آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۵
جهان
۴
دهکده جهانی

فرشته نجات ونزوئلا

گروه جهان: 16 سال پیش، زمانی که همسرش به خاطر ابتلا به بیماری ایدز جان باخت، با خود عهد بست که زندگی اش را وقف نجات بیماران کند.

 به گزارش «گاردین»، «فلیشیانو رینا» 65 ساله در سال هایی که کشورش به خاطر مداخلات و تحریم های امریکا با بحرانی انسانی و بهداشتی روبه رو شده بود و بیمارستان ها و داروخانه های این کشور حتی پیش پاافتاده ترین داروها و وسایل پزشکی را نداشتند، برای تحقق اهدافش، پا به میدان گذاشت و با به راه انداختن شبکه گسترده توزیع دارو در سراسر ونزوئلا، به کمک بیماران رفت تا با تامین داروهای مورد نیاز آنها تا آنجا که می تواند، نگذارد بیماری به خاطر کمبود دارو جانش را از دست بدهد. اما با همه این شهرت و آوازه در میان مردم ونزوئلا، نام او را در هیچ یک از فهرست های واردکنندگان دارو نمی توان پیدا کرد. خودش به طنز می گوید: «در جایی که صحبت از واردات قانونی دارو باشد، من بزرگ ترین دلال داروی کشور هستم.»

«رینا»، رسالتش برای نجات بیماران را در سال 1995 با افتتاح مرکز آموزشی درمانی برای مبتلایان به «اچ آی وی» در کاراکاس آغاز کرد. اما زمانی که تحریم ها  و مداخلات تحمیلی امریکا بر ونزوئلا، بهداشت و سلامت مردم را نشانه رفت، او با به راه انداختن جنبشی ملی برای مقابله با این بحران انسانی و بهداشتی وارد عمل شد و برای تامین نیاز بهداشتی و دارویی بیماران کشورش، انباری مملو از آنتی بیوتیک، داروهای ضد سرطان و مسکن های قوی جمع کرد. این اقدامات در حالی انجام می شد که سازمان ملل وضعیت بهداشت در ونزوئلا را در شرایط هشدار قرمز اعلام کرده بود و پزشکان به دلیل کمبود شدید امکانات بیمارستانی و نداشتن درآمد، با مهاجرت از این کشور بحران بهداشتی و انسانی را وخیم تر کردند. در همان روزها، «میشله باشله»، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل در اظهاراتی با اشاره به وخامت شرایط در ونزوئلا گفت: «تحریم ها بسیار گسترده هستند. به طوری که تبعات آن بیشترین آسیب را به مردم این کشور وارد کرده است.»

5 ماه پس از آغاز این تحریم ها، دولت اجازه ورود کمک های بین المللی با نظارت صلیب سرخ را صادر کرد. اما از آنجا که این کمک ها در فواصل نسبتا طولانی به کشور وارد می شد، پاسخگوی نیازهای 7 میلیون جمعیت آن نبود و همچنان نتوانست مشکلات این کشور را تسهیل کند.

«رینا» می گوید: «ما شاهد این بحران عظیم و همه گیر بودیم. هزینه زندگی سر به فلک کشیده بود و مردم حتی قادر به تامین نیازهای اساسی خود نبودند. در این شرایط بسیاری از مردم اقدام به مهاجرت و به نوعی فرار از کشور کردند. شعار ما نجات بموقع انسان ها بود اما در کشوری که فساد در آن فراگیر بود این کار به راحتی انجام نمی شد.» تلاش های تیم «رینا» با همکاری سازمان خیریه ای در نیویورک توسعه بیشتری پیدا کرد و بتدریج مراکز دیگری نیز در میامی امریکا و مادرید اسپانیا به کمک او آمدند و محموله های دارویی از طریق بنادر به دست تیم «رینا» می رسید: «بیش از 2 هزار نفر در کاراکاس ماهانه به دفتر ما مراجعه کرده و دارو دریافت می کنند. اما این همه کار ما نیست. حدود 12 هزار بیمار در سراسر کشور نیز تحت پوشش موسسه هستند و نسخه های آنها در کوتاه ترین زمان به دست شان می رسد.»