آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
جامعه
۱۳

دستور وزیر به بهزیستی درباره کودکان زباله گرد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور را مکلف کرد با همکاری همه دستگاه های مرتبط، برنامه ای روشن و اجرائی را در زمینه تقسیم کار، کاهش آسیب و گزارش گیری در حوزه زباله گردی کودکان در دو هفته آینده آماده و ارائه کند.

نشست تخصصی بررسی وضعیت کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور، علیرضا محجوب، طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی، فرید موسوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نمایندگان و مدیران سازمان های مردم نهاد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار و وضعیت کودکان آسیب دیده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهایی برای پیشگیری از این نوع آسیب ها پیشنهاد شد.

شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: این موضوع دغدغه تمامی مسئولان نظام است و چهره زشت و ناهنجاری را برای شهر تهران به عنوان پایتخت کشور و برخی شهرهای بزرگ کشور به وجود آورده است که قطعا اثرات مخربی نیز برای شهر خواهد داشت. مطابق با آمارها حدود 70 تا 75 درصد از افرادی که با این مسئله مواجه اند، کودکان غیرایرانی هستند. او با بیان اینکه موضوع کودکان آسیب دیده واقعیت انکارنشدنی جامعه است و نمی توان آن را کتمان کرد، افزود: به دنبال راه حل منطقی برای رفع این مسئله هستیم تا این کودکان در مراکز امن شهرداری یا سازمان بهزیستی نگهداری شوند.

وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز تاکید کرد: متاسفانه با کمبود بودجه در این حوزه مواجهیم؛ بنابراین باید بودجه لازم در این زمینه در نظر گرفته شود. او از نمایندگان مجلس خواست در لایحه بودجه سال 1399، تمهیداتی در این زمینه بیندیشند. او از برگزاری جلساتی با شهردار تهران و سایر مسئولان شهرداری برای جلوگیری از استفاده از کودکان در فرایند جمع آوری زباله خبر داد و اظهار کرد: تفکیک زباله از مبدا و بررسی صلاحیت پیمانکاران در جلسه با مسئولان شهرداری تاکید شد.

طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: زباله گردی کودکان و بحث زباله، صنعت بسیار سودآوری است و متاسفانه بسیاری از بخش ها با تاکید بر این موضوع تولید ثروت می کنند. البته درست است که این صنعت تولید ثروت می کند اما معضلات رایج آن نیز فراوان است. مشکلاتی نیز در حوزه مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد و جدا از اینکه جمع آوری زباله به صورت سنتی از مبدا صورت می گیرد تا زمانی که این معضل حل نشود، ما شاهد پدیده زباله گردی خواهیم بود. از طرفی دست اندرکاران این صنعت چون نیازی به سرمایه اولیه ندارند؛ بنابراین ورود به این صنعت سهل شده است.

علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار کرد: طرح این مشکل بیش از هر چیزی به نفع دولت است؛ بنابراین باید مجلس و دولت به این مسئله بپردازند و در این زمینه قوانین لازم تهیه و تنظیم شود. به نظر من زنجیره مهاجرت باید منقطع شود. این موضوع در اختیار وزارتخانه نیست ولی این مسئله باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد. متاسفانه نه تنها دستگاه های دولتی که حتی دستگاه های قضائی نیز تاکنون اقدامی موثر و مجازاتی بازدارنده برای استفاده از کودکان در کارهای پرخطر در نظر نگرفته اند و امروز شاهد استثمار کودکان در بدترین اشکال کار مانند مواد مخدر، زباله گردی و... هستیم. سیدفرید موسوی، نماینده مردم تهران با تاکید بر آموزش، تحصیل و بهداشت کودکان کار افزایش کیفیت نگهداری این کودکان در مراکز نگهداری کودکان کار و جمع آوری آنان را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: متاسفانه در این مراکز هیچ توجهی به آموزش و بهداشت این کودکان نمی شود و آنان در بازه های زمانی چندین ماهه و بدون هیچ برنامه روشنی صرفا در این مراکز نگهداری می شوند و بعد از مدتی، دوباره رها شده و وارد حوزه های دیگر کار کودک می شوند.

حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی نیز سیاست های مهاجرتی نامشخص و ورود آسان مهاجران غیرقانونی به ایران و همچنین اقدام شهرداری در بستن قراردادهای پیمانکاری را از عوامل مهم شیوع پدیده کودکان زباله گرد عنوان کرد.

در ادامه این نشست، محمدحسن کریمیان از انجمن دوستداران کودک پویش نیز گفت: باید ابتدا سیاست های مهاجرپذیری تنظیم شود و نیاز است تا وزارتخانه های کشور و امور خارجه در این زمینه سیاست گذاری های لازم را انجام دهند و وزارت کار مسلما می تواند صاحب حق در این زمینه باشد.

او افزود: مسئله بعد به شهرداری ها بازمی گردد و مسئولان مایل اند که چهره شهر تمیز باشد؛ کارگر غیرایرانی به همراه خانواده به صورت غیرقانونی وارد کشور می شود و فرزندانشان در قسمت های پنهان کارگاه های زیرزمینی مشاهده می شوند؛ بنابراین در سیاست های حوزه مربوط به کار در ابتدا باید تکلیف در این زمینه مشخص شود و سپس موضوع زباله گردی و سیاست های حمایت از کودکان کار را پیگیری و سیاست گذاری کرد.

زهرا رحیمی، نماینده جمعیت امام علی (ع) نیز در این نشست با اظهار تاسف از جمع آوری سنتی زباله و ارائه لباس فرم در یکی از استان های کشور به کودکان زباله گرد و به رسمیت شناختن آن تصریح کرد: متاسفانه در این بخش مافیای عظیمی وجود دارد که درآمد و سود این صنعت در مقابل سخنان دلسوزانه سازمان های مردم نهاد حرف بسیار خنده داری است. متاسفانه هیچ مسئولی در این زمینه پاسخ گو نیست و مافیای این صنعت درآمد میلیاردی دارد.