آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۴
ورزشی
۱۱

بهنام محمودی، بازیکن سابق تیم ملی والیبال در گفت و گو با «رسالت»

بدون حاشیه به المپیک فکر می کنیم

نفیسه امامی

والیبالیست های ایران بعد از پیروزی در برابر تیم ملی چین برای دومین بار جواز حضور در المپیک را به دست آوردند. تیم ایران در دیدار فینال در مقابل هواداران پرتعداد تیم چین به مصاف میزبان رفت و موفق شد مقتدرانه و با نتیجه 3 بر صفر از سد این تیم عبور کند. شاگردان کولاکوویچ  فینال را در مدت زمان 75 دقیقه به اتمام رساندند و نام خود را در میان تیم های حاضر در المپیک توکیو ثبت کردند. به جز تیم ملی ژاپن، ایران تنها تیم آسیایی است که توانسته برای دومین بار در المپیک حاضر شود.

بعد از صعود تیم ملی والیبال انتظارات از این تیم به مراتب بالا رفته و عده ای رفتن روی سکوی المپیک را از سروقامتان تیم ملی انتظار دارند. این آرزویی دور از ذهن نیست، اما رسیدن به آن فرآیندی سخت و مستلزم برنامه ریزی های جدی و منظم، برگزاری لیگ موفق و اردوهای مناسب است؛ پارامترهایی که حریفان تیم ملی آن را در صدر برنامه های خود قرار داده اند. 

بهنام محمودی بازیکن سابق تیم ملی والیبال مردان ایران  در گفت وگو با «رسالت» درباره صعود تیم ملی والیبال به المپیک 2020 توکیو گفت: افتخار این صعود با تلاش والیبالیست های تیم ملی امکان پذیر شد چراکه کار بزرگی انجام دادند؛ هرچند این توقع مردم و کارشناسان برای صعود تیم ملی والیبال وجود داشت، زیرا تیم ملی ایران قهرمان آسیاست.

 وی افزود: اکنون که تیم ملی برای دومین بار به المپیک صعود کرده باید همه تلاش خود را انجام دهد تا در کنار پیروزی ای که به دست آورده، دستاوردهای دیگری را از لحاظ باشگاهداری و برگزاری لیگ مناسب هم به دست آورد.مردم از میان بازی های گروهی به والیبال بسیار امیدوار هستند و خوشبختانه والیبال کشور هم دارای عملکرد خوبی است و باید بتوانیم بدون حاشیه این روند صعودی را طی کنیم. 

محمودی با بیان این که نمی توان با قطعیت از روی سکو رفتن تیم ملی در المپیک صحبت کرد، گفت: تیم تلاش خود را می کند و بدون شانس هم نیست، اما باید واقع بین بود، زیرا روی سکو رفتن کار بسیار سختی است. تیم هایی مانند ونزوئلا، کانادا و ژاپن که حریفان ایران در المپیک محسوب می شوند را می توان شکست داد، اما تیم های قوی دیگری هستند که با همه توان خود حاضر می شوند و به طور قطع کار تیم ملی سخت خواهد بود. 

بازیکن سابق تیم ملی والیبال درباره سرمایه گذاری های انجام شده برای تیم والیبال در قیاس با دیگر حریفان آن گفت: با   صعود تیم باید سرمایه گذاری و برنامه ریزی های صحیحی انجام شود تا از دیگر حریفان عقب نمانیم. تیم هایی که به المپیک رسیدند، لیگ های خوبی را برگزار می کنند و تفاوت های آن ها از نظر کمی و کیفی به وضوح بیشتر از تیم ایران است.  

وی تصریح کرد: باید شرایط برای بالا رفتن کیفیت تجهیزات، مربیان و بازیکنان بیشتر شود تا به جایی برسیم که مربی هم به خارج از کشور صادر کنیم. اگر روزی به این نقطه برسیم یعنی ایران به جایگاه اصلی خود در والیبال رسیده است. محمودی با اشاره به بازی آخر تیم ملی در زمین چین که منجر به صعود آن گردید، گفت: دو تیم قوی والیبال آسیا ژاپن و کره جنوبی هستند، زیرا هم توپ گیری و دریافت اول خوبی دارند و هم از سرعت حمله بالایی برخوردار هستند و فورواردهای این تیم ها توانمند هستند و به همین دلیل بازی ایران با کره به مراتب سخت تر از بازی با چین بود. تیم چین سرمایه گذاری زیادی برای تیم خود کرده و تلاش می کند تا شرایط خوبی را برای خود مهیا کند، اما طی سال های گذشته افت کرده است. تیم چین کندتر از کره و ژاپن عمل می کرد و سرعت حمله و توپ گیری آن ها ضعیف تر از کره جنوبی بود. 

این بازیکن سابق تیم ملی اضافه کرد: زمانی که ایران تیم کره را شکست داد خیالم راحت شد و می دانستم ما می توانیم تیم چین را هم شکست دهیم و پیش بینی کرده بودم که بازی چین راحت تر از کره  باشد. 

کره جنوبی تیم بسیار خوبی را جمع کرده که زنگ خطری برای تیم ملی والیبال ما در آینده است. 

وی عملکرد سرمربی تیم ملی والیبال را مثبت ارزیابی کرد و افزود: کولاکوویچ در این دوره با هماهنگی ای که با کمک مربی های خود داشت، عملکرد خوبی ارائه کرد. فدراسیون باید کمیته فنی خوبی داشته باشد تا با مربی های رده های مختلف زنان و مردان تعامل داشته باشد، زیرا این روند به نفع سرمربی تیم ملی خواهد بود. محمودی برگزاری لیگ منظم والیبال را در بالا رفتن توان تیم ملی تاثیرگذار دانست و افزود: برگزاری لیگ مناسب به طور قطع در موفقیت تیم ملی تاثیر خواهد داشت. اگر لیگ ضعیف شود تیم ملی هم ضعیف می شود و چنانچه برنامه ریزی درستی برای لیگ صورت نگیرد و به جوانان میدان داده نشود، بازیکنان جوان انگیزه خود را از دست خواهند داد . تیم ملی چکیده و برگرفته لیگ است زیرا بازیکنان در لیگ آماده و ستاره می شوندو با برگزاری لیگ موفق به موفقیت در تیم ملی هم دست پیدا می کنیم.