آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

قطع پیامک سیم کارت هایی که اسپم می فرستند

ایسنا : به گفته مدیر کل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری، درصورتی که تخلف سیم کارتی که پیامک تبلیغاتی مزاحم ارسال می کند، آشکار شود، نه تنها امکان ارسال پیامکی آن سیم کارت غیرفعال می شود، بلکه ارسال پیامک تمامی سیم کارت هایی که به اسم آن فرد باشد نیز غیرفعال خواهد شد.

برای جلوگیری از ارسال پیامک های تبلیغاتی، راه های مختلفی از جمله استفاده از سامانه ستاره800 مربع (#800*) که برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که از طریق سامانه های ارسال پیام کوتاه و با سرشماره های مختلف برای مشترکان تلفن همراه ارسال می شد، ایجاد شد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) نیز سامانه 195 را برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی کرد.مسدود کردن خطوط شخصی پس از اینکه کسب وکارها با مسدود شدن سرشماره های پیامکی، به ارسال پیامک تبلیغاتی با خطوط شخصی اقدام کردند، اتفاق افتاد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم گرفت سامانه 195 را برای مقابله با پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شوند، راه اندازی کند.کاربران درصورت مواجهه با پیامک هایی که به ارسال پیامک های تبلیغاتی با شماره شخصی اقدام می کنند، می توانند شماره مورد نظر را به سامانه 195 ارسال کنند تا روند مسدود کردن سیم کارت های مزاحم را تسریع کنند. از سوی دیگر، مسدود کردن سرشماره های شخصی بدون شکایت از طرف کاربران، از طریق شناسایی رفتار سیم کارت هایی که تنها به ارسال پیامک های انبوه اقدام می کردند و استفاده های دیگری از جمله تماس و پیامک نداشتند هم راه دیگری برای جلوگیری از ارسال پیامک های مزاحم با شماره های شخصی بود. بر این اساس، طبق آخرین آمار منتشره توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد خطوط شخصی قطع شده به دلیل مزاحمت پیامکی به 218 هزار و 93 سیم کارت رسیده است.

مکالمات درون شبکه تلفن همراه در مناطق سیل زده رایگان شد

ایسنا : مکالمات درون شبکه همراه اول و ایرانسل در شهرها و روستاهای سیل زده سیستان و بلوچستان رایگان شد.

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان جنوب کشور طی اطلاعیه ای اعلام کرد در راستای مسوولیت اجتماعی و تسهیل ارتباطات در آن مناطق، کلیه مکالمات درون شبکه (به مقصد همراه اول و تلفن ثابت) تا پایان روز جمعه 27دی  در شهرهای کنارک، نیک شهر، فنوج، قصرقند، چابهار، سرباز، میرجاوه و دلگان و روستاهای این مناطق رایگان است.پیش از این همراه اول در مواجهه با حوادث غیرمترقبه استان های مختلف کشور نیز امکان برقراری مکالمات رایگان را برای مشترکان درگیر فراهم کرده بود.اپراتور دوم تلفن همراه هم اعلام کرد مکالمه های درون شبکه تمامی مشترکان ایرانسل در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، تا پایان روز چهارشنبه 25 دی رایگان است.ایرانسل اعلام کرد با هدف تسهیل ارتباطات و کمک به کاهش آلام سیل زدگان عزیز اهل استان سیستان و بلوچستان، تمامی مکالمه های درون شبکه ایرانسل از آغاز بامداد امروز 23 دی، تا پایان روز چهارشنبه 25 دی ماه در مناطق آسیب دیده از سیل از جمله میرجاوه، فنوج، کنارک، نیکشهر، قصرقند، دلگان، چابهار و سایر مناطق سیل زده و روستاها و جاده های اطراف رایگان است.با توجه به اعلام هشدار وقوع سیل، تیم فنی ایرانسل پیش از جاری شدن سیلاب، در مناطق آسیب دیده حضور یافته و با بررسی شرایط و رفع آسیب های احتمالی ناشی از سیل، بر حفظ پایداری شبکه و برقراری ارتباط در شرایط دشوار سیلاب، نظارت می کند. شبکه ایرانسل کماکان در حالت طبیعی و پایدار قرار دارد. همچنین محمدرضا بیدخام در گفت وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه به دنبال وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان در دو روز گذشته، شبکه مخابراتی در 2 شهرستان پیشین و فنوج این استان، دچار اختلال شده است، گفت: تمامی تلاش برای رفع این خرابی ادامه دارد اما به دلیل آنکه حجم آب زیاد است، حل مشکل زمان بر خواهد بود.

مرورگر فایرفاکس را به روزرسانی کنید

خبرگزاری مهر : به دنبال شناسایی یک آسیب پذیری بحرانی در فایرفاکس، مرکز ماهر نسبت به لزوم به روزرسانی این مرورگر اینترنتی هشدار داد.

این نقص بحرانی با شناسه «CVE-2019-17026»، ناشی از نوعی آسیب پذیری type confusion vulnerability در کامپایلر IonMonkey just-in-time) JIT) در SpiderMonkey موتور جاوااسکریپت است. به طور کلی این نوع آسیب پذیری زمانی رخ می دهد که کد برنامه، از objectsهای ارسالی، کورکورانه و بدون بررسی نوع آنها استفاده کرده و به مهاجمان اجازه می دهد تا موجب از کار افتادن این برنامه یا اجرای کد موردنظر خود شوند. پیش از این نیز، موزیلا نسخه های Firefox 72.0.1 و Firefox ESR 68.4.1 را جهت رفع یک آسیب پذیری در این مرورگر منتشر کرده بود. موزیلا بدون آشکار ساختن جزئیات و نیز حملات احتمالی این نقص امنیتی اذعان داشت که «اطلاعات غلط در کامپایلر IonMonkey JIT جهت تنظیم عناصر ارائه، می تواند علت این نوع از آسیب پذیری باشد.» این به آن معناست که این مساله در موتور آسیب پذیر جاوااسکریپت، می تواند توسط یک مهاجم از راه دور برای فریب کاربر به بازدید از یک صفحه وب مخرب و سپس اجرای کد دلخواه خود روی سیستم و در چارچوب برنامه، مورد اکسپلویت قرار گیرد. این آسیب پذیری توسط محققان امنیت سایبری ATA360 Qihoo به موزیلا گزارش شده و هنوز هیچ اطلاعاتی از آنها درباره تحقیقات، یافته ها و اکسپلویت این آسیب‎پذیری منتشر نشده است.  اگرچه مرورگر فایرفاکس به طور پیش فرض و خودکار به روزرسانی ها را اعمال می کند و پس از راه اندازی مجدد آن، نسخه جدید در دسترس است، اما کاربران می توانند از مسیر منو و مراجعه به آیکون help مرورگر خود آن را به روزرسانی کنند.