احمدی نژاد با مدیریت محمدباقر لاریجانی هم رسانه ای شد و دانشگاه علوم پزشکی تهران حتی نامه استعفای لاریجانی را هم منتشر کرد که حدود یک هفته پیش از برکناری وزیر، از او خواسته بود که به دلیل مخالفت رئیس جمهوری با استعفایش موافقت کند اما خانم دستجردی در پاسخ گفته بود که «شما تا پایان دوره وزارت من در سمت خود باقی خواهید ماند». این ماجرا اولین نشانه افشاشده از مخالفت جدی احمدی نژاد با خانواده لاریجانی بود که البته ماجرا به همین مورد هم ختم نشد و حدود یک ماه بعد ماجرای «یک شنبه سیاه مجلس» پیش آمد که در آن جلسه محمود احمدی نژاد فیلمی از فاضل لاریجانی در صحن علنی مجلس به نمایش گذاشت.

 کارنامه لاریجانی در وزارت بهداشت

دوران مسئولیت لاریجانی در وزارت بهداشت حاشیه های دیگری هم به همراه داشت که البته هیچ کدام به اندازه بحث برکناری وزیر در رسانه ها مطرح نشد. با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد، باقر لاریجانی بار دیگر به وزارت بهداشت برگشت و این بار به معاونت آموزشی این وزارتخانه رسید که تا همین امروز هم ادامه پیدا کرد. با رسانه ای شدن این استعفا، به نظر می آید در روزهای آینده فرد دیگری به معاونت آموزشی وزارت بهداشت می رسد و دوران طولانی مدت تاثیرگذاری باقر لاریجانی در این وزارتخانه به پایان می رسد و هم زمان از قدرت خانواده لاریجانی در شرایط کنونی هم کاسته خواهد شد؛ خانواده ای که ریشه آنها به روستای «پردمه» لاریجان در 70کیلومتری شهر آمل برمی گردد.

درباره کارنامه این لاریجانی در وزارت بهداشت منتقدان در مجموع عملکردش را قابل دفاع می دانند. او در سال های فعالیت علمی خود نقش پررنگی در مجموعه تحقیقات وسیع «سلول های بنیادی» داشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در دوران ریاستش تغییر و تحول فراوانی را به خود دید. لاریجانی همچنین در متن استعفای خود اشاره ای به مهم ترین دستاوردهای کارنامه خود دارد که بخش وسیعی از این کارنامه به روزرسانی نحوه آموزش برمی گردد: «استقرار آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی در دانشگاه ها، اعتباربخشی کلیه دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی، اعتباربخشی 10ساله برنامه پزشکی عمومی کشور از سوی WFME، گسترش رشته های تحصیلات تکمیلی، تخصصی و فوق تخصصی در قالب سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت، افزایش چهاربرابری دانشجویان خارجی، بازنگری برنامه های آموزشی در جهت تقویت جامعه نگری، استقرار نظام مدیریت آمایشی آموزش پزشکی و توسعه ماموریت گرایی، دسترسی 60 درصد دانشجویان علوم پزشکی به بخشی از آموزش های خود از طریق فضای مجازی با مشارکت 70 درصد اعضای هیئت علمی در همین نیمسال جاری، اعتلای عدالت آموزشی با پذیرش 30درصدی بومی رشته های پزشکی، برنامه ریزی تربیت نیروی انسانی در افق 10ساله، افزایش اعتبارات حوزه آموزش، استقرار چندین هزار صندلی آزمون الکترونیک و برگزاری سه چهارم آزمون های ملی به صورت الکترونیک و صرفه جویی جدی از این مجرا و... همگی از دستاوردهای گران بهایی است که با عنایات خداوند متعال در این دوره نصیب کشور گردید».