آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۱
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

حمله سنگین سیل به نیروی هوایی رژیم صهیونیستی!

باران و سیل یک هفته اخیر باعث شد بسیاری از تجهیزات و جنگنده های رژیم صهیونیستی در پایگاه هوایی «حتسور» آسیب ببیند.

به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به نقل از یک مقام ارشد در این پایگاه گزارش داد: آنگونه که باید برای باران ها و سیل هفته گذشته آماده نبودیم و همین موضوع منجر به خسارت های زیاد به جنگنده ها و تجهیزات پشتیبانی در پایگاه شد.

وی افزود: نمی توان حجم دقیق خسارت های وارد شده به پایگاه را مشخص کرد اما به ده ها میلیون دلار می رسد.

یک افسر صهیونیستی نیز در این باره اعلام کرد، بخشی از جنگنده ها قبل از وقوع سیل خارج شدند اما ناگهان حدود پنجاه میلیون لیتر آب سیل وارد این مکان شد و آن را پر کرد.

هاآرتص به نقل از یک مسئول ارشد نوشت؛ هشت جنگنده در پی ورود آب این سیل به آشیانه جنگنده ها آسیب دیده است.

کانال دوازده تلویزیون رژیم صهیونیستی هم حجم خسارت ها را میلیون ها دلار برآورد و اعلام کرد، نیروی هوایی ارتش این رژیم تلاش می کند اطلاعاتی در این باره به جایی درز پیدا نکند.

پایگاه حتسور در داخل شهرک حتسور واقع شده، شهرکی که بر روی اراضی اشغال شده روستاهای قدیمی فلسطینی «یاصور» و «القسطینه» بنا شده و حدود 35 کیلومتر با نوار غزه فاصله دارد.

این پایگاه هوایی در سال 1945 به دست نیروی هوایی انگلیس بنا شد و جنگنده های اف16 در آن نگهداری می‎شود. 

 

آلودگی هوا در کمین ده ها هزار انگلیسی

در پیش بینی جدید گروهی از کارشناسان انگلیسی نسبت به احتمال مرگ بیش از 160 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا طی 10 سال آینده در این کشور هشدار داده شد.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است: طی 10 سال آینده این احتمال وجود دارد که بیش از 160 هزار نفر در انگلیس بر اثر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست بدهند. این رقم معادل با مرگ روزانه بیش از 40 نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی ناشی از آلودگی هواست.

انجمن قلب انگلیس که اقدام به جمع آوری این آمار کرده، اعلام کرد: در حال حاضر سالانه 11هزار مورد فوتی برآورد شده اما این رقم با تداوم افزایش میانگین سنی جمعیت بیشتر خواهد شد.

طبق اعلام این انجمن، انتشار ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون با تاثیرات بسیار مخربی بر سلامت قلب همراه است که خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش داده و همچنین بیماری های جسمی موجود را تشدید می کند.

به گزارش روزنامه گاردین، مدیر اجرایی این انجمن گفت: هر روز میلیون ها نفر از مردم سراسر انگلیس ذراتی سمی را استنشاق می کنند که به جریان خون نفوذ کرده و خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد.

 

سرمای شدید در افغانستان قربانی می گیرد

بروز موج سرما در افغانستان تاکنون 24 قربانی بر جای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری رویترز، بنا بر اعلام مقامات افغانستانی، احتمال دارد شمار جان باختگان افزایش پیدا کند و از همین رو سازمان مدیریت بلایای طبیعی افغانستان همچنان در تلاش برای گردآوری مجموع تعداد جان باختگان موج سرماست. سخنگوی سازمان مدیریت بلایای طبیعی افغانستان در این خصوص گفت: ما انتظار موج سرمای این چنینی را در کشور نداشتیم. تمیم عظیمی افزود: گزارش هایی به دست ما رسیده است که نشان می دهد بارش سنگین برف تلفاتی بر جا گذاشته است، اما در حال حاضر اطلاعی درباره تعداد دقیق آنها نداریم. با احتساب جان باختن 17 نفر در روز شنبه، شمار جان باختگان موج سرمای امسال در افغانستان به دست کم 24 تن رسید. دمای هوا در برخی نقاط این کشور به 12 درجه سانتی گراد زیر صفر رسیده است.  همچنین بزرگراه سالنگ که 9 استان شمالی بلخ، بغلان، قندوز، فاریاب، جوزجان، تخار، بدخشان، سرپل و بدخشان را به پایتخت افغانستان وصل می کند مسدود شد. اداره حفظ و مراقبت از مسیر سالنگ (بزرگراه شمال افغانستان) اعلام کرد: این مسیر به علت بارش سنگین برف همراه با کولاک به روی همه خودرو های سواری و باری مسدود شد. ارتفاع برف در بخش هایی از این مسیر به حدود یک متر رسیده است. سالنگ، تنها بزرگراه شمال افغانستان است که 9 استان شمالی بلخ، بغلان، قندوز، فاریاب، جوزجان، تخار، بدخشان، سرپل و بدخشان را به پایتخت این کشور وصل می کند.