آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
ایران زندگی
۵

اخبار

الزام وجود محدودیت سنی برای «وام ازدواج»

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: جهت جلوگیری از امکان سوء استفاده از وام ازدواج سعی داریم بتوانیم در قانون بودجه محدودیت سنی برای وام ازدواج را مدنظر قرار دهیم.معصومه ابتکار در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه کمیسیون فرعی لوایح دولت نسبت به لایحه کودک همسری نظر مثبتی داده ، اظهار کرد: با توجه به آمارهایی که از میزان ازدواج کودکان وجود دارد باید هرگونه ممنوعیت ازدواج زیر 13 سال را در قانون تثبیت کنیم و به این مساله توجه شود که چگونه به کودکان وام ازدواج پرداخت می شود؟ چراکه کودکان نمی توانند حساب بانکی داشته باشند و از حساب خود برداشت کنند و مشخص نیست که وام واقعا به دست این زوج می رسد. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: یکی از مشکلات ازدواج کودکان این است که آنها به هیچ یک از امکانات حقوقی از جمله حضور در دادگاه دسترسی ندارند و حتی نمی توانند مهریه خود را در دادگاه تقاضا کنند.

معاون وزیر بهداشت: تیم های روانشناسی خانواده جانباختگان را دریابند

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرگ 70 نفر در کرمان و جان باختن 147 ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراین، قلب همه را آزرده. باید اجازه دهیم خانواده قربانیان سوگواری کنند و جامعه ایران میزبان مراسم آنان باشند.

علیرضا رئیسی در گفت و گو با ایرنا افزود: از نظر بهداشت روان باید قبول کنیم که سوگ مراحلی دارد. اول حالت خشم و انکار وجود دارد و همه افرادی که متاثر هستند باید خود را تخلیه کنند تا به آرامش برسند. مسئولان رده بالای کشور باید به خانواده قربانیان سر بزنند و با آنها همدردی کنند. وی تصریح کرد: اکنون علاوه بر اینکه بیش از 170 خانواده عزادار هستند، دانشجویان کشور هم عزادار هستند. باید اجازه دهیم علاوه بر خانواده قربانیان دانشجویان هم دور هم جمع شوند، عزاداری کنند و یاد دانشجویان از دست رفته را گرامی بدارند؛ خیلی مهم است که این اتفاق بیفتد. چهره های فرهنگی و هیات علمی هم باید در این مراسم شرکت کنند. او ادامه داد: بعد از آن هم نیاز است تیم های روانشناسی و روانپزشکی در کنار خانواده قربانیان قرار بگیرند و به این افراد کمک کنند. حتی به صورت جداگانه برای خانواده های این افراد مراسم برگزار شود و مردم و جامعه میزبان این خانواده ها باشند بالاخره این افراد شهدای جامعه هستند، باید از آنان قدردانی کنیم و بتوانیم تاحدی تلخی این حادثه را کم کنیم گر چه جبران برخی ضربات روحی بسیار سخت است. البته اینکه یکی از فرماندهان  سپاه مسئولیت را پذیرفت اقدام خوبی بود و تا حدودی می تواند قدم اول برای ایجاد آرامش محسوب شود.

انتصاب مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی احسان الله حجتی را به عنوان مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی منصوب کرد.به گزارش ایسنا، در حکم سید عباس صالحی خطاب به احسان الله حجتی آمده است: «نظر به سوابق و تجربیات جنابعالی و بنا به پیشنهاد معاون محترم امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی به موجب این حکم به سمت «مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی» منصوب می شوید.