آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
ورزش
۱۴

فوتبال

پرافتخارترین مربی ایران کیست؟

به گزارش وب سایت نود، تیم های ایرانی در رقابت های داخلی، در دو رقابت لیگ و جام حذفی شرکت کرده اند، به جز این، چند دوره ای سوپرجام برگزار شده است. در سطح بین المللی نیز تیم های ایرانی درحال حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند و قبل از آن این رقابت ها به صورت دو جام مجزا (جام باشگاه های آسیا و جام درجام آسیا) برگزار می شد.برای جمع بندی افتخارات و جام های هر مربی به هرکدام از رقابت ها با توجه به اهمیت و اعتبار آن امتیازی در نظر گرفته شده است.با صرف نظرکردن از رقابت های بین قاره ای که تیم های ایرانی حضور معدودی در آن داشته اند، بازی های لیگ قهرمانان آسیا معتبرترین آوردگاه بین المللی برای نمایندگان ایران است که برای این بازی ها بیشترین امتیاز در نظر گرفته شده، البته هنوز هیچ تیم ایرانی ای موفق به قهرمانی در آن نشده است. پس از لیگ قهرمانان آسیا، به ترتیب جام باشگاه های آسیا، جام درجام باشگاه های آسیا، لیگ سراسری کشور، جام حذفی و سوپرجام دارای امتیاز هستند. پس از جمع بندی افتخارات مربیان ایرانی با این مکانیسم، پنج مربی برتر تاریخ فوتبال ایران به قرار زیر هستند.

5- فیروز کریمی: فیروز کریمی از جمله مربیانی است که سابقه زیادی در فوتبال ایران دارد و تیم های متعددی را سرمربیگری کرده، ولی اوج کار این مربی در پاس و در اوایل دهه 70 بود که به همراه این تیم دو دوره متوالی قهرمان لیگ شد و همچنین توانست آخرین تیم ایرانی ای باشد که در جام باشگاه های آسیا به قهرمانی رسیده است. او پس از آن در بهمن هم قهرمان جام حذفی شد تا با 26 امتیاز پنجمین مربی برتر تاریخ ایران شود.

4- برانکو ایوانکوویچ: برانکو در بین مربیان پرافتخار، کمترین حضور را در فوتبال ایران تجربه کرد. این مربی در چهار سال حضور خود در ایران، عملکرد خارق العاده ای داشت و سه بار قهرمان لیگ، سه بار فاتح سوپرجام و یک مرتبه قهرمان جام حذفی شد و درمجموع 28 امتیازی شد و در رده چهارم بهترین مربیان خارجی ایران قرار گرفت. او بهترین مربی خارجی است که در فوتبال باشگاهی ایران حضور داشته، البته او با تیم ملی هم به قهرمانی آسیا رسیده که در این آمار منظور نشده است.

3- منصور پورحیدری: منصور پورحیدری یکی از موفق ترین مربیان تاریخ فوتبال ایران است و استقلال، بسیاری از جام های خود را مدیون پدر خود است. او به همراه استقلال قهرمان جام باشگاه های آسیا شد. دوبار لیگ و دوبار هم قهرمان جام حذفی را به دست آورد تا تالار افتخارات این مربی بسیار باشکوه شود. پورحیدری با 30 امتیاز در رده سوم برترین مربیان تاریخ ایران است. این مربی به همراه تیم ملی، قهرمان بازی های آسیایی شده که در این رده بندی لحاظ نشده است.

1 و 2: علی پروین و امیر قلعه نویی: رتبه نخست بهترین مربیان ایران در اختیار دو مربی موفق سرخابی است. علی پروین که پرسپولیسی ها به او لقب سلطان داده اند، سه قهرمانی در لیگ دارد و با سه قهرمانی در جام حذفی رکورددار قهرمانی این مسابقات است. مهم ترین افتخار بین المللی قرمزها هم با هدایت این مربی با قهرمانی جام درجام آسیا به دست آمد تا این مربی با 38 امتیاز بهترین مربی ایران باشد.امیر قلعه نویی با پنج قهرمانی در لیگ (سه بار با استقلال و دوبار با سپاهان) رکورددار بیشترین قهرمانی در این مسابقات است. ژنرال دوبار هم در جام حذفی به قهرمانی رسیده و این مربی هم با 38 امتیاز بهترین مربی ایران است. هرچند که این مربی هفت سال است که موفق به کسب جامی نشده، ولی می تواند در ادامه دوران مربیگری خود به تنهایی این عنوان را از آن خود کند.البته علی پروین از نظر عملکرد این برتری را نسبت به امیر قلعه نویی دارد که پنج دوره پیاپی قهرمان جام باشگاه های تهران شده است که در آن مقطع معتبرترین بازی های کشور بود، ولی از آنجایی که در این بررسی تنها مسابقات در سطح کشور در نظر گرفته شده، فتح این جام ها در امتیازات پروین محاسبه نشده است.پس از این مربیان، رایکوف، دایی و ذوالفقارنسب در رده ششم تا هشتم هستند. رتبه نهم تا چهاردهم به طور مشترک به شش مربی تعلق دارد؛ آلن راجرز، حسن حبیبی، استانکو، فرکی، جلالی و صالح نیا مربیان 12 امتیازی رده بندی هستند. 

سود 80هزاردلاری باشگاه استقلال از ترانسفر شدن مجید حسینی

در صورتی که مجید حسینی مدافع ایرانی تیم ترابوزان اسپور ترکیه با مبلغ چهار میلیون یورو ترانسفر شود، باشگاه استقلال هم از نظر مالی سود می برد. سیدمجید حسینی مدافع تیم فوتبال استقلال بود که بعد از جام جهانی 2018 روسیه و درخشش در تیم ملی ایران راهی تیم ترابوزان اسپور ترکیه شد.حسینی با مبلغ سالانه 500 هزار یورو روانه ترابوزان شد و حالا طبق اعلام رسانه های ترکیه، پیشنهادات چهارمیلیون یورویی از تیم های دیگر اروپایی دارد. به نظر می رسد در توافق نامه ای که باشگاه استقلال با ترابوزان اسپور بر سر انتقال مجید حسینی امضا کرده، ترانسفرشدن این بازیکن به یک تیم دیگر هم برای استقلال سود مالی در پی دارد. بر این اساس، در صورت مثبت بودن پاسخ باشگاه ترابوزان به پیشنهادات چهارمیلیون یورویی حسینی، دو درصد از این مبلغ (80 هزار یورو) به باشگاه استقلال می رسد.