آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
سیاست
۲
چهره روز

عبدالرضا هاشم زایی، عضو فراکسیون امید مجلس: از رهبر انقلاب می خواهم برای ردصلاحیت ها دادگاه صالحه تشکیل شود

عضو فراکسیون امید در مجلس دهم از مساله تایید و ردصلاحیت های کاندیداهای مجلس یازدهم با عنوان «شوک» یاد کرد. عبدالرضا هاشم زایی در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: «در نظام پارلمانی اگر بنا است مجلس در راس امور نباشد، می توان مجلس مشورتی درست کرد و اعضای آن هم انقلابی باشند.» به گزارش خانه ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به اینکه به دلیل شرایط سنی امکان ثبت نام برای کاندیداتوری مجلس یازدهم را نداشته است، ادامه داد: «یک سوم این مجلس ردصلاحیت شدند و 40 نفر هم ثبت نام نکردند. برخی از نمایندگان دلیل ثبت نام نکردن خود را «کاره ای نبودن» عنوان می کنند.»

این عضو فراکسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: «به شورای نگهبان تبریک می گوییم زیرا سخنگوی این شورا در رسانه ملی به عنوان فتح الفتوح عنوان می کند که بیش از 90 نفر مشکل مالی داشته اند! از رهبر انقلاب می خواهم دادگاه صالحه تشکیل شود و آن 90 نفر و سخنگوی شورا را با هم محاکمه کنند.» او همچنین با بیان اینکه نباید گرفتاری های مردم را با طرح چنین مسائلی دوچندان کرد، تاکید کرد: «بین افرادی که ردصلاحیت شده اند، برادر سه شهید وجود دارد. زمانی که برخی در انگلیس درس می خواندند، این افراد در جبهه خون می دادند و هزینه می کردند.»

عضو فراکسیون امید مجلس همچنین گفت: «زمانی که قانون اساسی را خبرگان تدوین می کردند، در مجلس قدیم افرادی مانند شهید بهشتی و دیگران برای اینکه نظارت برعهده چه کسانی باشد بحث می کردند. از اعضای شورای نگهبان می خواهم بحث های آن زمان را بخوانند که چرا این نظارت به آنها داده شده است.» این نماینده مجلس از شورای نگهبان خواست درباره نتایج ردصلاحیت ها تجدیدنظر کند.

قاسم سلیمانی فراجناحی بود

هاشم زایی در نطق میان دستور خود همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده شهدا و افرادی که در حوادث چند مدت گذشته جان خود را از دست داده اند، گفت: «در زمان جنگ ممکن است سانحه ای مانند اتفاق هواپیمایی اوکراین رخ دهد.»نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: «هم اکنون اعتراض مردم به دلیل اطلاع رسانی دیرهنگام است زیرا برخی از کارشناسان در رسانه ملی حاضر شدند و دروغ به مردم گفته شد.» به گفته او، باید گروه حقیقت یاب به صورت شفاف این موضوع را بررسی کند و نتیجه را به مردم اطلاع دهد تا اعتماد عمومی دچار لطمه نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به شهادت حاج قاسم سلیمانی و یارانش در حمله تروریستی ارتش امریکا گفت: «زمانی که در کرمان مسوولیت داشتم، سردار سلیمانی به عنوان یک نماد و قهرمان ملی محسوب می شد.» عضو فراکسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سردار سلیمانی فراجناحی بود، ادامه داد: «کاش حوادث اخیر رخ نمی داد و در این شرایط از وحدت ملی برای انتخابات استفاده می کردیم ولی متاسفانه شهادت او شوک بزرگی را به کشور وارد کرد.»