آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
اقتصاد
۱۰

خبرخوان

پشت پرده غیب شدن سهمیه ها از کارت سوخت

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوختگیری اعلام کرده که طراحی سامانه هوشمند سوخت جهت جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت حین سوخت گیری، بدین صورت است که با وارد کردن کارت در کارت خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت گیری، ابتدا 3,99 لیتر از سهمیه کسر می شود و شروع به سوخت گیری می کند. پس از اتمام پیمانه اول 3,99 لیتر دیگر از سهمیه کم می شود و مجددا سوخت گیری ادامه پیدا می کند و این فرآیند به صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت گیری ادامه می یابد. اگر حین سوخت گیری کارت از کارت خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقی مانده 3,99 لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 1.99 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت خوان شود، سهمیه ای که بیشتر از لیتراژ برداشت شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می شود. در این اطلاعیه تاکید شده که در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارت خوان جایگاه، سوختگیری قطع می شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می شود، لیکن صرفا به اندازه لیتراژ سوختگیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد. این اطلاعیه نشان می دهد که غیب شدن سهمیه ها در واقع عدم اطلاع مردم از پیمانه هایی بوده که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای سوخت گیری درنظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است. برای جلوگیری از کم شدن سهمیه ها افراد باید هنگام سوختگیری مضربی از عدد 3.99 را انتخاب کنند تا میزان بنزین دریافتی با عدد کسر شده از کارت سوخت برابر باشد. به این معنا که به جای دریافت 4 لیتر بنزین، همان عدد 3.99 را رعایت کنند. یا به جای آنکه 8 لیتر بنزین راهی باک خودروی خود کنند، عدد 7.98 لیتر را درنظر بگیرند، زیرا اگر این عدد به 7.99 لیتر برسد، عملا 3.98 لیتر بنزین از سهمیه آنها کسر خواهد شد. در موارد دیگر نیز به همین صورت است. به طور مثال، به جای دریافت 12 لیتر بنزین، با مشاهده عدد 11.97 لیتر، سوختگیری را متوقف کنند.

هشدار امریکا به چین درخصوص خرید نفت از ایران

استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا با بیان اینکه کشورش در حال رایزنی با چین درخصوص مساله نفت ایران است، افزود: ما اکنون درآمدهای (صادرات) نفت ایران را 95درصد کاهش داده ایم و اکنون آنها تنها به مقدار کمی درآمد نفتی دسترسی دارند. او افزود: بخش بزرگی از این درآمد باقی مانده مربوط به چین است. من با مقامات چینی به گفت وگو نشسته ام و آنها هیاتی را برای دیدار با ما و صحبت در این خصوص فرستاده اند. منوچین در ادامه سخنانش مدعی شد که همه شرکت های دولتی چین خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و خزانه داری امریکا از نزدیک با طرف چینی برای توقف کامل فعالیت های اضافه در حوزه نفتی همکاری دارد.

ایران ایر: پروازها به مقاصد اروپایی لغو نشده است

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به برخی شایعات اعلام کرد: «در پی شایعات انتشار یافته در شبکه های اجتماعی درخصوص لغو پروازهای اروپایی هما به اطلاع می رساند تمامی پروازهای اروپایی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به مقاصد فرانکفورت، هامبورگ، لندن، آمستردام، پاریس، میلان، وین و کلن براساس برنامه پروازی انجام می شود و هیچ کدام از پروازهای مقاصد ذکر شده کنسل نشده است. پروازها به دو مقصد استکهلم و گوتنبرگ به محض دریافت مجوز، مجددا انجام خواهند شد.»

خسارت بیمه ای اعتراضات آبان اعلام شد

برآوردهای بیمه مرکزی نشان می دهد که در جریان اعتراضات ناشی از اصلاح قیمت بنزین در آبان ماه سال جاری، واحدهای تحت پوشش بیمه حدود 40 میلیارد تومان خسارت خورده اند. این در حالی ست که با توجه به حجم خسارت های وارده رقم برآورد شده بسیار کم به نظر می رسد.