آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
نیرو
۲۲
خبر بنگاه ها

رقابت منفی تولید کنندگان سیم و کابل

گروه بنگاه ها: رقابت برای کاهش هزینه ها و محدودیت های صادراتی، موجب پایین آمدن نرخ سود کارخانه های تولیدکننده سیم و کابل شده است. امیررضا اکبریان مدیرعامل شرکت سیم و کابل شاهین با اعلام این موضوع به «دنیای اقتصاد» گفت: به رغم افزایش 30درصدی هزینه های ثابت، پیش تر اگر برای شرکت در یک پروژه و انجام آن 10 درصد سودآوری را در نظر می گرفتیم، هم اکنون مجبوریم بسیاری از سفارش ها را با سود 7 درصد انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی شرکت درحال حاضر تولید 500 تن سیم و کابل مسی و 100 تن سیم و کابل آلومینیوم در سال است، افزود: متاسفانه به دلیل وضعیت نامساعد اقتصادی، از ابتدای سال 1396 تا پایان سال 1397 نه تنها نتوانستیم به ظرفیت اسمی دست پیدا کنیم، بلکه مجبور به تعدیل نیرو شدیم. درحال حاضر، با 50 درصد ظرفیت نامی مشغول تولید هستیم. مدیرعامل شرکت سیم و کابل شاهین تصریح کرد: افزایش هزینه های جاری شرکت، افزایش ناگهانی نرخ ارز، تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران و به دنبال آن محدود شدن مراودات تجاری با دیگر کشورها، حضور شرکت های فاقد شناسنامه به بازار و... از دیگر مشکلات مهم صنعت سیم و کابل کشور است. اکبریان درباره رعایت استانداردهای لازم برای تولید سیم و کابل گفت: متاسفانه در طول چهار دهه گذشته نظارت بر بازار سیم و کابل آن طور که باید انجام نشده و پس از افزایش هزینه های تولید و بهای تمام شده کالا، برخی از دلالان و سودجویان اقدام به تولید محصول با کیفیت پایین و جعل برندهای معتبر کردند. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت پرداخت ها در صنعت سیم و کابل گفت: خوشبختانه وضعیت پرداخت های مشتریان به شرکت های تولیدکننده سیم و کابل در مجموع خوب است و از این بابت خیلی مشکلی نداریم. مدیرعامل شرکت سیم و کابل شاهین با بیان اینکه کمبود نقدینگی تبدیل به یک چالش اساسی برای اقتصاد ایران شده، افزود: مشکلی که هم اکنون صنعت سیم و کابل کشور را به چالش کشیده، کاهش میزان سفارش ها به دلیل ناتوانی مشتریان در بحث تامین مالی و کمبود نقدینگی است. این موضوع باعث افزایش عرضه نسبت به تقاضا در بازار شده و شرکت های تولیدکننده ضربه سنگینی را متحمل شدند.اکبریان ادامه داد: فعالیت تولیدی در ایران کار بسیار دشواری است و به محض اینکه هیات مدیره یا مدیرعامل یک بنگاه تولیدی کوچک ترین اشتباهی کند، کارخانه یا آن واحد تولیدی وضعیت بحرانی پیدا می کند.

وی با اشاره به راهکارها و پیشنهادهایی که می تواند مشکلات صنعت سیم و کابل را حل کند، افزود: ایجاد ثبات قیمتی در بازار مواد اولیه، تامین سرمایه در گردش ارزان از سوی بانک ها و اعطای امتیازات خاص از سوی ادارات و دستگاهای مرتبط از جمله وزارت صنایع، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی به تولیدکنندگان می تواند کمک بزرگی به منظور حمایت از تولیدکننده و تولیدات داخلی باشد. مدیرعامل شرکت سیم و کابل شاهین تصریح کرد: همان طور که اطلاع دارید قوانین و مقررات این سازمان ها در همه شرایط رونق، رکود، تورم و تحریم یکسان است؛ انعطاف یا مشروط کردن قوانین در مقاطع زمانی حساس، می تواند راهکار مناسبی به منظور حمایت از تولیدکنندگان در وضعیت های بحرانی باشد. وی با اشاره به برنامه های توسعه ای شرکت سیم و کابل شاهین گفت: در سال 1388، دو طرح توسعه ای 6 و 5/ 1 میلیون یورویی را آغاز کردیم. واردات یک دستگاه غلاف سرب و سه دستگاه نسل جدید، مهم ترین قسمت این دو طرح توسعه ای بود که متاسفانه 10 سال به دلیل برخی مشکلات در کشور امارات مانده است. امیدوارم در آینده نزدیک این دو طرح توسعه ای تعیین تکلیف شده و سرمایه ما نیز به چرخه تولید بازگردد. اکبریان درباره صادرات محصولات سیم و کابلی به کشورهای همسایه گفت: درحال حاضر به دلیل محدودیت های تجاری که اقتصاد ایران با آن درگیر است، امکان صادرات محصول جز به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ازبکستان و عراق و... وجود ندارد. دلیل دیگری که سایرکشورهای توسعه یافته تمایلی به استفاده از سیم و کابل ایرانی ندارند، تکنولوژی محصولات ما نسبت به نمونه های مشابه خارجی است. مدیرعامل شرکت سیم و کابل شاهین با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت های این شرکت گفت: شرکت تولیدی سیم و کابل شاهین با بهره گیری از تجربیات و مدیران متخصص در صنعت برق و مخابرات در سال 1372 با نصب پیشرفته ترین ماشین آلات داخلی و خارجی در زمینی به وسعت 35هزار مترمربع راه اندازی شد. در ادامه با اجرای فاز اول توسعه کارخانه، علاوه بر افزایش تولید و ارتقای کیفیت محصولات، موفق به اخذ گواهینامه کیفیت مدیریت ISO9001:2000 و تاییدیه های متعدد از مراجع ذی صلاح مانند موسسه استاندارد، پژوهشگاه نیرو، شرکت های برق منطقه ای و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شدیم.  اکبریان با بیان اینکه در سال های 82، 83 و 86 به عنوان واحد نمونه استاندارد انتخاب شدیم، تصریح کرد: شرکت تولیدی سیم وکابل شاهین با توجه به سرعت تحولات و پیشرفت صنایع برق و مخابرات، تمامی تلاش خود را به منظور ارتقا و بهبود کیفیت تولیدات با استفاده از مجرب ترین و متخصص ترین کارشناسان این صنعت به کار گرفته و با استفاده از آخرین متدها و استانداردهای این صنعت در نظر دارد علاوه بر جلب رضایت مشتریان و بالابردن توان رقابتی شرکت، زمینه حضور در بازارهای جهانی را فراهم کند. وی با اشاره به محصولات تولیدی این شرکت، گفت: کابل های برق با عایق    PVC-XLPE، کابل های غلاف سرب، کابل های شیلددار (CWB،CWS،CTS)، کابل های مسلح (SWB،SWA،DTA)، کابل های آلومینیوم(NAYY)، کابل های خودنگهدار ABC، کابل های ابزار دقیق، کابل های کواکسیال و کابل های مقاوم در برابر حریق، مهم ترین محصولات شرکت تولیدی سیم و کابل شاهین هستند.