آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
هنر و ادبیات
۸
سینما

چگونگی ادامه اکران فیلم ها در گفت وگو با سخنگوی شورای صنفی نمایش

سینما در روزهای آینده

تینا جلالی

طبق آخرین مصوبات شورای صنفی نمایش از چهارشنبه این هفته دو فیلم جدید «اولین امضا برای رعنا» به کارگردانی علی ژکان و «امیر» اولین ساخته نیما اقلیما به چرخه اکران اضافه می شوند.

همچنین بنا بر تصمیم شورای صنفی نمایش کف فروش فیلم های در حال اکران در جلسه آینده مورد بررسی قرار می گیرد و تا هفته آینده نمایش تمام فیلم ها در سینماهای سراسر کشور ادامه پیدا می کند.

اما با توجه به شرایطی که این روزها در جامعه حاکم است، این پرسش به وجود می آید که چگونگی ادامه اکران فیلم ها در سینماها با چه وضعیتی همراه است؟ آیا مسوولان سینما برای نجات گیشه بعضی فیلم ها در راستای کمک به بازگشت سرمایه تدبیری خواهند اندیشید؟ با غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش تماس گرفتیم که او به «اعتماد» گفت: «معمولا شورای صنفی اکران در تمام جلسات خود ابعاد و وضعیت اکران را از جهات مختلف مورد بررسی قرار می دهد و هر هفته درباره اینکه اکران چه فیلم هایی در سینماها ادامه پیدا کند، تصمیم گیری می کند.»

او با بیان اینکه معمولا از ماه آذر به بعد تراکم اکران فیلم ها در سینماها بیشتر و چرخه نمایش در جذب مخاطب پتانسیل کمتری دارد، بیان کرد: خودتان در نظر بگیرید که همین پیچیدگی خودش، شرایط ویژه را برای اکران تحمیل می کند.

او در پاسخ به ادامه وضعیت اکران فیلم ها در شرایط به وجود آمده توضیح داد: «نمی توانم بگویم که اتفاقات اخیر در جذب مخاطب به سینماها بی تاثیر بوده برای اینکه بخشی از موقعیت عمومی جامعه دچار بحران شده اما به هر جهت سینما روند خود را ادامه می دهد. در سال های مختلف تجربه ثابت کرده فیلم های خوب در شرایط خاص مخاطب خود را داشته اند، کما اینکه در شرایط فعلی هم فیلم های «بیست و سه نفر» و «مطرب» و «جهان با من برقص» در جذب گیشه موفق بوده اند.»

به اعتقاد سخنگوی شورای صنفی نمایش فیلم خودش باید ظرفیت و پتانسیل جذب مخاطب را داشته باشد. به گفته فرجی در همین شرایط سخت اکران دو فیلم کودک «بنیامین» و «منطقه پرواز ممنوع» با سانس های کم به فروش های بالای سه میلیارد تومان دست پیدا کردند: «درست است که فروش فیلم ها به شدت و حدت 6 ماه ابتدایی سال نیست، اما سینما مخاطبان خود را دارد و بعد از عبور از بحران تماشاگران دوباره به تماشای فیلم های روی پرده خواهند نشست.»

در ادامه صحبت های فرجی به این نکته اشاره کنیم که فیلم های «سونامی» اولین ساخته میلاد صدرعاملی و با موضوع ورزش، واپسین ساخته فریدون جیرانی با نام «آشفتگی»، فیلم «مشت آخر» به کارگردانی مهدی فخیم زاده، فیلم «خداحافظ دختر شیرازی» به کارگردانی افشین هاشمی دیگر فیلم هایی هستند که این روزها بر پرده سینماها نمایش داده می شوند و مجموع فروش این فیلم ها بعد از چند هفته هنوز به پانصد میلیون تومان نرسیده است. در چنین شرایطی دو فیلم اجتماعی دیگر هم قرار است از چهارشنبه این هفته به چرخه اکران بپیوندند که آن هم معلوم نیست با حال و فضایی که این دو فیلم دارند، بتوانند در جذب مخاطب موفق باشند.