آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
جلد دوم
۷

نامزدهای نودودومین دوره اسکار اعلام شدند

جنگ جوکر با مرد ایرلندی

بهار سرلک

نامزدهای نودودومین دوره آکادمی اسکار دوشنبه صبح به وقت محلی از ساموئل گولدوین تیه تیر واقع در بورلی هیلز کالیفرنیا اعلام شدند. با اعلام نامزدهای این دوره رای دهندگان اسکار نشان دادند با رای دهندگان گلدن گلوب هم نظرند و مجذوب تریلر روانکاوانه «جوکر» شده اند.

چهار فیلم کاملا مردانه و سفیدپوست

جوکر به کارگردانی تاد فیلیپس در 11 بخش از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری برای نقش آفرینی واکین فینیکس نامزد اسکار شده است. پس از «پلنگ سیاه» که سال گذشته در بخش بهترین فیلم نامزد شد «جوکر» - که بر پایه شخصیتی از دنیای سینمایی دی سی کامیکس ساخته شده- دومین فیلم از دنیای دی سی کامیکس است که توانسته به این بخش راه یابد.

فیلم جنایی «مرد ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی، درام جنگی «1917» به کارگردانی سم مندس و نامه عاشقانه کوئنتین تارانتینو به لس آنجلس «روزی روزگاری... در هالیوود» ساخته کوئنتین تارانتینو هرکدام در 10 بخش نامزد شده اند. فیلم «قصه ازدواج» که به ماجرای جدایی یک زوج می پردازد در شاخه های بهترین بازیگری بیشترین نامزدی را کسب کرده است. کمدی سیاه «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو، فیلمساز کره ای تحسین شده که نخل طلای جشنواره کن امسال را به خانه برد در شش بخش از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامزد شده است.

با وجود حضور نامزدهای رنگارنگی که برای رسیدن به تندیس اسکار رقابت می کنند، آکادمی اسکار هنوز هم همان دیدگاه سنتی خودش را پیش گرفته و بیشترین نامزدی ها را به چهار فیلم کاملا مردانه با عواملی کاملا سفیدپوست داده است.

جای خالی فیلمسازان زن

مارتین اسکورسیزی، سم مندس، کوئنتین تارانتینو، تاد فیلیپس و بونگ جون هو نامزدهای بخش بهترین کارگردانی معرفی شده اند. پیش از اعلام نامزدهای این دوره از اسکار منتقدان چشم انتظار حضور یک فیلمساز زن در بخش بهترین کارگردانی بودند. هفتادوهفتمین دوره گلدن گلوب و جوایز انجمن کارگردانان امریکا هر دو به کلی فیلمسازان زن را کنار گذاشتند و پنج کارگردان مرد را نامزد اعلام کردند که به واکنش شدید سینماگران منجر شد. این موضوع فقط به صنعت سینمای امریکا محدود نمی شود.

اوضاع در بریتانیا به مراتب بدتر از اینهاست. هفته گذشته نامزدهای هفتادوسومین دوره جوایز آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) اعلام شدند. انگار که بفتا وظیفه داشت تاریخ را تکرار کند و برای دومین سال متوالی فهرست های بازیگری زن و مرد نقش اول و مکمل این دوره اش را خالی از حضور بازیگران سیاهپوست کند. از طرفی رای دهندگان بفتا تنوع جنسیتی را نادیده گرفته و پنج کارگردان مرد را نامزد بخش بهترین کارگردانی کرده اند. حتی در بخش بهترین فیلم اول کارگردان، تعدادی از تحسین شده ترین فیلم های این گروه به کارگردانی فیلمسازان بریتانیایی سیاهپوست نتوانستند به این بخش راه پیدا کنند. فهرست رای دهندگان بفتا با چنان واکنشی روبه رو شد که مسوولان این آکادمی وعده دادند روند رای گیری را بازبینی خواهند کرد.

انتظار می رفت گرتا گرویگ با فیلم «زنان کوچک» اقتباسی از رمانی کلاسیک به همین نام نوشته لوییزا می الکات، طلسم بخش بهترین کارگردانی را بشکند و اسمش را در تاریخ نودودوساله اسکار به عنوان ششمین فیلمساز زن نامزد جایزه بهترین کارگردانی ثبت کند. با این حال «زنان کوچک» در شش بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد اسکار شده است.

رابرت دنیرو رد شد

آکادمی اسکار برای دوبرابر کردن اعضای زن و متعلق به نژادهای مختلف، سینماگرانی حرفه ای را از آن سوی آب ها دعوت کرد. اما پس از گذشت چهار سال از این طرح، هنوز هم 68 درصد اعضای اسکار مرد و 84 درصد آن سفیدپوست هستند. امسال اسکار راه فراری برای دوری کردن از تکرار تاریخ پیدا کرده است. با قرار دادن یک هنرپیشه سیاهپوست در فهرست بخش های بهترین بازیگری که از بیست بازیگر زن و مرد نقش اول و مکمل تشکیل می شود، کار خودش را راحت کرده است.

سینتیا اریوو بازیگر سیاهپوست فیلم زندگینامه ای «هریت» نامزد بهترین بازیگر زن نقش اول شده است. او در بخش بهترین ترانه نیز نامزد شده است. اسکارلت جوهانسون که پیش از این هرگز نامزد جایزه اسکار نشده بود در این دوره در دو بخش بهترین بازیگری زن نقش اول برای نقش آفرینی شخصیت نیکول در فیلم «قصه ازدواج» و بهترین بازیگر زن مکمل برای ایفای نقش رزی بتزلر در فیلم «خرگوش جوجو» نامزد شده است. حالا جوهانسون 35 ساله به گروه بازیگرانی که در یک سال در دو بخش نامزد جایزه شده اند، پیوسته است.

رقیبان جوهانسون و اریوو در بخش بهترین بازیگری زن نقش اول سورشا رونان برای نقش آفرینی در «زنان کوچک»، «شارلیز ترون» برای ایفای نقش در «بمب خبری» و رنه زلوگر برای بازی در فیلم زندگینامه ای «جودی» هستند. در بخش بهترین بازیگری زن نقش مکمل علاوه بر جوهانسون، کیتی بیتس برای بازی در فیلم «ریچارد جوئل»، لارا درن «قصه ازدواج»، فلورنس پیو «زنان کوچک» و مارگو رابی «بمب خبری» نامزد شده اند. رنه زلوگر و لارا درن برای ایفای نقش در همین فیلم ها جایزه گلدن گلوب را به خانه بردند.

آنتونیو باندراس برای نقش آفرینی در فیلم «رنج و افتخار» به کارگردانی پدرو آلمودوار برای نخستین بار نامزد اسکار شده است. آلمودوار در این اثر زندگی خود را به تصویر کشیده و باندراس شخصیت محوری فیلم را بازی می کند. این فیلم در بخش رقابتی هفتادودومین جشنواره فیلم کن نمایش داده شد که باندراس با نشان نخل طلای بهترین بازیگری مرد به خانه بازگشت.

لئوناردو دی کاپریو برای ایفای نقش ریک دالتون، ستاره سریال های تلویزیونی دهه 1950 امریکا، در «روزی روزگاری... در هالیوود»، آدام درایور برای ایفای نقش چارلی، کارگردان تئاتر نیویورکی موفق، در «قصه ازدواج»، واکین فینیکس برای نقش آفرینی شخصیت آرتور فلک بیمار روانی و استندآپ کمدین فقیر در «جوکر» و جاناتان پیرس ایفاگر شخصیت پاپ فرانسیس نامزدهای این بخش اعلام شده اند.

از مهم ترین بازیگرانی که در این بخش نادیده گرفته شده اند باید به رابرت دنیرو، بازیگر شخصیت فرانک شیران در «مرد ایرلندی» اشاره کرد. همچنین ادی مورفی و آدام سندلر نتوانستند برای بازی در فیلم های «دولمایت اسم من است» و «جواهرات تراش نخورده» نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد شوند.

برد پیت برای ایفای نقش کلیف بوث در فیلم «روزی روزگاری... در هالیوود» نامزد بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شده است. برد پیت 56 ساله برای به دست آوردن این تندیس با تام هنکس برای ایفای نقش در «روزی زیبا در محله»، آنتونی هاپکینز برای نقش آفرینی در «دو پاپ»، آل پاچینو و جو پشی بازیگران «مرد ایرلندی» رقابت می کند.

نخستین رکورد نامزدی نت فلیکس در اسکار

نودودومین دوره اسکار تقابل میان هالیوود قدیم و جدید را به تصویر خواهد کشید: نت فلیکس با 24 نامزدی در صدر قرار گرفت اما استودیوهای سنتی یک قدم از آن عقب ماندند.

نت فلیکس در این دوره از اسکار برای نخستین بار صدرنشین کمپانی های سازنده فیلم می شود. این رسانه غول جاری تازه واردی است که سال گذشته توانست بهترین نامزدی فیلم «رما» را به دست بیاورد. نخستین باری که نت فلیکس با اسکار به خانه بازگشت سال 2018 بود که «ایکاروس» جایزه بهترین مستند را دریافت کرد. امسال فیلم هایی مثل «دولمایت اسم من است» که بازگشت ادی مورفی، بازیگر و کمدین را به سینما رقم زده، نامزد هیچ جایزه ای نشده است و این رسانه جاری رکوردش را در این دوره با فیلم های «قصه ازدواج»، «مرد ایرلندی» و «دو پاپ» ثبت کرده است.

دیزنی با 23 نامزدی در جایگاه دوم ایستاده است و سونی که عهده دار تولید فیلم «روزی روزگاری... در هالیوود» است در 20 بخش نامزد شده است.

هفته گذشته در هفتادوهفتمین دوره مراسم گلدن گلوب، نت فلیکس با 17 نامزدی در بخش های سینمایی با دو جایزه این مراسم را ترک کرد. حتی رای دهندگان گلدن گلوب حاضر نشدند «مرد ایرلندی» اسکورسیزی را با بازی های درخشان پاچینو و پشی تحسین کنند و عوامل این فیلم را که در پنج بخش نامزد شده بود، دست خالی روانه خانه کردند. در آن مراسم هالیوود، نت فلیکس را کنار زد. باید دید اسکار هم همین رویه را برای روبه رو شدن با غول رسانه جاری پیش می گیرد یا مثل سال گذشته بهترین جوایزش را به اثری از نت فلیکس اهدا می کند.