آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
اقتصاد
۱۰

اقتصاد بین الملل

هر اونس طلا 1555 دلار شد

در حالی که انتظار می رود فاز نخست توافق تجاری میان امریکا و چین این هفته امضا شود و همین مساله سبب افزایش ارزش دلار و کاهش جذابیت بازار طلا برای سرمایه گذاری شده است، قیمت فلز زرد دیروز شاهد کاهش بود. قیمت هر اونس طلا دیروز با 0.4درصد کاهش به 1555 دلار و 76 سنت رسید. قیمت طلا در بازار امریکا نیز دیروز با 0.2درصد افت به 1556 دلار و 30 سنت رسید.

واکنش وزیر انرژی عربستان به ترور سردار سلیمانی

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در کنفرانس بین المللی فناوری نفت در شهر الظهران عربستان سعودی گفت: تنش ها در منطقه ما بالا گرفته و عربستان سعودی هر آنچه در توان دارد برای تضمین ثبات بازار نفت انجام خواهد داد. او در پاسخ به پرسشی درباره ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی امریکا، گفت: رییس جمهور امریکا، رییس جمهور امریکاست و هر کاری می خواهد انجام می دهد و مطمئنا به من پاسخگو نیست. با این حال امریکا یک شریک استراتژیک به شمار می رود و نقش مهمی در امنیت دارد.

پایان موج سواری نفت از التهابات ژئوپلیتیکی

بهای معاملات نفت روز دوشنبه که از تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه کاسته شد و سرمایه گذاران به امضای قرارداد تجاری میان امریکا و چین متمرکز شدند، تغییر چندانی نداشت. بهای معاملات آتی نفت برنت دو سنت کاهش یافت و به 64 دلار و 96 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدییت امریکا سه سنت افزایش یافت و به 59 دلار و هفت سنت در هر بشکه رسید.

تحریم های امریکا علیه نورد استریم 2 غیرقابل قبول است

«آلکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش با انتقاد شدید از فشار امریکا برای اعمال تحریم ها علیه پروژه خط لوله گاز موسوم به نورد استریم 2، این اقدام امریکا را «غیرقابل قبول» توصیف دانست. شالنبرگ در مصاحبه با روزنامه اتریشی «دی پرسه/ Die Presse» گفت: ما مخالف تاثیر فراسرزمینی تحریم ها هستیم و این غیرقابل قبول است. او گفت که معتقد است نورد استریم 2 به ایجاد تنوع در عرضه انرژی در اروپا کمک می کند و ناقض منافع اوکراین نیست. این مقام اتریشی یادآور شد، واشنگتن این حقیقت را کتمان نمی کند که انتقادهایش از اجرای این پروژه به دلیل ملاحظات اقتصادی است.

معرفی برترین شهرهای جهان

گروه مشاورین «رزونانس» برای چهارمین سال متوالی به معرفی برترین شهرهای جهان پرداخت. در بررسی گروه مشاورین «رزونانس» 200 شهر برحسب 6 معیار موقعیت مکانی (آب و هوا، امنیت، میزان شهروندان عادی و گردشگران و امکانات شهری)، جاذبه های شهری (فرودگاه، زیرساخت های جاده ای و امکانات آموزشی و درمانی)، شاخص انسانی (بافت و تنوع نژادی، سطح تحصیلات)، رفاه (سطح دستمزدها، میزان فعالیت 500 شهر بزرگ جهان در این شهرها، سرانه تولید ناخالص داخلی)، امکانات جانبی (زندگی شبانه، مراکز خرید و مراکز تفریحی، فرهنگی) و مقبولیت اجتماعی (در شبکه های مجازی، گوگل، ترندهای مجازی و توصیه گردشگران خارجی به دیگران برای بازدید از شهر) رتبه بندی شده اند. بر این اساس شهرهای لندن، نیویورک و پاریس رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

خطوط هوایی «فلای بی» انگلیس، نخستین قربانی برگزیت

خطوط هوایی «فلای بی» انگلیس تازه ترین شرکتی است که به دلیل ابهامات اقتصادی ناشی از خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) و مشکلات مالی در مرز ورشکستگی قرار گرفته است. گزارش ها حاکی است که مسوولان این شرکت برای فرار از بحران اقتصادی، در روزهای گذشته با مقامات دولت «بوریس جانسون» رایزنی کرده اند اما هنوز مشخص نیست که گفت وگوها به نتیجه رسیده و بتواند آینده حیات این شرکت را تضمین کند.