آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
دیپلماسی
۵

خبر

دستور اولیه ترور 7ماه پیش صادر شد

در حالی که مقام های امریکایی در توجیه ترور سردار «قاسم سلیمانی» مدعی شده اند که سردار سلیمانی در تدارک یک حمله گسترده علیه مواضع امریکا بوده، اطلاعاتی که شبکه «ان بی سی» روز گذشته منتشر کرده نشان می دهد دستور مقدماتی این ترور ماه ها پیش صادر شده است. به گزارش فارس، این شبکه به نقل از پنج مقام کنونی و سابق دولت امریکا نوشته است که «دونالد ترامپ» رییس جمهور امریکا هفت ماه پیش به مقام های دولت مجوز داده است که اگر «حملات ایران یا نیروهای مورد حمایت ایران» به مرگ امریکایی ها منجر شد، سردار سلیمانی ترور شود. براساس این گزارش، ترامپ البته دستور نهایی انجام عملیات را به امضای خود منوط کرده است. این گزارش در حالی منتشر می شود که ترامپ این هفته در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» ادعا کرد که سردار سلیمانی در حال طرحی عملیاتی بوده که در جریان آن به چهار سفارت امریکا در جهان حمله می شده است. این در حالی است که مارک اسپر وزیر دفاع امریکا عملا این ادعا را تکذیب کرد و گفت اطلاعات مشخصی که نشان دهد ایران برای حمله به چهار سفارت آماده می شده، دریافت نکرده است. ادم شف رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان امریکا که نماینده دموکرات ایالت «کالیفرنیا» است در مصاحبه با شبکه «سی بی اس نیوز» تصریح کرد که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا و مقام های ارشد دولت وی، دروغ بافی می کنند تا حمله تروریستی به سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را توجیه کنند.

حمایت ترامپ از اعتراضات در ایران

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا یکشنبه شب بار دیگر درباره ایران توییت کرد و با اشاره به اظهارات «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی امریکا نوشت: «مشاور امنیت ملی (کاخ سفید) اشاره کرد که تحریم ها و اعتراضات در ایران، گلوی این کشور را گرفته است و آنها را مجبور به مذاکره خواهد کرد. در واقع، من اهمیتی نمی دهم اگر آنها مذاکره کنند. کاملا بستگی به آنها دارد اما نه به سلاح اتمی دست پیدا می کنند نه معترضان را می توانند بکشند.»

به گزارش فارس، رابرت اوبراین روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت که دونالد ترامپ با فارسی توییت کردن حمایت خود از اعتراضات در ایران را نشان داده است و همچنان به حمایت های خود ادامه خواهد داد.

مشاور امنیت ملی امریکا همچنین گفت: «سیاست فشار حداکثری امریکا علیه ایران کارایی خود را نشان داده و رشد اقتصادی ایران منفی 10 درصد شده است و این کشور که پیش تر روزانه سه تا 4 میلیون بشکه نفت تولید می کرد صادرات نفتی اش به شدت کاهش یافته است. ایران هیچ گزینه ای جز اینکه به میز مذاکره بازگردد، ندارد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافق وحشتناکی بود که تعدادی از محدودیت های آن پس از گذشت زمان متوقف می شد و بر اساس این توافق تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در پایان سال 2020 به پایان می رسد و ایران می تواند جنگنده ها و تانک های پیشرفته و دیگر تسلیحات را خریداری کند.»