آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
خبر
۸

خبر

پیام رهبر انقلاب درباره سیل سیستان و بلوچستان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری : در پی مشکلات پدیدآمده از بارندگی های شدید در سیستان و بلوچستان و برخی نقاط جنوب شرقی کشور، حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی دستگاه های دولتی و مجموعه های مردمی را به یاری هرچه بیشتر مردم عزیز آن مناطق فراخواندند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بارندگی های شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب گرفتگی مشکل ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت بار انجامیده است، ایجاب می کند که در کنار خدمات رسانی قابل تقدیری که تاکنون صورت گرفته است، دستگاه های دولتی و مجموعه های مردمی هرچه بیشتر به یاری مردم عزیز آن سامان شتافته از وقوع خسارت های بیشتر جلوگیری نمایند. از خداوند متعال خیر و برکت ماندگار برای همگان مسالت می کنم.

سیدعلی خامنه ای، 23 دی

ابلاغ مصوبه سه فوریتی مقابله با آمریکا

تسنیم : حسن روحانی رئیس جمهور، قانون اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا را که در جلسه علنی روز سه شنبه 17 دی 1398 تصویب شد، به دستگاه های ذی ربط ابلاغ کرد. این قانون در سه ماده در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است.

جهانگیری در دیدار نخست وزیر سوریه: انتقام واقعی خروج آمریکا از منطقه است

تسنیم : معاون اول رئیس جمهور در دیدار عماد خمیس نخست وزیر سوریه گفت: آمریکایی ها بر اساس خوی استکباری خود سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند.

اسحاق جهانگیری دیروز در نشست مشترک هیات های عالیرتبه ایران و سوریه اظهار کرد: دخالت های بی جای کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است و آمریکا با تشکیل گروه های تروریستی نظیر داعش جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشورهای عراق و سوریه انجام داده است. وی با تاکید بر اینکه انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در راس آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آنها از منطقه است، گفت: خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیرو های آمریکایی در این کشور اتخاذ کرد که امیدوارم این موج در سایر کشور های اسلامی منطقه نیز شکل بگیرد.

جهانگیری در منزل دو تن از جان باختگان سقوط هواپیما

همچنین معاون اول رئیس جمهوری بعدازظهر دیروز با حضور در منزل محمدحسین و زینب اسدی لاری دو تن از جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، ضمن عرض تسلیت و اظهار همدردی با خانواده داغدار آنان از خداوند برای این خانواده و همه کسانی که عزیزی را دراین حادثه اسفناک از دست داده اند، طلب صبر کرد. محمد حسین و زینب اسدی لاری فرزندان دکتر محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودند که در حادثه اخیر سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین جان خود را از دست دادند.

رئیس قوه قضائیه خبر داد: بررسی سقوط هواپیما در سازمان قضایی نیروهای مسلح

ایسنا : رئیس قوه قضائیه با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تاکید کرد که به هیچ عنوان اجازه موج سواری و سوءاستفاده عده ای معدود از خون قربانیان این حادثه را نخواهیم داد. سیدابراهیم رئیسی دیروز در جلسه شورای عالی قوه قضائیه سقوط پرواز 752 تهران - کی یف را اتفاقی ناگوار و غم انگیز دانست و با بیان اینکه حقیقتا غم بزرگی بر دل همه مردم و مسوولان نشست، تاکید کرد: یکی از ابعاد مهم این حادثه، مساله حقوقی آن است که باید دنبال شود؛ لذا همه مردم عزیز مطمئن باشند که تمامی حقوق مادی و معنوی جان باختگان و خانواده های این عزیزان، به صورت کامل استیفا خواهد شد و اراده نظام نیز بر این استوار است.رئیسی، رسیدگی قضایی به این حادثه را یکی دیگر از ابعاد مهم آن برشمرد و ادامه داد: رسیدگی های ابتدایی در کمیسیون های تخصصی و فنی انجام شد و ادامه بررسی ها را به سازمان قضایی نیروهای مسلح واگذار کردیم و تاکید ما، اجرای عدالت در این خصوص بدون هیچ گونه ملاحظه ای است.

وزیر نفت نمایندگان را قانع کرد

دنیای اقتصاد : نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پارلمان، از پاسخ های وزیر نفت به سوال کریمی نماینده اراک قانع شدند. به گزارش «ایسنا» بیژن نامدار زنگنه روز گذشته در پاسخ به سوال علی اکبر کریمی نماینده اراک درباره علت کوتاهی وزارت نفت در مورد برنامه ریزی لازم جهت تولید سوخت کم سولفور برای شناورها در کشور گفت: در سال 2017 یک میلیون تن در روز تولید نفت کوره جهان بوده که 2 درصد حاوی گوگرد کمتر از نیم درصد بوده و با استاندارد وضع شده تطابق داشته است. در مجموع دو سوم نفت کوره تولیدی جهان که به عنوان سوخت کشتی ها مصرف می شود، گوگرد بالای دو و نیم درصد دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر که قرار است گوگرد نفت کوره زیر نیم درصد بیاید قیمت مازوت کاهش و قیمت نفت کوره کم سولفور افزایش یافته است. کشور ما هم در شرایط عادی فعالیت پالایشگاه ها مقدار نفت کوره ای که در روز تولید می کند، 40 هزار تن است که 13 هزار تن مربوط به آبادان است و تصفیه مجدد می شود و تقریبا 20 هزار تن نفت کوره با سولفور بالا داریم.زنگنه یادآوری کرد: راه حل تهیه نفت کوره با سولفور کم بهینه سازی پالایشگاه ها است تا هم گوگرد نفت کوره و هم تولید نفت کوره کاهش یابد که این نیازمند 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری است و در شرایط فعلی دسترسی به آن به این سادگی امکان پذیر نیست.او با بیان اینکه مشکل تامین سوخت با سولفور کم اختلالی در کشتیرانی ایجاد نمی کند، یادآوری کرد: مهم ترین بخش کشتیرانی نفتکش است که اختلالی در آن ایجاد نمی شود، زیرا اگر این چنین باشد صادرات ما هم دچار مشکل خواهد شد. البته مسائل دیگری هم است که به تحریم ها برمی گردد و ذکر آن به مصلحت نیست.خبر دیگر از پارلمان آنکه قاسم میرزایی نکو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت وگو با «ایسنا» گفت که شامگاه یکشنبه 30 نماینده مجلس برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت شدند.او توضیح داد: طبق اطلاع ما در مرحله اول 120 نماینده داوطلب نمایندگی ردصلاحیت شده بودند که شب گذشته یک مرتبه 30 نماینده را تایید صلاحیت کردند.