آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
دیپلماسی
۱۵

رسانه ها گزارش دادند: انفجار در پایگاه هوایی بلد و منطقه سبز سفارت آمریکا

دیشب رسانه ها از وقوع انفجار و حملات موشکی به منطقه سبز سفارت آمریکا در بغداد و نیز در پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد خبر دادند. «ایرنا» به نقل از المیادین نوشت یک گلوله خمپاره در منطقه امنیتی سبز بغداد که محل ساختمان های دولتی و سفارتخانه های خارجی است، منفجر شده است. برخی از منابع خبری نیز از شنیده شدن صدای انفجار در منطقه سبز بغداد خبر دادند. منابعی خبری دیگری نیز گزارش دادند که گلوله خمپاره در اطراف سفارت آمریکا واقع در منطقه سبز منفجر شده و آژیر خطر در ساختمان سفارت به صدا درآمده است. «ایلنا» نیز به نقل از خبرگزاری راشاتودی نوشت انفجاری بزرگ در سفارت آمریکا در بغداد، واقع در منطقه سبز روی داده است و برخی گزارش ها حکایت از برخورد موشک به این منطقه دارد. گزارش ها حاکی از آن است که در پی این انفجار جاده منتهی به سفارت آمریکا در بغداد بسته شده است. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده است که یک موشک کاتیوشا در داخل محوطه سفارت آمریکا در بغداد فرود آمده است. از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی از وقوع دو انفجار در بغداد خبر داده اما مشخص نیست علت این انفجارها چه بوده است. گزارش شده که بالگردهای آمریکایی بر فراز بغداد به پرواز درآمده اند. یورونیوز فارسی هم به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته دو خمپاره به مکانی در منطقه سبز اصابت کرده است.

اسکای نیوز عربی نیز همین گزارش را درباره حمله به منطقه سبز داده است. همچنین خبرگزاری العربیه مدعی شد پایگاه هوایی بلد در 64کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح الدین که نیروهای آمریکایی را در خود دارد، با سه موشک هدف قرار گرفته است. برزان صدیق، خبرنگار رسانه عراقی کردستان24 با انتشار ویدئویی مدعی شد حمله به منطقه سبز، 3 زخمی داشته است. او همچنین می گوید یک خانه در منطقه الجادریه و در نزدیکی ساختمان ریاست جمهوری عراق هدف قرار گرفته است. اسکای نیوز با اشاره به گزارش رویترز به نقل از منابع پلیسی گزارش داده است خمپاره ای که در الجادریه فرود آمده نیز پنج زخمی بر جای گذاشته است.

از سوی دیگر، خبرگزاری صداوسیما به نقل از المیادین گزارش داد گردان های حزب الله عراق اعلام کرده اند سرویس های امنیتی و نیروهای نظامی عراق باید تا عصر یک شنبه از پایگاه های آمریکا یک کیلومتر فاصله بگیرند. المیادین می نویسد فرمانده عملیات های ویژه کتائب حزب الله به نیروهای عراقی گفته است خود را «سپر انسانی مهاجمان آمریکایی» نکنند. از سوی دیگر اخبار تاییدنشده ای از حمله به پایگاه های حشدالشعبی و کتائب حزب الله منتشر شده که حاکی از کشته شدن پنج نفر در این حمله است.

در ماه های اخیر، این اولین بار نیست که منطقه سبز و پایگاه های نظامی در عراق هدف قرار می گیرند اما درحالی که روز جمعه، ایالات متحده سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران و ابومهدی المنهدس، از فرماندهان حشدالشعبی و جمعی از همراهانشان را هدف ترور قرار داد، بسیاری منتظر اقدامی در واکنش به این حمله هستند و ممکن است این انفجارها در این راستا تعبیر شود. با این حال شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای دراین باره اعلام کرده بود ایران در «زمان و مکان مناسب» واکنش نشان خواهد داد. البته نیروهای عراقی در پی ترور یکی از فرماندهان حشدالشعبی، انگیزه های مستقل خود را برای اقدام علیه نیروهای آمریکایی دارند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، جزئیات بیشتری از وقایع شب گذشته منتشر نشد.