آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
فناوری
۱۹

اخبار

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت ارتباطات: وضعیت ارتباطات سیستان و بلوچستان سفید است

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از رفع قطعی ارتباطات در برخی مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: در حال حاضر وضعیت ارتباطات در این استان سفید است.مهرداد ترابیان افزود: از ظهر 22 دی ماه وضعیت ارتباطات در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان به صورت نرمال برگشته است و وزارت ارتباطات به عنوان یکی از نخستین مجموعه های خدمات رسانی است که توانسته خدمات خود را در منطقه به حالت عادی بازگرداند.وی گفت: در شهرستان های قصرقند، نیکشهر، فنوج و شهر پیشین به دلیل قطع برق و تخریب فیبر نوری ارتباطات قطع شده بود که بلافاصله با بازسازی فیبر نوری منطقه وضعیت استان سیستان و بلوچستان از نظر ارتباطات هم اکنون سفید است. ترابیان با اشاره به اینکه سایت های ارتباطی در زمان قطعی برق از باتری های خود استفاده می کنند، گفت: این باتری ها تا 4 ساعت بعد از قطعی برق توان دارند و در صورت ادامه قطعی برق، ارتباطات دچار اختلال می شود.

وی درباره وضعیت مناطق سیل زده استان هرمزگان نیز گفت: شهر لیردف در این استان به دلیل تخریب راه های دسترسی و قطعی برق دچار قطعی ارتباطات است و از دیروز صبح نیز تجهیزات اضطراری به این منطقه ارسال شده و در انتظار ایجاد جاده دسترسی هستند و در صورت مهیا شدن دسترسی، ارتباطات این شهر نیز متصل می شود. ترابیان درباره میزان خسارت سیل اخیر به زیرساخت های ارتباطی در مناطق سیل زده نیز افزود: هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت ها نشده است.

مکالمات درون شبکه تلفن همراه در مناطق سیل زده رایگان شد

مکالمات درون شبکه اپراتورهای اول و دوم در شهرها و روستاهای سیل زده سیستان و بلوچستان رایگان شد.

به گزارش «ایران»، اپراتور های اول و دوم در اطلاعیه ای اعلام کردند که در راستای مسئولیت اجتماعی و تسهیل ارتباطات در آن مناطق، تمام مکالمات درون شبکه (به مقصد همراه اول و دوم و تلفن ثابت) از آغاز بامداد 23 دی تا پایان روز چهارشنبه 25 دی ماه در مناطق آسیب دیده از سیل، از جمله میرجاوه، فنوج، کنارک، نیکشهر، قصرقند، دلگان، چابهار و سایر مناطق سیل زده و روستاها و جاده های اطراف رایگان است. گفتنی است شبکه های اپراتورهای اول و دوم در مناطق سیل زده پایدار گزارش شده است.

قطع پیامک سیم کارت های مزاحم

به گفته پیمان قره داغی، مدیر کل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری، درصورتی که تخلف سیم کارتی که پیامک تبلیغاتی مزاحم ارسال می کند، آشکار شود، نه تنها امکان ارسال پیامکی آن سیم کارت غیرفعال می شود، بلکه ارسال پیامک تمامی سیم کارت هایی که به اسم آن فرد باشد نیز غیرفعال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، برای جلوگیری از ارسال پیامک های تبلیغاتی، راه های مختلفی از جمله استفاده از سامانه ستاره800 مربع (*800#) که برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که از طریق سامانه های ارسال پیام کوتاه و با سرشماره های مختلف برای مشترکان تلفن همراه ارسال می شد، ایجاد شد و سازمان رگولاتوری نیز سامانه 195 را برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی کرد.

کاربران درصورت مواجهه با پیامک هایی که به ارسال پیامک های تبلیغاتی با شماره شخصی اقدام می کنند، می توانند شماره مورد نظر را به سامانه 195 ارسال کنند تا روند مسدود کردن سیم کارت های مزاحم را تسریع کنند.از سوی دیگر، مسدود کردن سرشماره های شخصی بدون شکایت از طرف کاربران، از طریق شناسایی رفتار سیم کارت هایی که تنها به ارسال پیامک های انبوه اقدام می کردند و استفاده های دیگری از جمله تماس و پیامک نداشتند هم راه دیگری برای جلوگیری از ارسال پیامک های مزاحم با شماره های شخصی بود. بر این اساس، طبق آخرین آمار منتشره توسط رگولاتوری، تعداد خطوط شخصی قطع شده به دلیل مزاحمت پیامکی به 218 هزار و 93 سیم کارت رسیده است.

23میلیون سیم کارت طی 6 ماه در کشور فعال شد

آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نشان می دهد که نصب تلفن ثابت در 6 ماهه اول امسال در کشور با تقاضایی همراه نبوده اما 23 میلیون سیم کارت در این بازه زمانی فعال شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مطابق با آخرین آمارها از رصد وضعیت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات در کشور که مربوط به 6 ماهه نخست امسال می شود، 29 میلیون و 25 هزار و 400 خط تلفن در کشور دایر است و ضریب نفوذ تلفن ثابت به 35 درصد رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد که نصب و راه اندازی تلفن ثابت نسبت به پایان سال 97، با تقاضا روبه رو نیست و از نظر تعداد دایری، تفاوت چندانی با سال گذشته ندارد. به نحوی که آخرین آمار نصب تلفن ثابت تا پایان سال 97 از نصب حدود 38 میلیون و 459 هزار خط حکایت دارد که آمار نصب تلفن در 6 ماهه ابتدای امسال به 38 میلیون و 566 هزار خط رسیده است.

این درحالی است که از این تعداد، حدود 29 میلیون خط دایر هستند و شمار خطوط دایر شده نسبت به سال گذشته حدود 500 هزار خط، کمتر است.

از سوی دیگر، تا پایان 6 ماهه اول امسال، 51 هزار و 449 روستا در کشور دارای ارتباط هستند و 47 هزار و 197 روستا نیز به تلفن خانگی دسترسی دارند.

آمارها نشان می دهد که 83.35 درصد روستاهای کشور دارای ارتباط هستند و در 6 ماهه اول امسال، حدود هزار روستا به تلفن خانگی متصل شدند.

این درحالی است که افزایش روستاهای دارای ارتباط در 6 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته، تفاوت چندانی را نشان نمی دهد.

در همین حال، آمار رگولاتوری در حوزه تلفن همراه نیز نشان می دهد که تا پایان شهریورماه سال 98 بیش از 116 میلیون و 65 هزار و 426 نفر در کشور، مشترک موبایل هستند و ضریب نفوذ این فناوری در ایران به نزدیک 140 درصد رسیده است. این آمار در حالی است که تعداد مشترکان موبایل تا پایان سال 97 حدود 93 میلیون و 36 هزار و 584 نفر، گزارش و ضریب نفوذ موبایل 113 درصد بود که آمارها نشان می دهد طی 6 ماهه اول امسال، 23 میلیون سیم کارت در کشور فعال شده است.هم اکنون 86.42 درصد از جاده های اصلی، فرعی و ریلی کشور تحت پوشش تلفن همراه هستند.