آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
اقتصادی
۹
نفت

بازگشت تمرکز

گروه اقتصادی : بازار نفت دیگر تمرکز خود را از کاهش تنش ها میان کشورهای خاورمیانه برداشته و تنها به معادلات ساختاری توجه می کند؛ به طوری که روز گذشته، عامل افزایش اندک قیمت نفت در معاملات ابتدایی بازارهای جهانی نفت خام، امضای توافقنامه تجاری اولیه ایالات متحده و چین بود.

به عبارت دیگر، برخلاف هفته گذشته که علت افزایش قیمت ها، ترس بازار از احتمال کاهش عرضه نفت بود، این هفته افزایش قیمت ها با امید به رشد اقتصادی جهان و افزایش تقاضا برای نفت تقویت می شود و رفتارها هیجانی نیست.قیمت معاملات آتی هر بشکه نفت خام شاخص برنت در روز گذشته به بیش از 65 دلار و 21 سنت رسید و در زمان تنظیم این گزارش 65.01 دلار بود. قیمت هر بشکه نفت خام شاخص WTI نیز 59.06 دلار در بشکه بود. به گزارش رویترز، کیم رائه، تحلیلگر کالا در شرکت سامسونگ فیوچرز در این باره اظهار کرد: احتمال مناقشه در منطقه از میان رفته است و در هفته جاری امضای قرارداد تجاری امریکا و چین که انتظار می رود تقاضا برای نفت را تقویت کند، از قیمت ها پشتیبانی خواهد کرد.

فاز نخست توافق تجاری میان امریکا و چین قرار است روز چهارشنبه در واشنگتن امضا شود. با توجه به احتمال کاهش تنش تجاری بین امریکا و چین، دو مصرف کننده عمده نفت جهان، قیمت ها از مدار کاهشی خارج شده است.

تهدید چین در مورد خرید نفت ایران

مساله دیگری که بازار نفت به آن توجه می کند، تحریم های امریکاست. اگرچه پکن و واشنگتن به توافق تجاری نزدیک هستند اما یک تارنمای امریکایی اعلام کرد که واشنگتن، چین را تهدید کرده که در صورت تداوم خرید نفت ایران، با تحریم روبه رو خواهد شد.به گزارش تارنمای فاکس بیزنس، استیو منوچین، وزیر خزانه داری امریکا مدعی شد که در حال همکاری با پکن برای قطع انتقال حداقلی صادرات نفت ایران به چین است.وی عنوان کرد: «بخش عمده باقی مانده خریدهای نفتی از ایران توسط چین انجام می شود. با مقامات چینی مذاکره کردم. آنها با هیاتی برای دیدار و مذاکره با ما و مقامات وزارت خارجه به امریکا سفر کردند. آنها تمامی خریدهای نفتی شرکت های دولتی را قطع کردند و ما در حال همکاری نزدیک با چینی ها برای حصول اطمینان در قطع تمامی فعالیت های نفتی بیشتر هستیم. چین نیز همانند دیگر کشورها و نهادها ممکن است با این تحریم ها روبه رو شود. ما برخی از شرکت های کشتیرانی آنها را تحریم کرده ایم.»روزنامه «گاردین» چندی قبل در این زمینه نوشت، سازمان بین المللی دریایی اعتقاد دارد که چین فعالیت های خود را پنهان می کند و به دلیل ترس از تحریم ها اعلام نمی کند که چه نفتکش هایی به سمت بنادر چین در حرکت هستند.به نوشته گاردین، ایران تنها کشور نفت خیزی است که ایالات متحده نمی تواند سیاست های خود را بر آن تحمیل کند. از طرف دیگر برای چین هم تامین نیازهایش به انرژی بسیار مهم است. با این حال، حجم تجارت امریکا و چین هم با دیگر کشورها قابل مقایسه نیست.