آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
جهان
۶
آمریکا

شمارش معکوس برای انتخابات درون حزبی امریکا آغاز شد

آیووا؛ سکوی پرتاب

میثم سلیمانی

انتخابات امریکا از فوریه سال 2020 وارد فاز جدیدی می شود چراکه انتخابات درون حزبی از ایالت آیووا آغاز و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. ماه های سخت و نفسگیر که راهی بسیار سخت پیش روی نامزدهای حزب دموکرات قرار دارد. باید ایالت به ایالت مبارزه کنند تا اینکه مشخص شود کدام یک از آنها به عنوان نامزد نهایی حزب برای انتخابات 2020 که در نوامبر برگزار می شود، معرفی می شود. نامزد نهایی باید با دونالد ترامپی مبارزه کند که بسیاری منتظر هستند، ببینند که در ژانویه سال 2021 برای دومین بار سوگند ریاست جمهوری یاد می کند یا اینکه یک رییس جمهور جدید در امریکا روی کار خواهد آمد. در این میان اما دموکرات ها تا حدود 6 ماه در راس اخبار قرار خواهند داشت.

اما اولین ایستگاه که آیووا نام دارد برای نامزدی که قصد پیروزی در انتخابات را دارد بسیار تعیین کننده است. ایالتی که شیوه انتخابات داخلی آن نه به سبک مرسوم رای گیری بلکه به شیوه انتخاباتی خاص کاکس برگزار می شود. انتخاباتی که در هر حوزه انتخابی به سمت هر نامزد افراد بیشتری ایستاده باشد او می تواند خود را پیروز انتخابات معرفی کند. سبک انتخاباتی که ریشه در سنت های این ایالت دارد و تاکنون هیچ گاه سعی نشده، تغییر پیدا کند و همیشه نیز نتایج آن بحث برانگیز بوده است. با این حال بسیار مهم است که چه کسی در این ایالت پیروز می شود زیرا تاثیر بسزایی در کمپین نامزد پیروز خواهد گذاشت و راحت تر می تواند به راه خود ادامه دهد. در حال حاضر رقابتی بسیار سخت در آیووا به عنوان ایستگاه اول انتخاباتی دموکرات ها در جریان است.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که برنی سندرز از شانس بسیار بالایی برای پیروزی در انتخابات این ایالت برخوردار است. اما نتایج نشان می دهد که رقابت بسیار تنگاتنگی میان تمام افراد حاضر در انتخابات وجود دارد. تعدد نامزدها باعث شده که آرا به شدت پراکنده و خرد شود و به راحتی نمی توان تا روز انتخابات نتیجه نهایی را پیش بینی کرد. به خصوص سبک و شیوه عجیب انتخابات در آیووا کار پیش بینی را نیز سخت تر هم کرده است.

در آخرین نظرسنجی که سی ان ان انجام داده، نشان می دهد که برنی سندرز با 21 درصد آرا می تواند پیروز انتخابات آیووا شود و نزدیک ترین رقیب او در این نظرسنجی الیزابت وارن با 17 درصد آراست و در جایگاه های بعدی بوتجیج با 16 و بایدن با 15 درصد قرار دارند. در این میان سندرز بسیار کمپین موفقی در آیووا داشته که توانسته این گونه عمل کند و پیش بینی ها نیز حاکی از آن است که بتواند در نیوهمپشایر نیز موفق باشد. اما نمی توان از الان سندرز را پیروز انتخابات آیووا به عنوان ایستگاه اول دانست چراکه حدود 20 روز دیگر به انتخابات باقی مانده است. جو بایدن از چند وقت قبل خود برای حدود یک هفته در آیووا کمپین داشت.

اما حالا نیز دست به دامن جان کری، وزیرخارجه سابق امریکا شده تا بتواند وضعیت خود را در آیووا بهبود ببخشد زیرا اگرچه اکنون به عنوان مدعی اصلی گزینه نهایی دموکرات ها برای انتخابات 2020 محسوب می شود اما باخت او در آیووا می تواند برای او تعیین کننده باشد. جان کری که خود تجربه کمپین انتخاباتی به عنوان نامزد حزب دموکرات در سال 2004 را داشته به خوبی می داند چگونه باید در یک کمپین انتخاباتی حضوری قدرتمند داشت. هر چند که او در آن سال به جورج بوش که قصد داشت حضورش را در کاخ سفید تمدید کند، باخت اما توانست او را تا حد زیادی در انتخاباتی که او دو جنگ را پیش از آن آغاز کرده بود و در میان مردم تا آن سال جایگاه خوبی داشت به چالش بکشد. شاید تاثیر حضور او در آیووا را بتوان در نظرسنجی های آتی مشاهده کرد و باید دید بایدن می تواند به عنوان مدعی اصلی در میان دموکرات ها، نتیجه را به نفع خود تغییر دهد. در طرف مقابل برنی سندرز نیز حداقل این شانس را دارد که در دو انتخابات ابتدایی داخلی حزب دموکرات موفق عمل کند و کمپین خود را بیش از پیش تقویت کند. پیروزی او در آیووا در نیوهمپشایر قطعا به او و کمپینش برای ادامه راه کمک بسیار زیادی خواهد کرد. او کمپینش را به خوبی هدایت می کند و توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب کند. او و وارن را می توان جناح چپ حزب دموکرات دانست که قصد دارند، تغییرات اساسی به خصوص در ساختار اقتصادی امریکا ایجاد کنند.

با این حال برنی سندرز هنگامی که کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرد به دلیل اینکه برای دومین بار بود که وارد کارزار شد خیلی بعید به نظر می رسید که بتواند این مسیر را طی کند. به خصوص اینکه در این بین دچار یک عارضه قلبی نیز شد اما توانست بعد از چند روز استراحت به کمپین خود ادامه دهد. به نوشته پولیتیکو اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است اینکه بسیاری از رهبران و سازمان های مترقی امریکایی پشت سر او قرار گرفته اند. هفته گذشته دو گروه و جنبش جوانان که دنبال مبارزه با تغییرات اقلیمی هستند، پشت سر او قرار گرفتند. او حمایت عده ای از رهبران جنبش های کارگری و برخی گروه های دموکراسی خواه جوان را نیز دریافت کرده است همچنین جناح چپ حزب دموکرات عملا پشت سر سندرز قرار گرفته است. حتی نماینده های مترقی کنگره از جمله رشیده طالب و ایلهان عمر و الکساندریا اوکازیو کورتز از او رسما حمایت کردند. رشیده طالب روز یکشنبه به همراه 900 نفر یک راهپیمایی در آیووا به راه انداختند و تلاش کردند، نفرات جدیدی را به کمپین سندرز جذب کنند. ولید شاهد از جمله تئوریسین های حزب دموکرات و از افراد نزدیک به چپ گراهای حزب که هنوز هیچ نامزدی را مورد تایید قرار نداده، می گوید: من از افزایش فزاینده حمایت از سندرز متعجب نیستم چراکه بسیاری از افرادی که برای او کار می کنند، سابقه ای بسیار زیاد در سازماندهی جامعه دارند و تجربه انتخابات سال 2016 را نیز در اختیار دارند و به رشد نهضت مترقی که سندرز به راه انداخت نیز کمک کردند.

هر چند اکنون دموکرات ها با لیست بلند بالایی از نامزدها مواجه هستند اما در همین چند انتخابات اول، عیار افراد برای ادامه رقابت مشخص می شود و قطعا تعداد کمی از افراد باقی خواهند ماند و مشخص می شود که چه کسی در نهایت نامزد نهایی حزب خواهد شد. اما چیزی که مشخص است، اختلاف میان نامزدها بالای رنکینگ حزب دموکرات به حدی نزدیک است که می توان منتظر یک رقابت سخت و نفسگیر حتی سخت تر از انتخابات اصلی 2020 در انتخابات داخلی حزب دموکرات امریکا بود.