آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
فناوری
۱۹
فناورانه

لمس حیوانات با فناوری واقعیت مجازی

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو به فناوری واقعیت مجازی مجهز می شود.

به گزارش ایران آنلاین، بازدیدکنندگان این پارک ملی از این پس می توانند به کمک فناوری واقعیت مجازی به حیوانات نزدیک شده و حتی آن را در آغوش بگیرند. برای بهره گیری از این فناوری بازدیدکنندگان باید اپلیکیشنی را به محض ورود به باغ وحش در تلفن همراه خود نصب کرده و سفر جذاب خود رابرای رویارویی با حیوانات آغاز کنند.

با ورود بازدیدکنندگان هندی به پارک ملی جانورشناسی، اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه فعال شده و با کمک GPS اطلاعات و داده های مرتبط با جایگاه و محل استقرار حیوانات را به کاربر اطلاع می دهد. کاربر می تواند با پیگیری این مسیر حیوان دلخواه را پیدا کرده و بازدید تعاملی و نزدیک خود با آن را به گونه ای فناورانه آغاز کند.  هدست های واقعیت مجازی به بازدیدکنندگان اجازه می دهد که حیوانات را از نزدیک مشاهده کنند؛ این بدان معناست که افراد می توانند به سهولت به یک گوزن نزدیک شده و آن را در آغوش بگیرند یا نزدیک یک ببر ایستاده و آن را نوازش کنند.

«سانش باکزی» مدیر پارک ملی می گوید: فناوری واقعیت افزوده امکان ارتباط تعاملی با حیوانات را برای تمامی بازدیدکنندگان فراهم کرده و تجربه ای هیجان انگیز از رویارویی با حیوانات جنگل را برای تک تک کاربران فراهم می سازد.

وی افزود: اغلب بازدیدکنندگان بیشتر اوقات خود را صرف پیدا کردن حیوانات دلخواه کرده و اغلب لذت زیادی از تجربه حضور خود در این مکان نمی برند؛ اما حال اپلیکیشن مبتنی بر GPS به کاربر مسیر درست را نشان داده و همزمان با ورود به زیستگاه حیوان موردنظر، تمامی اطلاعات مرتبط با آن حیوان اعم از زیستگاه و غذا در تلفن همراه کاربر به نمایش درمی آید. مدیر پارک ملی دهلی نو در عین حال تاکید کرد: با بهره گیری از فناوری واقعیت افزوده و اپلیکیشن موردنظر قصد داریم که نام این مکان را در فهرست 10 پارک ملی هوشمند جهان قرار دهیم.

گفتنی است واقعیت مجازی فناوری است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار می گیرد و براساس حرکت سر و بدن با آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند. به عبارت دیگر هنگامی که یک فرد هدست واقعیت مجازی را روی سر خود نصب می کند، در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که براساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می کند و ذهن انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.