آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۴
اقتصادی
۴

خبر

یک مقام مسئول در وزارت نیرو خبر داد: خسارت سیل به خطوط انتقال آب سه استان کشور

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو، از آب رسانی سیار تیم های عملیاتی به مناطق آسیب دیده از سیل در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تا زمان عادی شدن شرایط خبر داد.به گزارش تسنیم، میثم جعفرزاده، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با اشاره به این که درحال حاضر استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان درگیر سیلاب هستند، گفت: تیم های عملیاتی وزارت نیرو در این مناطق حضور یافته و در تلاش هستیم تا در کمترین زمان ممکن مشکل را برطرف کنیم.وی ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان حدود 200 روستا براثر وقوع سیل دچار قطعی آب شده که برخی از آن ها دارای مشکل کدورت منابع آبی و برخی شکستگی خطوط انتقال و خروج از مدار است.مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو افزود: به دلیل شدت سیلاب، برخی از روستاها دچار قطعی راه های مواصلاتی و تلفنی شده و به همین دلیل احتمال گسترش قطعی آب در این مناطق وجود دارد.وی در رابطه با قطعی برق در روستاهای استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در حال حاضر شبکه توزیع برق 110 روستا در این استان نیز دچار قطعی شده است.  

رئیس اتاق تهران تاکید کرد: راه اندازی کسب وکار در شرایطتحریم یعنی حماسه آفرینی​​​​​​​

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: این که کارآفرینان در تحریم، کسب وکار راه اندازی می کنند، به معنای حماسه آفریدن است.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، مسعود خوانساری در چهارمین دوره مراسم اعطای نشان امین الضرب به کارآفرینان برتر، اظهار داشت: این که کارآفرینان کشور در تحریم و جنگ اقتصادی، کلنگ راه اندازی کسب وکاری متناسب با این زمانه را بر زمین می زنند، یعنی حماسه آفریده اند و می توانند الگو و مولد باشند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: کارآفرینان؛ سرمایه های انسانی این کشور به حساب می آیند و در چندین دهه باید آن ها به نمادهایی از وطن پرستی، دین داری و انسان دوستی تبدیل می شدند، اما افسوس که نگاه توام با سوءظن اجازه نداد چنین اقدام مهم و مشروعی صورت گیرد.وی ادامه داد: امروز کجای این کشور می توان موزه ای از صنعت، کارآفرینی و اقتصاد پیدا کرد؟ چرا در هیچ کتاب درسی، نامی از آن ها نیست؟خوانساری گفت: جوان استارت آپی که در افق اندیشه اش، ده ها ایده و طرح برای راه اندازی کسب وکار متکی به سرمایه اندک دارد، کارآفرینی که نگاهش به توسعه خط تولید است، تحلیلگری که از میان خبرهای منفی خطی از امید و معطوف به آینده پیدا می کند، شایسته قدردانی است و نباید آن ها را با انواع واکنش ها از کار انداخت.وی افزود: روزانه در برابر اخباری در مورد فساد این وآن قرار داریم انواع رانت ها در اقتصاد و جامعه، توزیع می شود، اما چند درصد از جامعه کارآفرینی دستش آغشته به رانت است؟خوانساری گفت: اتاق بازرگانی بارها از حاکمیت خواسته است به رانت ارزی پایان دهد، در مقابل فساد ایستادگی کند، توزیع غیرهدفمند یارانه ها را متوقف کند و بستر رقابت را فراهم سازد.وی افزود: در این موقعیت چرا نباید کارآفرینان را به عنوان انسان های کمال گرا، پرشور و امید و در عطش ساختن ایرانی آزاد و آباد به مردم معرفی کرد؟ کسانی که عاشق این مرزوبوم اند و همه سرمایه شان را برای ساختن این کشور به کار گرفته اند. آن ها قلب شان برای این مردم می تپد و زیر فشار تحریم و کمبود، همچنان سبد مصرف مردم را متنوع نگاه می دارند. چرا دولت ها صدای این منادیان سلامت و امید را نمی شنوند و چرا گوش ها بسته شده است؟رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: امروز رسالت تک تک کارآفرینان این است که از ابزارهای فرهنگی، هنری و اقتصادی برای توسعه مفهوم کارآفرینی استفاده کنند. انزواطلبی راهکار امروز نیست. اگر دل ها برای آینده ایران می تپد که قطعا چنین است در معرفی اسطوره های کارآفرینی استنکاف نکنید. اگر پیش ازاین کارآفرینان سعی می کردند به دوراز هیاهوی جامعه و در خلوتشان کار کنند، امروز باید به صحنه بیایند و اجازه دهند جامعه با آن ها آشنا شود.

آغاز چهارمین دوره مراسم اهدای نشان امین الضرب

چهارمین دوره مراسم اهدای نشان امین الضرب به کارآفرینان برتر در تالار وحدت تهران آغاز به کار کرد.در این دوره از نشان امین الضرب 260 کارآفرین ارزیابی شدند که دو کارآفرین در حوزه شوینده ها و صنایع غذایی مفتخر به دریافت تندیس امین الضرب و 5 کارآفرین در حوزه صنایع لبنی، صنایع غذایی، لوازم خانگی و استارت آپی شامل شرکت استارت آپ فعال در حوزه حمل و نقل و شرکت استارت آپ فعال در فروش اینترنتی زعفران به دریافت لوح و نشان امین الضرب نائل شدند.اشتغال آفرینی، تولید در شرایط سخت، ماندگاری در بازار، تنوع محصول، مشتری مداری و رویکرد صادراتی از جمله معیار های انتخاب کارآفزینان برتر بوده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور: تمام کاتالیست های صنعت نفت و گاز در داخل تولید می شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این که در حال حاضر توانسته ایم تمام کاتالیست های صنعت نفت و گاز را در داخل تولید کنیم، گفت: 4800 شرکت دانش بنیان سال گذشته 90 هزار میلیارد تومان فروش داشتند.به گزارش تسنیم، سورنا ستاری در دومین جشنواره ملی فولاد ایران با بیان این که واردکردن خط تولید از خارج و ماشین آلات آن نیاز به دانشگاه ندارد و نام آن «صنعت» نیست،گفت:به این روند می توانیم کارخانه بگوییم که از آن محصول خارج می شود ولی نیاز به دانشگاه ندارد فقط چند تکنیسین می خواهد که اگر قطعه ای خراب شد،همان را وارد و تعویض کند.وی افزود: اگر قرار است میان دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار شود، باید این کارخانه جمع آوری شود و پیش از آن هم باید تفکر آن را جمع کنیم. وقتی درباره صنعت صحبت می کنیم باید خط تولید را در داخل راه اندازی کنیم.معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است و از پژوهش های دولتی، محصول بیرون نمی آید، اظهار داشت: دولت فقط می تواند زیرساخت پژوهش را فراهم کند.تا زمانی که پول بخش خصوصی وارد پژوهش نشود، به محصول صنعتی دست نخواهیم یافت. ماهیت دولت ها این است که سرمایه گذاری دولت در پژوهش نتیجه نمی دهد.ستاری یادآور شد: بهترین شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها هستند. از هیچ دانشگاهی، واکسن و دارو بیرون نمی آید بلکه شرکت ها آن را می سازند. دانشگاه فقط محلی برای انجام پژوهش ها و تولید دانش است ضمن این که دانشگاه های ما هم به این نتیجه رسیده اند که با پول دولت، سقف آرزوهایشان محدود است مثل ما کارمندان دولت که سقف آرزوهایمان کوتاه است و باید درآمد خود را از محل پژوهش به دست بیاوریم؛ سرمایه گذاری را هم باید بخش خصوصی انجام دهد نه دولت.

معاون وزیر صمت: تحریم صنعت فولاد نشانه پیشرفت این صنعت است

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:تحریم صنعت فولاد نشانه پیشرفت این صنعت است.مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی فولاد ایران با معرفی بخش های مختلف این رویداد و با حضور سورنا ستاری، معاون تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری و خداداد غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو در برج میلاد برگزار شد.به گزارش کالاخبر، خداداد غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو در مراسم دومین جشنواره ملی فولاد ایران با بیان این که تحریم صنعت فولاد نشانه پیشرفت این صنعت است، گفت: قرار گرفتن صنعت فولاد ایران در فهرست تحریم های اخیر آمریکا نشان دهنده این است که روند ما در این صنعت خوب بوده است به طوری که هم اکنون به تولید بالای 28 میلیون تن دست یافته ایم.وی خاطرنشان کرد: این عوامل نشان دهنده این است که رقابت نیز افزایش یافته و جهت گیری نظام نیز نشان داده که حمایت از ساخت و تولید داخل به عنوان یک راهبرد در نظر گرفته شده است. درواقع هم رقابت افزایش یافته و هم سیاست کلی نظام تاکید و توجه به تولید محصول داخلی است. هم اکنون 95 درصد آب مورداستفاده در صنعت فولاد بازیافت می شود. اما باید بپرسیم که در حال حاضر در رابطه با بومی سازی کجا ایستاده ایم.وی با بیان این که بومی سازی در صنعت فولاد کشور، امروز به عنوان یک راهکار اساسی مطرح می شود، تصریح کرد: بومی سازی صنعت فولاد به عنوان نقطه ای که توسط دشمن تحت فشار قرارگرفته، باید موردحمایت و توجه قرار گیرد و شرکت های فولادی باید برای بومی سازی ساختار ایجاد کنند زیرا بدون ساختارسازی نمی توان در این حوزه به طور مطلوب عمل کرد.وی خاطرنشان کرد: در این راستا نیاز است که قطعه سازان فولادی نیز برای دستیابی به ساختار مدون، انجمن قطعه سازان فولاد را تشکیل دهند.به گفته غریب پور انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این زمینه به شکل مطلوب عمل کرده و ایجاد ساختار در حوزه تولید فولاد ایجاد کرده است.