آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
دیپلماسی
۵
سوژه روز

گزارش سی ان ان از «عین الاسد»

وقتی امریکایی ها به پناهگاه های صدام فرار کردند

شبکه «سی ان ان» روز دوشنبه در گزارشی در مورد پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران به امریکا، به پایگاه «عین الاسد» رفته و با نظامیان حاضر در این پایگاه گفت وگو کرده است. به گزارش فارس، در این گزارش هر چند بار دیگر ادعای امریکا مبنی بر آسیب ندیدن نظامیان این کشور در این حمله تکرار شده، اما روایت هایی از هراس و وحشت نیروهای امریکایی از حمله موشکی ایران ارایه شده است.

این گزارش با تصویری از لحظه برخورد چند موشک ایران با پایگاه عین الاسد آغاز می شود. خبرنگار سی ان ان در این مورد می گوید: «نیروهای امریکایی به اینکه در طرف دریافت کننده این حملات قرار داشته باشند، عادت ندارند. آنها معمولا در طرف شلیک کننده هستند.» یکی از نظامیان امریکایی حاضر در این پایگاه در مورد لحظه حمله می گوید: «خب، نمی خواهم دروغ بگویم؛ من در آن لحظه ترسیده بودم.» وی البته ادعا می کند که اغلب نیروهای امریکایی حاضر در این پایگاه از بیم حمله موشکی ایران از قبل به پناهگاه رفته بودند. خبرنگار سی ان ان اشاره می کند که ارتش امریکا در آن شب نگران بوده است که ایران برای هدف قرار دادن این پایگاه، علاوه بر حمله موشکی، به تهاجم زمینی، حملات راکتی و خمپاره ای هم متوسل شود.

در این گزارش خوابگاه های نظامیان امریکایی که حالا به کلی تخریب شده، نمایش داده و عنوان می شود: «هر شب دیگری بود، بخشی از 2500 نیروی نظامی و پیمانکار [امریکایی] در منطقه ای حضور داشتند که هدف قرار گرفت.» «تیم کارلند» از فرماندهان نظامیان امریکایی در این پایگاه می گوید از بیم حملات راکتی ایران نیروهای امریکایی در پایگاه پخش شده اند و تلاش شده تا نیروها نزدیک به یکدیگر نباشند تا از این طریق احتمال آسیب جانی کاهش یابد. علاوه بر این اغلب نیروها به پناهگاه منتقل شده اند؛ پناهگاه هایی که ساخت آن به دوران صدام، دیکتاتور معدوم عراق باز می گردد. خبرنگار سی ان ان می گوید: «ساعت 11 کسانی که می توانستند شروع به پناه گرفتن در پناهگاه هایی کردند که توسط دشمن سابق ساخته شده بود. این یک پناهگاه دوران صدام است.»

«استیسی کولمن» از دیگر فرماندهان نظامی امریکا در این پایگاه می گوید: این پناهگاه ها برای مقاومت در برابر حملات موشک های بالستیک طراحی شده بودند، با این وجود شدت حملات به حدی بوده که با هر برخورد در پناهگاه ها به داخل متمایل می شده است. به گفته سی ان ان حتی بعد از آغاز حملات هنوز ده ها نفر از نیروهای امریکایی در محوطه باز و در مواضع تعریف شده خود حضور داشته اند و بعضا در پناهگاه های کوچکی بوده اند که برای حملات راکتی و خمپاره ای طراحی شده بود، نه حملات موشک های بالستیک. «مارک ریجون» از نظامیان امریکایی که خارج از پناهگاه بوده، می گوید: «داشتم روی شن ها راه می رفتم که در سمت شرق آسمان یک خط نارنجی دیدم. با تمام سرعت شروع به دویدن کردم و فریاد زدم «دارد می آید» به نوعی به همه هشدار دادم و بعد هم که [موشک] اصابت کرد.»

در ادامه این گزارش تصاویری از محل استقرار نیروهای واحد پهپادی امریکا پخش می شود. به گفته خبرنگار سی ان ان این محل به کلی در آتش سوخته است. یکی از نظامیان امریکایی حملات موشکی ایران را «ترسناک» توصیف کرده و به خبرنگار سی ان ان توضیح می دهد که خوابگاهی که او به طور معمول در آن اقامت داشته هدف حمله قرار گرفته و به کلی نابود شده است. سی ان ان در این رابطه نوشته است: «آن شب مثل هیچ شب دیگری در این پایگاه نبود. آنها حدود دو ساعت در پناهگاه بودند و توان مقابله و پاسخ نداشتند.» خبرنگار این شبکه به قدرت موشک های ایران هم اشاره کرده و می گوید شدت انفجارها به حدی بوده است که به عنوان نمونه یک دیوار 4 تنی را از جا کنده و نابود کرده است.سی ان ان در پایان این گزارش با بیان اینکه این پایگاه هنوز هم از بیم حملات نیروهای متحد ایران در حالت آماده باش قرار دارد، می گوید: «حتی برای کسانی که پیش از این جنگ حضور داشته اند، این [حمله] شبیه هیچ میدان نبرد دیگری نبود. احساس فراگیر درماندگی که هنگام حضور زیر حملات موشکی به انسان دست می دهد و اینکه در برابر دشمنت بی دفاع باشی. حمله ای که می تواند دوباره رخ دهد، حتی اگر شبیه این نباشد.»