آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۴
سیاسی
۲

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با «رسالت»

آمریکا در منطقه آفتاب لب بام است

گفتگو: سارا عسکری

شهادت سردار سپهبد سلیمانی چنان وحدتی در کشور ایجاد کرد که تمام جهانیان شگفت زده شدند حتی این شگفتی را می توان از زبان خبرنگار خبرگزاری CNN شنید که گفته بود در تمام عمرم چنین جمعیتی ندیده بودم. اما خبری تلخ در صبح پیروزی یعنی صبح سیلی انتقام از آمریکایی ها گویی تمام کشور را در بهت و سکوتی عمیق فروبرد. تنها چند ساعت از انتقام سخت سپاه پاسداران و منهدم کردن پایگاه آمریکایی عین الاسد نگذشته بود که خبر سقوط هواپیمای اوکراینی دوباره کام کشور را تلخ کرد و گمانه زنی شبکه های خارجی، بی خبری شبکه های داخلی و واکنش مقامات نیز مردم را بیشتر سردرگم کرد، اما صبح روز شنبه بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح کشور و روشنگری در مورد علت سقوط این هواپیما بازهم به کشور شوک عجیبی وارد کرد و سرداری که دو روز قبل باافتخار و شجاعت از سیلی انتقام سخن می گفت حال با آبرویی کف دست مقابل دوربین ها حاضر شد و اشتباه را به گردن گرفت، اما این شجاعت سردار حاجی زاده به مذاق بسیاری خوش نیامد و با قیل وقال های رسانه ای درصدد تحریک مردم بودند و کسانی که برای جان باختگان این حادثه کلامی نگفته بودند آتش زیر خاکستر را شعله ور کردند و با دعوت مردم به خیابان ها قصد سوءاستفاده از این حادثه شدند اما چه خوش خیال اند، بازهم شکست خواهند خورد.

کسانی که چنین تشییع باشکوه و عظیمی را رقم زدند با سخنان چند خودفروخته، به انقلاب خود پشت نمی کنند. اما در میان این بهت و حیرت سوالاتی عجیب ذهن را مشغول می کند که چرا این هواپیما به منطقه نظامی نزدیک شده است؟ چرا خلبان به برج مراقبت پاسخ نمی دهد و چرا به راحتی فیلم برخورد اصابت موشک به دست آمریکایی ها می رسد؟ چطور فیلمبردار این صحنه، از این اتفاق تلخ ابراز ناراحتی نمی کند و گویا منتظر است؟ چطور رادارها متوجه مسافربری بودن این هواپیما نمی شوند؟ و چطور برخی بعد از اعلام سپاه پاسداران، اغتشاشگران به فکر عزاداری برای خانواده های جان باختگان این حادثه افتاده اند، این در حالی است که برخی از خانواده های این عزیزان صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده اند.

پیش بینی می شد آمریکا اگر نتواند انتقام سخت را با جنگ نظامی پاسخ دهد با جنگ نرم و رسانه ای برای تضعیف سپاه پاسداران در میان مردم حمله می کند و خوب می داند برای از میدان به درکردن سرداران جبهه مقاومت، نیاز به اسلحه نیست چراکه حریف آن ها نیست و جنگ رسانه ای راحت ترین راه است و آمریکا کفتاری است که شبانه از پشت حمله  و شیر بودن را القا می کند.

شاید فتنه، زیر خاکستر آتش انتقام خفته باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دراین باره با «رسالت» گفت وگو کرد.

ابوالفضل حسن بیگی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «رسالت» بیان کرد: «امروزه تمام جهانیان سیاست های فریبکارانه و روباه صفتانه آمریکا و انگلیس را به خوبی می شناسند و لذا دست این کشورها آشکارشده است و این کشورهای خبیث، ملت ایران را نمی شناسند و برای مقابله با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، داعش و طالبان را پدید می آورند. اقدامات استکبار جهانی در برابر عملیات سنگین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانند سیلی انتقام و منهدم کردن پهپادهای آمریکایی تنها نمونه هایی از دلایل آمریکا برای اقدامات تلافی جویانه است.» 

وی در ادامه گفت: «با وجود پروازهای هواپیماهای باسرنشین و بدون سرنشین بر فراز آسمان ایران، به طورقطع در این میان خطای انسانی نیز به وجود می آید اما ستاد کل نیروهای مسلح اشتباه را پذیرفت و با شجاعت تمام اعلام کرد. اما سوال نمایندگان مجلس از سازمان هواپیمایی کشوری این است چرا درزمانی که کشورهای دیگر منطقه تمام پروازهای خود را لغو کرده بودند، ما نیز این اقدام را انجام ندادیم تا چنین فاجعه ای رخ ندهد؟» 

حسن بیگی اظهار کرد: «آمریکا و هم پیمانانش در هر کشوری دخالت می کنند، مانند اقدام نابخردانه سفیر انگلیس که در تجمعات محدود و غیرقانونی دانشجویان شرکت و شخصا در حال فیلمبرداری بوده است. این اقدام سفیر انگلیس نشان دهنده بی اهمیت بودن آن ها در کشور است که خودش مجبور شد به طور مستقیم وارد عمل شود، انگلیسی ها تمام قواعد بین الملل را زیر پا گذاشتند، سفرا در کشورهای مختلف برای انجام هرگونه اقدامی باید ابتدا به وزارت امور خارجه اطلاع دهند و بعد اقدام کنند. اما او بدون اطلاع و مخفیانه از سفارتخانه خارج شده است و اگر در این تجمعات غیرقانونی سفیر انگلیس آسیب می دید یا کشته می شد مشکل جدیدی به وجود می آمد.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تشریح کرد: «همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «فتنه هیچ وقت پایان نمی پذیرند»، استکبار جهانی هرروز در حال توطئه است تا با فتنه ای تازه کشور را ناآرام کنند. ترامپ احساس می کرد با شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان شهیدش می تواند داعش را در عراق و سوریه احیا کند اما برای تشییع این شهدا میلیون ها نفر در عراق و ایران بدون هیچ ترسی به خیابان ها آمدند و فریاد مرگ بر آمریکای آن ها جهان را فراگرفت و این توطئه نیز خنثی شد.»

حرکت سپاه، نشان از پاکی و صداقت سرداران کشور است

وی افزود: «اکنون سوال است که چرا دو روز قبل از بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح کشور این افراد سکوت کرده بودند و بعدازاینکه مشخص شد اشتباه انسانی از سوی نیروهای مسلح کشور عامل این سقوط بوده است دایه دلسوزتر از مادر شدند؟ حرکت سپاه نشان از پاکی و صداقت فرماندهان و سرداران کشور است. حرف های آمریکای خبیث و جنایتکار نشان دهنده این است که، آن ها چه در توطئه آبان ماه که به بهانه بنزین خواستار برهم زدن امنیت کشور بودند و چه در ترور شهید سردار سلیمانی که فکر نمی کردند با شهادت او و همراهانشان ایران متحدتر شود، شکست خوردند.»

وی افزود: «حمایت آمریکایی ها و انگلیسی ها از تعداد قلیل افراد برهم زننده امنیت بیانگر این است که به فکر توطئه و ناآرامی هستند و همان طورکه رهبری در پیام دوم خود فرمودند جان باختگان این حادثه شهید و این صداقت سرداران کشور و پیگیری های شخص رهبری باعث خنثی شدن تمام توطئه ها علیه کشور می شود. آمریکایی ها در منطقه و دنیا منزوی شدند و آفتاب لب بام هستند. انگلیس نیز به جایی رسیده است که اسکاتلند و ایرلند نیز می خواهند از سلطه آن رها شوند و از آن امپراتوری بریتانیای کبیر تنها یک جزیره کوچک باقی مانده است.»

عضو کمیسیون امنیت  ملی مجلس در پایان گفت: «مردم نشان دادند که هر ایرانی یک قاسم سلیمانی است و تحت هیچ شرایطی تسلیم نمی شوند، غربی ها و آمریکایی ها همواره درصدد به وجود آوردن فتنه ای جدید هستند اما ملت ایران نیز مانند همیشه خوب توطئه و فتنه را می شناسند و با بهترین روش آن را خنثی می کنند. مردم فهیم کشور به انقلاب و نظام خود پایبند هستند.»