آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
اقتصاد
۱۱

خبرخوان

فارغ از موضوع آب به توسعه فکر نکنید

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه یکی از چالش های پیش روی بخش کشاورزی منابع آب است، از همه کسانی که در این بخش فعالیت می کنند خواست فارغ از موضوع آب به بحث توسعه فکر نکنند. عباس کشاورز اضافه کرد: اگر فعالان اقتصادی یعنی کشاورزان، کارخانه داران و صنایع درآمدشان بالا نرود، امکان پس انداز برای آنها فراهم نمی شود. در حقیقت توسعه از راه پس انداز ایجاد می شود و دولت نمی تواند منابعی را تزریق کند، بلکه باید به توسعه زیر بنا بپردازد.

ایرباس از بویینگ سبقت گرفت

شرکت هواپیماسازی اروپایی «ایرباس» که تاکنون پس از «بویینگ» به عنوان دومین شرکت صنایع هواپیمایی جهان به شمار می رفت در سال گذشته میلادی با دستیابی به ساخت بیش از 860 هواپیما، گوی سبقت را از رقیب امریکایی خود ربود. به نوشته روزنامه «لو پاریزین» فرانسه، «گی یوم فوری» مدیر اجرایی ایرباس می گوید: خوشحالم که می بینم سفارش ها و تحویل هواپیماهای تجاری، بازتاب تلاش های مستمر برای ارایه بهتر خدمات به مشتریان و رقابتی کردن محصولات و خدمات ما در بازار است. براساس این گزارش، ایرباس با تحویل 863 فروند هواپیما در سال 2019 از شرکت بویینگ به عنوان برترین سازنده در این صنعت پیشی گرفت.

باید نگاه به کارآفرینان تغییر کند

رییس اتاق بازرگانی تهران می گوید نگاه غلطی که در طول دهه های گذشته به کارآفرینان وجود داشته، باعث شده همواره به آنها با سوء ظن نگاه شود؛ درحالی که بسیاری از آنها بدون رانت و فساد کار خود را انجام داده اند و امیدوار بوده اند که این صدا به گوش مسوولان برسد. مسعود خوانساری دیروز در مراسم «امین الضرب» اظهار کرد: اگر حاکمیت در طول دهه های گذشته به کارآفرینان نگاه مثبتی داشت، امروز شرایط اقتصادی ایران متفاوت بود. چرا ما هیچ موزه ای برای کارآفرینی نداریم؟ چرا هیچ کتاب درسی از کارآفرینان نام نمی برد؟ رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه با تغییر نگاه می شد کارآفرینان را به عنوان الگو به جامعه معرفی کرد، اظهار کرد: اینکه کارآفرینان با وجود تمام این مشکلات کار خود را ادامه داده اند، خود برای اقتصاد موضوعی امیدوارکننده است، اما چرا دولت ها صدای این امید را نمی شنوند؟ انزواطلبی هیچ گاه راهکار کارآفرینان نبوده است. امروز باید به صحنه بیایند و اجازه دهند مردم با آنها آشنا شوند.

بند جدید در قرارداد اپراتورها؛ قطع پیامک سیم کارت های مزاحم

به گفته پیمان قره داغی، مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری، درصورتی که تخلف سیم کارتی که پیامک تبلیغاتی مزاحم ارسال می کند، آشکار شود، نه تنها امکان ارسال پیامکی آن سیم کارت غیرفعال می شود، بلکه ارسال پیامک تمامی سیم کارت هایی که به اسم آن فرد باشد نیز غیرفعال خواهد شد.

مردم سوءاستفاده پزشکان از کارت خوان را اطلاع دهند

معاون فناوری های سازمان امور مالیاتی گفت: هرگونه سوءاستفاده صنوف و پزشکان از کارت خوان را از طریق دفتر مبارزه با پول شویی با حساسیت بررسی و پیگیری می کنیم. هادی خانی به شهروندان توصیه کرد: از طریق سامانه ارتباط مردمی با تلفن 1526 نسبت به این موضوع حساس باشند و موارد مشابه را اطلاع دهند. سازمان مالیاتی از طریق دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی با حساسیت موارد را بررسی و پیگیری می کند.

برگزاری پنجمین جلسه کمیته دستمزد کارگری

نماینده کارگران در کمیته مزد وزارت کار گفت: پنجمین جلسه کمیته مزد برای تعیین سبد معیشت خانوار کارگری در وزارت کار با حضور شرکای سه گانه برگزار و در مورد سبد هزینه خانوار کارگری بحث شد. فرامرز توفیقی افزود: صورت جلسه توسط اداره آمار و روش های محاسبه ارایه شد و نمایندگانی از مرکز آمار ایران در مورد روش محاسبه سهم دستمزد از قیمت تمام شده کالاها توضیح دادند. توفیقی افزود: همچنین روش محاسبه تورم ماهانه در جلسه کمیته مزد ارایه شد، هر یک از اعضای کمیته توضیحاتی ارایه کردند و نماینده مرکز آمار در مورد روش محاسبه تورم، مولفه های تاثیرگذار در سبد هزینه معیشتی توضیحاتی ارایه کرد تا به این وسیله گزارشی برای شورای عالی کار در مورد ماده 41 قانون کار که در مورد حقوق و دستمزد کارگران صحبت می کند، ارایه کنیم. نماینده کارگران در کمیته مزد وزارت کار اظهار داشت: اساس جلسه کمیته مزد و سبد معیشت خانوار کارگری بر دو پایه نرخ تورم و سبد معیشت و هزینه خانوار کارگری استوار است که بستگی به نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران در سال 97 دارد. میانگین بعد خانوار برای مناطق شهری 3.5 نفر و برای مناطق روستایی 3.6 نفر درنظر گرفته شده و آمار تورم و مولفه های تاثیرگذار در هزینه خانوار بحث می شود.

مردم به ارز اعتماد کردند

رییس شورای عالی کانون صرافان معتقد است که مدیریت مناسب بازار ارز و اعتماد مردم به تهیه ارز موردنیاز خود از مهم ترین علائم ثبات بازار ارز بوده است. بازار ارز در روزهای اخیر با وجود حوادث و اتفاقاتی که روی داد، مقاومت خوبی از خود نشان داد و این تحولات نتوانست معادلات ثبات را در بازار ارز به هم بزند. کامران سلطانی زاده درباره ایستادگی قیمت ها در بازار ارز با بیان اینکه ما هم خودمان خیال مان راحت بود، اظهار کرد: تصمیماتی که به صورت زنجیره وار گرفته شد، سبب شد بازار ارز در مقابل این گونه اتفاقات مقاومت بیشتری داشته باشد. همان طور که در تنش های قبلی نیز شاهد تغییر قابل توجه قیمت دلار نبودیم.